ניר זר – קואצ'ר

איך לעשות שינוי בחיים

איך עושים שינוי בחיים
תוכן עניינים

אם אתם מאלה שחושבים ששינויים מגיעים רק כשאתם מחליטים שהגיע הזמן לשינוי, אני מציע שתחשבו שוב. שינויים לא קורים רק כשאנחנו מחליטים. שינויים מתרחשים כל הזמן – בכל רגע, בכל דקה ובכל שנייה. החיים הם דינמיים, ושינויים הם חלק ובלתי נפרד מהם. שינויים קורים בין שאנחנו בוחרים בהם ובין שלא, ופעמים רבות אף אחד לא באמת שואל אותנו. אנחנו חווים אירוע, והשינוי מתרחש; השינוי מתרחש, ומביא עמו עוד אירוע; וכך הלאה.

אז מה בעצם אתה אומר? ששינויים הם כמו כוח טבע שאין לנו שליטה עליו? לא, זה לא בדיוק מה שאני אומר. אכן, יש שינויים שקורים לנו, אך יש גם שינויים שאנחנו יוצרים בעצמנו. החוכמה היא לדעת לשלוט לא רק בשינויים שאנו מחליטים ליישם בחיינו, אלא גם לדעת לתמרן את השינויים שאין לנו שליטה עליהם. אחת הדרכים לשלוט בשינויים בחיינו – באלה שמתרחשים בטבעיות ובאלה שאנו יוזמים – היא לקבל את הרעיון שהכול לטובה. אני יודע, זה נשמע כמו קלישה או כמו איזו מנטרה שמשננים בריטריט מדברי. אבל האמת היא שגם אתם יכולים להיות המסטרים של השינויים בחייכם, ואם תאמצו בחום את הרעיון שהכול לטובה ותצליחו לזהות את האמת הגלומה בו, גם אתם תוכלו להיות היוזמים, המפיקים והמוציאים לפועל של כל השינויים המדהימים בחייכם. אז איך מתחילים לשנות את החיים? בואו נבדוק.

 

שינוי בחיים

בואו נתחיל עם האמת הבלתי מעורערת – שינוי בחיים הוא דבר בלתי נמנע, ולעיתים אין לנו ברירה אלא לקבל אותו, להתמודד איתו ולהפיק ממנו את המיטב. בואו ניקח לדוגמה שינוי לא פשוט כמו פיטורין. פיטורין לרוב זה דבר לא צפוי. הוא קורה ביום בהיר אחד, מוצב לפנינו כעובדה מוגמרת, ואין לנו ברירה אלא להתמודד איתו. יש אנשים שייכנסו מיד למוד של קורבנות, של – 'העולם כולו נגדי', 'אין לי שליטה על הדברים', 'אין לי יכולת להתמודד', והיד עוד נטויה. אך יש אנשים שינחתו על הרגליים, כמו שאומרים, יכריזו שמה שקרה, קרה; יזכרו שהכול לטובה; יפשילו שרוולים; ייקחו שליטה על המצב ויסובבו אותו במאה ושמונים מעלות. בתוך זמן קצר הם יעלו שוב על הסוס, ובמרבית המקרים זה יהיה סוס מוצלח בהרבה. מסקנה – הכול באמת לטובה.

 

האומץ לבצע את השינוי

נכון, לא פשוט לשנות את הגישה. לא פשוט להכריז שהכול באמת לטובה ולצפות שכולם פתאום יתחילו לזרום עם דברים קשים כמו פיטורין. פיטורין זה שינוי קשה, וכך גם גירושין, מחלה, משבר כלכלי, אובדן ועוד, לא חסרות דוגמאות. אני לא מתכוון שעלינו להמעיט מחשיבותם של המשבר והשינוי הבלתי נמנע שהוא מביא עמו. אני מתכוון שעלינו להיות אמיצים מספיק כדי לשאול את עצמנו לפחות פעם אחת – אולי בכל זאת זה לטובה? אולי יש סיבה טובה למה שקרה? אולי הייתי זקוק לזה? אולי השינוי יוביל אותי למקום אחר, חדש, טוב יותר? כשתתחילו לשאול את השאלות הקטנות האלה בנוגע לכל שינוי בלתי נמנע שקורה בחייכם, תוכלו לאזור אומץ ולהחליט שכן, מה שקרה היה לטובה כי הוא נתן לי הזדמנות לפתוח דף חלק ולהתחיל מחדש.

ומה בנוגע להשכלה ותעסוקה? האוניברסיטאות בארץ מלאות עד אפס מקום. התחרות על הפקולטות הכי נחשקות רק גוברת והסיכויים להתקבל אליהם הופכים קטנים מדי שנה וגם לאחר שהצלחתם להתקבל ולסיים את התואר שלכם בהצלחה אף אחד לא מבטיח לכם שתצליחו למצוא את משרת החלומות שלכם. ואז אתם מוצאים את עצמכם בעבודה זניחה ומבטיחים לעצמכם שזו עבודה זמנית אלא שהיא נמשכת כבר כמה שנים ואתם פשוט מפחדים לעשות שינוי כי אף אחד לא מבטיח לכם שיהיה טוב יותר.

