ניר זר – קואצ'ר

פחד מכישלון – איך לנהל את הפחד

פחד מכישלון
תוכן עניינים

כולנו מפחדים מכישלון, ובצדק – כישלון זה לא דבר נחמד, וזה לא דבר שאנחנו מייחלים לעצמנו. הבעיה היא שבזמן שאנחנו מפחדים, אנחנו שוכחים שפחד הוא דבר טבעי שמוטמע בנו כחלק בלתי נפרד ממנגנון ההישרדות שלנו. ולכן – למרבה האירוניה – אין מה לפחד מהפחד. צריך להבין אותו, לנהל אותו להתמודד אתו. נשמע פשוט, נכון? הבעיה היא שכלל לא פשוט להתמודד עם הפחד. הפחד מכישלון יכול לשתק אותנו, להניא אותנו מיוזמות חדשות, להגביל את הפוטנציאל שלנו ולהפריע לנו לממש את עצמנו.

אך מה לדעתכם יקרה אם נשים בצד את הפחד מהכישלון ופשוט נתמקד במה שאנחנו רוצים, ונסתער קדימה במלוא הכוח? נשמע בלתי אפשרי? ובכן, יכול להיות שנצליח ויכול להיות שלא, אך אם לא נצליח, נוכל לנסות שוב. כיוון שרובנו לא יודעים איך לשים את הפחד מהכישלון בצד ופשוט להסתער על העולם, הדבר הטוב ביותר שאנחנו יכולים לעשות הוא לנהל את הפחד. ניהול הפחד הוא הדרך הבטוחה להתמודדות בריאה עם כישלון אפשר, וזאת כשלעצמה יכולה להוביל אותנו להצלחה. רוצים לדעת איך עושים את זה? נהדר! בואו נבדוק למה אנחנו מפחדים מכישלון, ואיך נוכל לנהל את הפחד שלנו ולהמיר אותו לכוח חיובי שיוביל אותנו לצמיחה ולהצלחה.

 

למה אנחנו מפחדים מכישלון?

פחד הוא אחד הרגשות השכיחים ביותר, ואין אדם שלא חווה פחד מכישלון. פחד הוא תגובה טבעית למשהו בלתי ידוע, לא מוכר או לא ודאי. יש אנשים שמתמודדים עם הפחד היטב ולא נותנים לו לשלוט בחייהם. אך יש אנשים שנמנעים מיוזמות חדשות או מהזדמנויות חדשות בגלל פחד מכישלון ולא מצליחים לממש את עצמם ולהגשים חלומות. אז ממה אנחנו מפחדים, ולמה? ובכן, אנחנו מפחדים שהכישלון יגדיר אותנו, יעצב אותנו או ישפיע על הערך העצמי שלנו, ומפחדים שאנשים אחרים יבקרו אותנו, יעריכו אותנו או ישפטו אותנו לנוכח הכישלונות שלנו ולאו דווקא לנוכח ההישגים שלנו. אנחנו נוטים להתמקד בתוצאות שליליות ולא בתוצאות חיוביות, והלך המחשבה הזה אינו רק בסיס לפחד מכישלון, הוא גם אמצעי להנעת פחדים אחרים שטמונים בנו. אנחנו מפחדים שהכישלון יתווה את דרכנו בחיים, ולמרבה הצער, הרבה פעמים הוא אכן עושה את זה.

פחד מכישלון יכול להתבטא בדחיינות, בהימנעות, בחבלה עצמית ובשאיפה לשלמות. מנגנון ההישרדות שמוטמע בנו מתוכנן להגן עלינו ולהבטיח את הישרדותנו. באופן טבעי הוא מעודד אותנו לבחון תמיד את התרחישים הגרועים ביותר כדי להימנע מהם ולהישאר בחיים. לרוע המזל, הוא עלול להטמיע בנו תפיסה מעוותת של מציאות מרובת סכנות שיש להימנע מהן בכל מחיר. התפיסה המעוותת הזאת היא הבסיס לפחד מכישלון, והיא הסיבה לכך שאנחנו מחמיצים הזדמנויות ללמוד, להתפתח ולגדול. פחד מכישלון מונע מאיתנו חיים טובים, מלאים ומספקים וחוסם אותנו מכל אפשרות לצמיחה אישית ולהצלחה. אך למרות הקושי הטמון בפחד מכישלון, אפשר להתגבר עליו, לנהל אותו ואף להתגבר עליו.

כיצד להתמודד עם פחד מכישלון

 

איך להתגבר על פחד מכישלון?