 

הקושי בביצוע שינוי בחיים

עולם התעסוקה דומה לאוקיינוס ענק, שיש בו אין ספור הזדמנויות ויצורים שונים ומגוונים. לכל אחד מהיצורים יש כלים להצליח בחיים, חלקם שורדים בקושי ואחרים שוחים בנונשלנטיות, חוצים אוקיינוסים בהנאה ושום דבר לא מפחיד אותם. לכל יצור יש כלים משלו כדי להתקיים בחיים ויש מי שמשתמש היטב בכלים שקיבל ויש מי שפשוט לא מצליח לשרוד.

כמו באוקיינוס, כך בחיים שלנו, גם אנחנו יש לנו כלים שנולדנו איתם, אבל במהלך החיים שלנו למדנו לחדד את הכישורים הללו ואף להשיג כישורים חדשים. אני יכול לומר לכם בוודאות מוחלטת ומניסיון רב שנים שלי כמאמן מנטאלי, שאף פעם לא מאוחר, וזו הבשורה הכי טובה שתשמעו במאמר הזה.

אז נכנסתם לעולם האקדמיה עם מערכת אמונות מקרטעת. בואו נהיה כנים, לימודים אקדמיים דורשים לא רק מיומנויות אינטלקטואליות אלא בעיקר מיומנויות מנטאליות. אז במצב הזה, עברתם את הלימודים עם סכין בין השניים ובקושי רב ויצאתם לעולם מהוססים ולא בטוחים בעצמכם. בעצם, שמעתם הרצאה מעוררת השראה על לכבוש את העולם והתחלתם לחפש עבודה, לא סתם עבודה… את עבודתם החלומות שלכם. מה קורה עכשיו?

 

איך לעשות שינוי בחיים

 

שינוי בעבודה

יש סיכוי גדול שתמצאו את עצמכם תקועים כמו רבים אחרים לפניכם בעבודה שאתם לא אוהבים ולא מייצגת את היכולות שלכם במאומה. אתם, כמו אלו שקדמו לכם, תספרו לעצמכם סיפורים מכאן ועד הודעה חדשה: שזה זמני, שעוד רגע תגיע פיית התעסוקה ותוביל אותי במגע קסם לעבודת החלומות שלי, שהטופס לוטו שמילאתי ישנה לי את החיים, אם זה ממשיך כך אקים עסק… ואתם יכולים להמשיך ולמלא את החסר במשפטים שלכם.

חבל שתרגישו חוסר סיפוק בעבודה אבל אתם צריכים לדעת שזה לא חייב להיות כך, ובעצם אין שום סיבה. רוב האנשים משאירים את העתיד שלהם בידי אלת החלומות, במקום לנקוט בפעולות שישנו את המציאות שלהם.

 

איך עושים שינוי בחיים?

זה מתחיל בסיפור שאנחנו מספרים לעצמינו או ליתר דיוק שבנינו מאז ינקותנו. צריך לשנות את הסיפור הזה לטובתנו, וזה מתחיל בבניה מחדש של מערכת האמונות שלנו, בקוד העמוק הזה שיושב בתוך התודעה שלנו וקובע כיצד ואיך אנחנו רואים את החיים שלנו.

אחרי זה, אנחנו זקוקים, כמו עסק או חברה, לחזון חזק וברור, מדויק וממוקד כדי שיהיה המצפן שלנו בחיים. יעניק לנו את הכיוון ואת המטרה ואת מטרות המשנה.

זה לא פשוט לשנות את מערכת האמונות שלנו וזה לא פשוט לדייק את החזון שלנו שידע לכוון אותנו למקום שאנו ראויים להיות בו.

פעם אחר פעם אני שומע מאנשים ששמעו הרצאה מאלפת ומעוררת השראה ומצפים למהפך בחייהם. הרצאה או טקסט מעוררי השראה ככל שיהיו, הם רק הניצוץ שעשוי להתחיל את התהליך הזה.

אני מציע לכם ללכת לחדר הכושר של החיים ולמצוא לכם מאמן אישי לחיים, כל אדם שאתם סומכים עליו ויש לו את הידע והיכולת לקחת אתכם יד ביד במסע לעבר שינוי בחיים, אבל שינוי מהותי ומשמעותי.

ההצלחה שלכם קרובה מתמיד והיא בהישג יד, אתם ראויים לחיים טובים ולשינוי.

 

שינוי בחיים בצעדים קטנים

הרבה אנשים שואלים אותי איך לעשות שינוי בחיים. השאלה הזאת עוברת בראש של כל אחד מאיתנו בשלב כלשהו בחיים. בואו נתרכז עכשיו בשינויים שאנחנו חולמים לעשות אך איכשהו תמיד מצליחים למצוא להם תירוצים כמו – לא עכשיו, זה לא הזמן, זה לא מתאים ועוד ועוד. התירוצים האלה לא מגיעים סתם. הם בדרך כלל תוצר לוואי של החלומות הגרנדיוזים שלנו. שלא תבינו אותי לא נכון – חלומות גרנדיוזים הם בסדר גמור, אבל כדי להגשים אותם צריך לדעת איך לפרק אותם לגורמים. כן, גם חלום גרנדיוזי בנוי מעשרות, מאות ואף אלפי צעדים קטנים, וכל צעד כזה הוא שינוי בפני עצמו. חִשבו על כל הדרכים שהובילו לרומא – כל אחת מהן הייתה ארוכה וחזקה בפני עצמה, אך הורכבה ממיליונים על מיליונים של אבנים קטנטנות, וגם לאבן הקטנה ביותר הייתה חשיבות עצומה. למה אני מייגע אתכם בדימויים מן העבר? זה פשוט מאוד – אם אתם רוצים לעשות שינוי מהותי בחיים, פרקו את השינוי הזה לעשרות שינויים קטנים והתחילו בשינוי הקטן ביותר. השינוי הגדול והמהותי יגיע בסופו של דבר אם תצעדו בדרך צעד אחר צעד, הסתגלות אחר הסתגלות, שינוי אחר שינוי. והוא יגיע, אני מבטיח.

 

50 טיפים שישנו לכם את החיים

לא יודעים איפה להתחיל? הכנתי לכם רשימה עם 50 טיפים שיעזרו לכם לעשות שינוי בחיים:

 

1. הימנעו ממילים שליליות

עשו לכם כלל – בלי מילים שליליות. הימנעו מביטויים שליליים כמו 'אני לא יכול', 'זה בלתי אפשרי', 'אני לא מוכשר מספיק', 'אני לא בקיא מספיק', 'אין לי כלים להצליח', 'אף אחד לא מעריך אותי'. אתם מכירים את הביטויים האלה היטב נכון?; הם מלווים אתכם מגיל צעיר מאוד. יודעים מה? הגיע הזמן להוציא אותם מהלקסיקון, תרתי משמע. אמצו לעצמכם לקסיקון חדש; ודאו שיש בו רק מילים חיוביות. במקום 'לא' אמרו 'כן'; במקום 'אין' אמרו 'יש'; במקום 'אי אפשר' אמרו 'בטח, למה לא?'. הבנתם את הכוונה. אין לכם מושג איך זה הולך לשנות את חייכם.

 

2. השתמשו באינטואיציה שלכם

החיים המודרניים לימדו אותנו להעדיף את השכל הישר על פני האינטואיציה, לחשוב ולנתח יותר ולהרגיש פחות, לנהל את החיים מהשכל ולצאת לגמרי מהלב. אז זהו, שלא. האינטואיציה שלנו היא המצפן הפנימי שלנו; היא הסופר פאוור שלנו. אני לא אומר שצריך להפסיק לחשוב ולנתח דברים בצורה שכלית; אני אומר שצריך לאזן בין השכלתנות הנלמדת ובין האינטואיציה המולדת. אם תרעננו את השימוש באינטואיציה, היא תעזור לכם להישאר בדרך הנכונה, להימנע מטעויות מיותרות וללמוד איך לעשות שינוי בחיים.

 

3. התרחקו מאנשים שליליים

אנשים שליליים משפיעים עלינו לרעה. זה מוכח. השדה האלקטרו־מגנטי המקיף את גופנו נפגע מהשליליות של הסביבה אם אנחנו לא מסוגלים להציב לסביבה גבולות. אז עד שתלמדו להציב לאחרים גבולות, התרחקו מאנשים שלילים ונקו את השדה האנרגטי שלכם מהשפעות שליליות של הסביבה. אתם תרגישו טוב בהרבה ותפנו מרחב בחייכם לדברים חיוביים. ומשם הדרך לשינוי אמיתי בחיים קצרה.

 

4. התחילו את היום בציפייה

אם יש משהו שאנחנו יכולים להסכים עליו, הוא שהחיים בדרך כלל עומדים בציפיות שלנו. אז מה דעתכם להתחיל את שלכם היום בציפייה מדהימה? לאחר שאתם מתעוררים בבוקר, הצהירו שמשהו נפלא עומד לקרות היום או שלחו ליקום שאלה שמניעה אנרגיה כמו 'איך יכול להיות יותר טוב מזה?' או 'כמה נפלא היום הזה יכול להיות?' כשאתם שואלים, היקום לא רק עונה אלא גם מראה לכם. אז תנו לו לעזור לכם לעשות שינוי מדהים בחיים.

 

5. תרגלו נשימות עמוקות

תרגול נשימות עמוקות מרגיע מאוד את הגוף ואת הנפש; את זה כולנו יודעים. אבל רובנו מתעלמים מההיבט הפיזי של התרגול, והוא שנשימות עמוקות מכניסות יותר חמצן לריאות, למחזור הדם ולתאי הגוף ועוזרות לגוף לתפקד ביעילות ולמוח לחשוב בבהירות. וזה כשלעצמו שינוי חיובי אדיר.

 

6. חפשו סיבה למסיבה

ציינו את ההישגים ואת ההצלחות שלכם. אל תמהרו הלאה ליעדים הבאים; תחגגו. מותר לכם, מגיע לכם, אתם ראויים לזה. כל הישג – קטן ככל שיהיה – הוא סיבה למסיבה. אז עשו משהו משמח למענכם. בין שאתם חוגגים עם אחרים, ובין שאתם חוגגים לבד עם עצמכם, מסיבות לכבוד ההישגים שלכם ישנו את החיים שלכם מן הקצה אל הקצה.