מתאמנים רבים שלי שואלים אותי על התמודדות עם פחד מכישלון, וליתר דיוק – איך אפשר להתמודד אתו ולהתגבר עליו. התשובה שלי היא תמיד פשוטה – כדי להתגבר על פחד מכישלון צריך ללמוד איך לנהל אותו. אם תצליחו לנהל את הפחד, הוא לעולם לא ימנע מכם שום דבר שאתם רוצים, להפך – הוא רק יעודד אתכם להמשיך לנסות ולהצליח. אז אם אתם פוחדים מכישלון, ייתכן מאוד שאתם לא יודעים איך להתמודד עם כישלון אפשרי ואיך לנהל את הפחד ולנטרל אותו. הינה כמה דרכים מעשיות לניהול הפחד כדי להשיג מטרות ולהגשים חלומות:

  • הגדירו יעדים מציאותיים – יעדים מציאותיים הם יעדים ברי השגה, כלומר יעדים שאפשר לנקוט צעדים פשוטים להשגתם. אם אתם מפחדים מכישלון, הניחו בצד יעדים לא מציאותיים או תרגמו אותם ליעדים מציאותיים שתוכלו להשיג בצעדים ברי מימוש.
  • התמקדו בתהליך ולא רק בתוצאה – במקום להתמקד בתוצאות הרצויות נסו להתמקד בתהליך שאתם עתידים לעבור בדרך לתוצאות המיוחלות. אם תתרכזו בדרך ובאתגרים העומדים לפניכם, תוכלו לנהל את הפחד בקלות רבה יותר.
  • תרגלו מיינדפולנס, מדיטציה או יוגה – פחד הוא אנרגיה, וכמו כל אנרגיה שעוברת בגוף יש לעבד אותה ולשחרר אותה. אם לא תעבדו את הפחד הוא ייתקע בגוף ויעורר קשיים רגשיים, נפשיים וגם פיזיים. תרגול מיינדפולנס, מדיטציה או יוגה יעזור לכם להישאר ממוקדים, לעבד את אנרגיית הפחד ולשחרר אותה בטבעיות.
  • למדו מכישלונות העבר – כולנו חווים כישלונות מדי פעם. כישלונות הם המורים הטובים ביותר שיש לנו ובכוחם ללמד אותנו ולעזור לנו להתקדם. אם תתבוננו בכישלונות העבר, תלמדו מהם ותראו בהם הזדמנות לגדילה ולצמיחה, תמזערו את הפחד מכישלון בעתיד ולא תחששו מפעולות שיש בהן סיכון.
  • צעדים קטנים – אם הגדרתם יעד חדש, פרקו את הדרך שמובילה אליו ליעדי משנה שתוכלו לצעוד אליהם בצעדים קטנים ולנהל אותם. כך תמזערו את הפחד ותימנעו מכישלונות אפשריים.
  • בקשו תמיכה – תמיכה מבני משפחה או מאנשים קרובים היא המפתח לניהול הפחד ולנטרולו. הקיפו את עצמכם באנשים שמעודדים אתכם, תומכים בכם ומאמינים בכם וביכולות שלכם.
  • נהלו את הפחד בתהליך אימון אישי – עבודה אישית עם קואצ'ר אישי להשגת מטרות תעזור לכם לנהל את הפחד, להתגבר עליו ולנקוט צעדים בטוחים למימוש היעדים שלכם בחיים.

 

איך להיפטר מתחושת הכישלון?

 

לנהל את הפחד בתהליך אימון אישי

זכרו שפחד הוא דבר טבעי, וכך גם כישלון. אך רק בגלל שהם טבעיים, לא אומר שהם צריכים למנוע מכם לממש את עצמכם ולמצות את החיים. זה בסדר לפחד, אך חשוב לוודא שהפחד שלכם מביא עמו תועלת ואינו מגביל אתכם או מעכב אתכם. רוצים לנהל את הפחד בהצלחה ולהצליח? אתם יכולים, ומגיע לכם! אני מזמין אתכם לתהליך אימון אישי שיגלה לכם את סודותיו של הפחד ויראה לכם איך להמיר אותו למנוע רב-עוצמה בדרך להצלחה. דברו איתי, אני כאן בשבילכם.

הגיע הזמן לקחת שליטה על החיים

התחילו תהליך אימון עם ניר זר
או קבעו שיחת ייעוץ ללא התחייבות

מאמרים נוספים
מתאמנים מספרים על החוויה​
ניר זר, קואצ'ר אישי, עסקי ומאמן לזוגיות
ניר זר, קואצ'ר אישי, עסקי ומאמן לזוגיות
מאמן אישי, זוגי ועסקי. מייסד ובעלים של חברת 'ניר זר בע"מ' לאימון ויעוץ. עוסק בתחום מעל 9 שנים. ליווה ואימן מאות אנשים בתהליכי אימון לעבר השגת היעדים והמטרות שלהם. זכות גדולה עבורי להוביל אנשים ולהיות חלק מהמסע שלהם לעבר הפסגה!
לייעוץ אישי ללא תשלום >>

השאירו פרטים ונשמח לחזור אליכם בהקדם!

סגירת תפריט
דילוג לתוכן