 

7. אל תפחדו לחלום בהקיץ

כן, אני יודע שסבלתם בבית הספר בגלל הנטייה לחלום בהקיץ. אבל האמת היא שחלומות בהקיץ הם דרך מצוינת לברוא מציאות. הרי כבר הוכח שמחשבות בוראות מציאות, ולכן ככל שאנחנו מרבים במחשבות בונות, חיוביות, טובות ויעילות, אנחנו מניחים את התשתית למציאות מיטבית. אז אל תפחדו לחלום בהקיץ; שלטו באומנות החלומות בהקיץ ותשנו את חייכם בצורה מדהימה.

 

8. החליטו להגשים את החלומות שלכם

יש לכם חלומות? מה דעתכם להגשים אותם? תבינו שיש סיבה לחלומות שלכם; החלומות שלכם הם הדרך של האינטואיציה שלכם לספר לכם מה הדבר הכי נכון בשבילכם. החלומות שלכם גדולים מדי? פרקו אותם לתתי־חלומות והגדירו את הצעדים להגשמתם. אין אושר גדול יותר מהאושר של הגשמת החלומות. אז אל תמנעו את זה מעצמכם; החליטו שאתם יכולים להגשים את כל החלומות שלכם ועשו זאת. אם אתם רוצים לדעת איך לעשות שינוי אמיתי בחיים? לכו בעקבות החלומות שלכם.

 

9. הכישלון כמורה דרך

בלי קשר לחלומות שלכם, למטרות, ליעדים או לאבני הדרך שהגדרתם לעצמכם, אתם לא יכולים לשלוט בכול. לפעמים תיאלצו להתמודד עם קשיים, לדלג מעל מהמורות ולנטר מכשולים. וכן, לפעמים גם תיכשלו, וזה בסדר. רק מי שלא מנסה, לא נכשל; אז אתם בהחלט יכולים לטפוח לעצמכם על השכם ולדעת שניסיתם ותמשיכו לנסות. חשבו על הכישלון כעל מורה דרך מסור שנכנס לחייכם כדי ללמד אתכם. אם תראו בכישלונות שיעורים, אין מכשול שלא תוכלו להתגבר עליו. וזה שינוי אדיר.

 

10. הימנעו מוויכוחי סרק

ויכוחים על פוליטיקה או על דת הם בדרך כלל ויכוחי סרק שרק מעוררים רגשות שליליים ומפלגים בין אנשים. הימנעו מהם. אם מישהו מנסה לגרור אתכם לוויכוחי סרק בנושאים האלה, סרבו בנימוס או החליפו נושא מיד. כך גם תשמרו על הקשרים החבריים שלכם וגם תרגישו טוב בהרבה.

 

11. אל תבזבזו אנרגיה על שנאה

רוצים לדעת איך עושים שינוי בחיים? לא מבזבזים אנרגיה על שנאה. שנאה היא טפיל רגשי שמאכּל את האנרגיה שלנו ופוגע בבריאותנו. אם אתם מרגישים שאתם רוצים לשנות את העולם, מצאו נישה לפעילות מיטיבה ומועילה ושנו את העולם בדרך שלכם, אך אל תשנאו אף אחד ושום דבר. זה רק יפגע בכם.

 

12. אל תיקחו את עצמכם ברצינות רבה מדי

בניגוד לדעה הרווחת, החיים האלה נועדו להיות טובים, זורמים, קלילים ומהנים. זה אולי לא נשמע לכם הגיוני עכשיו, אך ברגע שתפסיקו לקחת את עצמכם ברצינות רבה מדי, תבינו את זה. נסו לצחוק על עצמכם מפעם לפעם; תופתעו לגלות כמה זה משחרר. תהיו קלילים עם עצמכם ועם אחרים. השינוי האמיתי לא יאחר לבוא.

 

13. אתם לא צריכים לנצח בכל ויכוח

ויכוחים הם חלק בלתי נפרד מהחיים, אבל זה לא אומר שהם צריכים להיות הרסניים, וזה לא אומר שאתם צריכים לנצח בכל ויכוח. הפיקו תועלת מהוויכוחים שלכם; תעלו אותם לתועלתם של כל הצדדים המעורבים. שמרו על הקשרים החברתיים ועל הבריאות הרגשית שלכם. היו אתם השינוי שאתם רוצים לראות בחייכם.

 

14. התרחקו מרכילות

אם נקלעתם לרכילות, אל תיגררו. עשו הכול כדי להפסיק אותה. הסיטו את השיחה לנושאים אחרים או הבהירו לכולם שאינכם מעוניינים בה. איך תדעו שאתם מעורבים בשיחת רכילות? שאלו את עצמכם אם הדברים הנאמרים בשיחה נכונים; אם השיחה על אובייקט השיחה נעימה, מכבדת, אדיבה; אם הדברים הנאמרים הכרחיים; ואם הייתם רוצים שידברו כך עליכם. תגלו שדי בתשובה על שאלה אחת כדי להבדיל בין שיחה בונה ומפרה ובין שיחת רכילות מיותרת.

 

15. אל תהיו מוטרדים ממה שאחרים חושבים עליכם

לא משנה מה אחרים חושבים עליכם; משנה מה אתם חושבים על עצמכם. אם תבדקו את העניין, אני די בטוח שתגלו שמרבית האנשים לא חושבים על אחרים כלל אלא מוטרדים ממה שאחרים חושבים עליהם. אז צאו מהלולאה ההרסנית הזאת והתקדמו בחייכם. מה אתם חושבים על עצמכם? מרוצים? נהדר! לא מרוצים? השינוי תלוי בכם. צאו לדרך.

 

16. שתו מים

תוהים מה הקשר בין שתיית מים ובין שינוי בחיים? הקשר הוא פשוט – מים הם אנרגיה; ולא סתם אנרגיה – האנרגיה של החיים. מחקרים מוכיחים שגם התייבשות מזערית עלולה לשאוב מכם אנרגיה ולעייף אתכם. אז למה להגיע לשם? הקפידו לשתות 3 ליטר מים ביום ותראו איך חייכם משתנים לנגד עיניכם.

 

17. אל תוותרו על הארוחה החשובה ביום

יש אמת בגישה הטוענת שארוחת הבוקר היא הארוחה החשובה ביום. רוצים להיות במיטבכם בכל יום ולהפיק תועלת מכל מה שאתם עושים? השקיעו בארוחת בוקר עשירה, משביעה ואיכותית. אני מבטיח לכם שהיום שלכם ייראה אחרת לגמרי.

 

18. מתי בפעם האחרונה אמרתם תודה?

אולי תופתעו לגלות שתודה היא מילה מלאת עוצמה. יש לה כוח לשנות את חיינו בן רגע. מתי בפעם האחרונה אמרתם תודה על כל מה שיש לכם? אם תעשו ספירת מלאי, תגלו שיש לכם די הרבה. אז אל תלכו לישון הלילה בלי לומר תודה על הכול. בחלוף הזמן תגלו שההודיה מושכת לחייכם עוד דברים להודות עליהם. נשמע מבטיח, לא?

 

19. תנו מנוחה לעיניים

עובדים הרבה שעות מול המחשב? תנו מנוחה לעיניים שלכם לפחות פעם בשעה. פשוט הסיטו את המבט מהמסך. הסתכלו מבעד לחלון, התבוננו בסביבתכם או בהו בחלל, גם זה בסדר. עשו זאת במשך שתיים-שלוש דקות מדי שעה. במשך היום תגלו שאתם עייפים פחות ונמרצים יותר, וזה שינוי מדהים.

 

20. מצאו את העבודה הנכונה לכם

אומנם לא כל סביבת עבודה היא פשוטה, ויש סביבות עבודה קשות למדי; אך אם אתם מרגישים אומללים בסביבת העבודה שלכם, מוטב שתשנו אותה. תהיו טובים אל עצמכם; אם לא טוב לכם בעבודה, חפשו עבודה אחרת. נכון, זה תהליך מאתגר וממושך, אך אתם חייבים את זה לעצמכם. השקיעו את האנרגיה שלכם בדברים שמשמחים אתכם ובסביבת עבודה שטובה ונכונה לכם.

 

21. למדו להציב גבולות

כדי לחולל שינוי אמיתי בחיים אתם צריכים ללמוד איך להציב גבולות; איך לומר 'לא'; איך להיות קשוחים אם זה נדרש. אם תאפשרו לאחרים לשאוב את האנרגיה שלכם בלי סוף, נחשו מה יקרה? נכון, תרגישו עייפים, סחוטים, לא ממוקדים, חלשים ולפעמים גם חולים. נתינה צריכה להוביל לקבלה; קבלה צריכה להוביל לנתינה. תמיד. זה חוק אוניברסלי. אז אם אתם נותנים ונותנים ונותנים ולא מקבלים שום דבר, עצרו. הציבו גבולות; אמרו 'לא'. תופתעו לגלות שהכוחות שלכם חוזרים אליכם, ואנשים מכבדים אתכם.

 

22. אל תיצמדו לתוצאות מוגדרות. תנו ליקום להפתיע אתכם

אם תכוונו את העשייה שלכם לתוצאות מוגדרות, תגבילו את עצמכם. שחררו את עצמכם מציפייה לתוצאות מוגדרות. המשיכו בעשייה מיטיבה בלי לחשוב על התוצאה. תנו ליקום להפתיע אתכם. תופתעו לגלות שהוא יודע בדיוק מה אתם צריכים, ומה יעזור לכם בדרככם. אז אל תעמדו בדרכו.

 

23. האזינו להצהרות חיוביות

תכנתו מחדש את החיווטים במוח באמצעות חוש השמיעה שלכם. האזינו להצהרות חיוביות בכל הזדמנות – כשאתם שוטפים כלים; כשאתם נוהגים; כשאתם מתאמנים; כשאתם נחים. תכנתו את עצמכם מחדש עם הצהרות חיוביות ומעצימות. אתם לא תאמינו איזה שינוי מדהים תוכלו ליצור בחייכם בתוך זמן קצר.

 

24. השלימו עם טעויות העבר

טעויות העבר הן טעויות; לא מאסר עולם. אז למה אתם מענישים את עצמכם בגללם שוב ושוב? כולנו טועים, וכולנו לומדים מהטעויות שלנו. השלימו עם טעויות העבר, למדו את הלקח והמשיכו הלאה. מותר לכם.

 

25. הזכירו לעצמכם את המטרות שלכם

המטרות שלכם חשובות וצריכות לעמוד בבסיס העשייה שלכם. חשבו עליהן בכל הזדמנות ובכל אפשרות. הכינו לוח חזון; כתבו יעדים אישיים על פתקים דביקים ופזרו אותם ברחבי הבית; שננו לעצמכם בכל רגע את מטרותיכם ושלבו בין עשייה נבונה ובין אינטואיציה בריאה כדי להתקדם לעברן.

 

26. עקבו אחר ההתקדמות שלכם

נהלו רשימה של המטרות שלכם. שימו לב למטרות שכבר השגתם. ציינו את ההישגים שלכם, הם לא מובנים מאליהם. אם יש מטרות שנראות רחוקות מדי, פרקו אותם למטרות משנה והתקדמו לעברן. הרשימה תעזור לכם להרגיש טוב עם עצמכם, לנהל את ההתקדמות שלכם ולהתמקד במה שחשוב לכם.

 

 27. אל תנסו לחנך אף אחד

מדי פעם תראו אנשים שמתנהגים בטיפשות, וזה ירגיז אתכם. אל תנסו לחנך אותם, אתם לא יודעים מה יכול לקרות. תנו לאנשים לנהוג כרצונם, כל עוד הם לא פוגעים באף אחד כמובן, והתמקדו בעצמכם, בחייכם, במשפחתכם, במטרותיכם. השינוי שזה יחולל בחייכם אדיר.

 

28. הבינו שאתם אחראים לרגשותיכם

אתם אחראים על רגשותיכם; אתם. לא אף אחד אחר. העולם המודרני לא פשוט, והרבה פעמים תרגישו מוצפים. אבל אם אתם אחראים על רגשותיכם, אז אתם אלה צריכים לנהל אותם, לעבד אותם ולהתמודד איתם. אל תצפו מאף אחד לעשות את זה בשבילכם; גם לא מבני הזוג, המשפחה, הילדים והחברים הקרובים. זה שלכם.

 

29. הכול משתנה

זכרו שהדבר היחיד שאינו נתון לשינוי, הוא השינוי עצמו. הכול משתנה; הכול זורם; הכול זמני. אין זה משנה מה מצבכם בחיים, הכול נתון לשינוי, והכול אכן משתנה. הביאו זאת בחשבון בפעם הבאה שאתם מתמודדים עם קשיים. זה ישרה בכם שלווה ויעזור לכם להתגבר על הכול.

 

30. דחייה היא אשליה

אם מישהו אחר מסרב לכם, דוחה אתכם או לא מעוניין בכם, זה לא נעים; זה אפילו כואב. אבל זה בדרך כלל אומר רק דבר אחד – שהוא לא בשבילכם. מה שאמור להיות שלכם, יהיה שלכם. ולכן אתם לא מאבדים שום דבר באמת. דחייה היא הדרך של היקום לפנות מקום בחייכם לאנשים שכן צריכים להיות שם אתכם ובשבילכם.

 

31. הציבו יעדים ברי השגה

אם הצבתם לעצמכם מטרה כלשהי, ואינכם מרגישים שהיא בת השגה, זה עלול להרתיע אתכם ולעכב את התקדמותכם. הציבו לעצמכם יעדים ברי השגה כדי שלא תאבדו את המומנטום, את המוטיבציה ואת התושייה. אם היעדים שלכם נראים גדולים מדי, נסו לפרק אותם ליעדי משנה והכינו תוכנית פעולה מציאותית להשגתם.

 

32. חייכו לעיתים קרובות

בניגוד לדעה הרווחת, החיוך אינו בהכרח נלווה לאושר, אלא האושר בהכרח נלווה לחיוך. אז חייכו לעיתים קרובות. החיוך מידבק ובכוחו להשפיע עליכם ועל הסובבים אתכם. הוא ישרה בכם רוגע ויעזור לכם להרגיש טוב. והרגשה טובה, כידוע, יוצרת מציאות מיטבית.

 

33. אל תשוו את עצמכם לאחרים

כל אדם הוא ייחודי, וכל אדם הוא שונה. אז אל תשוו את עצמכם לאחרים, זה רק יעשה לכם רע. רוצים לשנות את חייכם לטובה? התמקדו בעצמכם ולכו אחר צו ליבכם. אחרים יכולים להיות מקור נהדר להשראה, אך אל תשוו את עצמכם אליהם. אתם לא באמת יודעים מה הם עברו בחייהם, ומה הם עוד עוברים. תהיו טובים אל עצמכם והישארו נאמנים לעצמכם.

 

34. הפסיקו להתלונן על מחסור בזמן

אתם יודעים מה? 24 שעות ביממה זה די והותר לכל מה שאתם צריכים. אז הפסיקו להתלונן על מחסור בזמן. במקום זאת נהלו את הזמן שלכם. השתדלו לאזן בין מטלות מחייבות ובין פעילויות פנאי; בין זמן לעבודה ובין זמן למשפחה; בין עשייה ובין מנוחה. די מהר תגלו שיש לכם הרבה זמן לעשות כל מה שאתם רוצים וצריכים, וזה ישנה את חייכם לטובה.

 

35. הניעו את גופכם

האדם המודרני יושב יותר מדי שעות ביום. אך הגוף האנושי בנוי לתנועה ולא לישיבה ממושכת. ולכן גם אם אתם לא אוהבים פעילות גופנית, הקדישו עשר דקות ביום להנעת הגוף. תרגלו מתיחות; תרגלו הליכה מתונה; תרגלו יוגה. עשו הכול כדי למתוח את השרירים ולהניע את הגוף. אוהבים פעילות גופנית? מצוין! אל תוותרו עליה.

 

36. צאו להליכה לאחר ארוחת הצהריים

מחקרים מוכיחים שהליכה מתונה לאחר ארוחה כבדה מסייעת לתהליך העיכול, מווסתת את כמות הסוכר בדם ומרוממת את הנפש. אכלתם ארוחת צהרים כבדה? צאו להליכה של עשר דקות גם אם אתם טובעים בעבודה. כך תמנעו מעייפות הצהרים הבלתי נמנעת ותעזרו לעצמכם להרגיש הרבה יותר טוב.

 

37. הגדרתם מטרה חדשה? צאו לדרך מיד

זה נהדר להגדיר מטרות חדשות, אך אל תשתהו יותר מדי במחשבה עליהן. כנסו למוד של עשייה מיד – הכינו תוכנית פעולה, כנסו לרשת ותתחילו לחקור, הרימו כמה טלפונים לחברים או הכינו לוח חזון. ככל שתקדימו לפעול, כך תבנו את המומנטום ותקבלו השראה ומוטיבציה להצליח.

 

38. הרשו לעצמכם לשנו"צ מדי פעם

אם אתם יכולים להרשות לעצמכם שנ"צ מדי פעם, לכו על זה. מחקרים רבים ששנת צוהריים ממריצה ועוזרת להגדיל את התפוקה. הרי ממילא לא תצליחו לקדם שום דבר אם אתם עייפים. יש לכם הזדמנות לנמנם חצי שעה? עשו את זה בלי להתבייש.

 

39. אל תחכו למעלית. עלו במדרגות

העדיפו לעלות במדרגות בכל הזדמנות. אל תחכו למעלית. טיפוס במדרגות משפר סיבולת לב־ריאה, שורף קלוריות ויכול להחליף את האימון היומי. אתם לא חייבים לחכות לאימון בחדר הכושר כדי לשמור על הבריאות; אם יש להם הזדמנות לעלות במדרגות, עשו את זה. אתם תרגישו הרבה יותר טוב.

 

40. אל תוותרו על תוכנית שבועית

הגורם מספר אחד למתחים וללחצים בעולם המודרני הוא עומס יתר. אז אל תכניסו את עצמכם לפלונטר הזה. תכננו את השבוע שלכם, קבעו סדרי עדיפויות ונהלו את הזמן כמו שצריך. בדרך זאת הלחצים והמתחים יתפוגגו במהירות ותוכלו לנהל את חייכם בנחת.

 

41. השליכו דברים שאתם לא צריכים

בני אדם הם טיפוסים אגרנים מטבעם. אנחנו אוגרים הכול, גם דברים שאנחנו לא צריכים. ככל שתמשיכו לאגור גם בבית וגם בסביבת העבודה, תרגישו עייפים, מדוכאים, חסרי אנרגיה וחסרי תועלת. זה בגלל שכל הדברים המיותרים שאגרתם, מכבידים עליכם. אז התחילו להשליך דברים שאתם לא צריכים; אתם תרגישו הרבה יותר טוב.

 

42. כבו את הטלוויזיה!

הטובה הגדולה ביותר שתוכלו לעשות לעצמכם אי פעם, היא לכבות את הטלוויזיה. באמת. הטלוויזיה לא תורמת לכם דבר, היא רק מעכבת אתכם, מבלבלת אתכם וגורמת לכם להרגיש רע. לא סתם קוראים להן 'תוכניות'. תוכניות הטלוויזיה מתכנתות אתכם למטרות שונות, ואתם בדרך כלל האחרונים לדעת על כך. אז כבו את מקרן הטלוויזיה והפעילו את המקרן הפנימי, זה של האינטואיציה.

 

43. הימנעו מהאזנה לחדשות

ובאותה נימה – אל תסתפקו רק בכיבוי הטלוויזיה, הימנעו גם מהאזנה לחדשות במיוחד אם הן קשות, כואבות או מדכאות. אם יהיה משהו חשוב שאתם צריכים לדעת, המידע כבר יגיע אליכם. שמרו על הרווחה הרגשית שלכם; הימנעו מהאזנה לחדשות.

 

44. השתיקו את הנייד

כשאתם עסוקים בפעילות פנאי, בבילוי עם הילדים, בטיול בחיק הטבע, בזמן איכות עם בני הזוג, השתיקו את הנייד. הקדישו את מלוא תשומת הלב להווה ולאנשים היקרים שנמצאים איתכם. ההודעות בנייד לא יברחו לשום מקום. אבל הזמן היקר עם יקיריכם יחלוף ולא יחזור. אז קבלו את ההחלטה הנכונה בזמנם הפנוי. השתיקו את הנייד.

 

45. השתמשו במילים חיוביות

כששואלים אתכם מה שלומכם, ענו 'נפלא', 'נהדר', 'מדהים', 'מעולם לא הרגשתי טוב יותר'. אל תסתפקו ב'בסדר', 'טוב' או 'סביר'. זכרו שמילים בוראות מציאות. ואם אתם לא באמת מרגישים נפלא, הרשו לעצמכם לברוא את המציאות הרצויה לכם. ענו למתעניינים בשלומכם במילים חיוביות כמו 'יש לי אתגר, אך אני מסתדר' או 'כרגע אני עובד על שיפור המצב, וזה הולך נפלא'.

 

46. היעזרו בטכנולוגיה כדי להישאר ממוקדים

העולם המודרני מציע לנו שפע של עזרים טכנולוגיים לניהול הזמן והמשימות, אז אל תוותרו עליהם. היעזרו בטכנולוגיה כדי להישאר ממוקדים וכדי לייעל את הפעילות היומית שלכם בכל תחום. עם זה, השתדלו לא לתת לטכנולוגיה להסיח את דעתכם מהפעילויות עצמן.

 

47. אל תעבדו יותר מארבעים שעות בשבוע

המכורים לעבודה אולי חושבים שהם משיגים יותר מעובדים 'רגילים', אבל לאמיתו של דבר שעות העבודה המרובות גוזלות מהם משהו חשוב – את הבריאות שלהם. אל תעבדו יותר מארבעים שעות בשבוע. הגעתם לעולם הזה כדי למצות את החיים במלואם. שמרו על איזון בין עבודה ובין שעות הפנאי. עשו את מה שאתם אוהבים; לכו אחר צו ליבכם; אבל אל תעבדו יותר מדי.

 

48. אל תבזבזו יותר מדי זמן על מסרונים

המסרונים גוזלים מאיתנו שני דברים חשובים – זמן ואת אומנות השיחה. הקדישו זמן לשיחה איכותית וטובה עם עמיתים, חברים או בני משפחה. אל תצמצמו את הקשרים החברתיים שלכם למשפטים מקוצרים במסרונים מהירים. יש לכם משהו חשוב לומר? הרימו טלפון ואמרו זאת.

 

49. התנדבו

הקדישו זמן לעזרה לזולת. אין דבר מתגמל ומספק יותר מזה. התנדבו בכל הזדמנות – עבדו עם אוכלוסיות חלשות; עזרו לדרי הרחוב; תמכו בחיילים בודדים; לוו ילדים ממשפחות מצוקה. עשו משהו כדי לתקן את העולם הזה. מצאו מטרה נעלה ודבקו בה. זה ישנה את החיים שלכם במהירות ויעניק לכם כל כך הרבה.

 

50. בקשו עזרה

מתקשים להתמודד עם אתגרי החיים? אל תישארו עם זה לבד. בקשו עזרה מבני הזוג, מהחברים, מבני המשפחה, ממטפלים או ממאמנים אישיים. רוצים לעשות שינוי אמיתי בחיים ולא יודעים במה להתחיל? דברו איתי, בשביל זה אני כאן; בשבילכם!

 

תהליך אימון אישי שיעזור לכם לבצע שינוי אמיתי בחיים

רוצים ליישם שינוי מהותי בחייכם? הגדירו חזון, יעד או מטרה. חשבו עליהם כעל דרך המחולקת למקטעים, וכל מקטע הוא מטרה בפני עצמה. כל מקטע דורש מכם ליישם אי אלו שינויים, קטנים ככל שיהיו. התחילו ליישם את השינויים שגורמים לכם להרגיש טוב. אם מדובר בשינויים לא נעימים ובלתי נמנעים, קחו את הזמן והסתגלו להם לאט. אל תאיצו בעצמכם; זכרו לטפוח לעצמכם על השכם מפעם לפעם; אתם עושים עבודה מצוינת ומגיע לכם. יצאתם לדרך וזקוקים לתמיכה? אני מזמין אתכם לתהליך אימון אישי שיעזור לכם ליישם שינויים מהותיים בחייכם בקלות, ביעילות ובמהירות. רוצים לשמוע עוד? דברו איתי, אני כאן בשבילכם.

 

תתחילו מיד!

שלכם,

ניר זר, מאמן מנטאלי אישי לחיים.

הגיע הזמן לקחת שליטה על החיים

התחילו תהליך אימון עם ניר זר
או קבעו שיחת ייעוץ ללא התחייבות

מאמרים נוספים
מתאמנים מספרים על החוויה​
ניר זר, קואצ'ר אישי, עסקי ומאמן לזוגיות
ניר זר, קואצ'ר אישי, עסקי ומאמן לזוגיות
מאמן אישי, זוגי ועסקי. מייסד ובעלים של חברת 'ניר זר בע"מ' לאימון ויעוץ. עוסק בתחום מעל 9 שנים. ליווה ואימן מאות אנשים בתהליכי אימון לעבר השגת היעדים והמטרות שלהם. זכות גדולה עבורי להוביל אנשים ולהיות חלק מהמסע שלהם לעבר הפסגה!
לייעוץ אישי ללא תשלום >>

השאירו פרטים ונשמח לחזור אליכם בהקדם!

סגירת תפריט
דילוג לתוכן