ניר זר – קואצ'ר

ביטחון עצמי – איך לשפר אותו?

ביטחון עצמי

"אני לא מספיק טוב בשבילה, אין טעם להיפגש שוב"; "אני לא מתאימה לדרישות המשרה, אין לי יכולות ניהוליות, אף פעם לא היו לי"; אני לא בטוח שאני יכול להתמודד עם פרויקט מדהים כזה, אף פעם לא עשיתי משהו דומה"; "מי יקבל אותי לעבודה, רק עכשיו סיימתי ללמוד ואין לי המלצות כלל"; "אני לא מספיק יפה בשביל מישהו כמוהו".

אתם מכירים אותן היטב, נכון? את המחשבות האלה שמהדהדות לכם בראש בכל פעם שאתם עומדים לטפס על מדרגה נוספת בחייכם, מדרגה שתעלה אתכם שלב בדרך לקידום הקריירה וקידום החיים המקצועיים והאישיים שלכם. המחשבות האלה שאומרות לכם שאתם לא מספיק טובים; לא מספיק מנוסים; לא מספיק משכילים; לא מספיק יפים; שאין לכם די מיומנות או ניסיון או ידע; שאין בכם את תכונות האופי הדרושות, את התעוזה, את האסרטיביות; שזה לא בשבילכם; שחבל על הזמן.

ביטחון עצמי נמוך

יש לזה שם, אתם יודעים? קוראים לזה ביטחון עצמי נמוך. כן, אתם מכירים את זה. אתם נמצאים במקום הזה כל חייכם עוד מילדות, וכבר די התרגלתם אליו, למקום הזה. אתם יודעים שהוא שם; אתם רגילים אליו; אתם יודעים שהוא לא הולך לשום מקום; אתם מבינים שהמילה האחרונה היא בדרך כלל שלו, ושאין לכם כל כך מה לעשות בעניין. הרבה יותר פשוט לוותר, להישאר עם מה שמוכר וידוע, להמשיך לעשות את מה שאתם יודעים לעשות בלי לזעזע את המערכת. אתם ממילָא לא תצליחו, נכון?

לגלות לכם סוד? הכול בסדר איתכם. אתם בסדר גמור. אין בכם דבר שאינו טוב, אינו ראוי, אינו מספיק, אינו הולם. אתם נפלאים. אתם נהדרים כפי שאתם. אני יודע שקשה לכם להאמין לי כרגע, לאור כל מה שסיפרתם על עצמכם. אבל זה בסדר. גם את זה אני מבין. ואם תיתנו לי כמה דקות, אוכל להסביר לכם למה אתם יכולים להפסיק לדאוג, ולמה הכול אצלכם בסדר גמור.

ביטחון עצמי נמוך

איפה קונים ביטחון עצמי?

אני לא אקח אתכם אחורה בזמן אל אימא שתמיד עשתה בשבילכם את הכול, ולא נתנה לכם די מרחב להתנסות, להיכשל ולנסות שוב; או אל אבא שאמר לכם שאתם לא מספיק טובים, ושיש ילדים טובים מכם; או אל הגננת שכעסה כשדיברתם בלי רשות; או אל המורה שהענישה אתכם כי הגנתם על עצמכם מפני ילדים שניסו לפגוע בכם. אני לא אקח אתכם למקומות האלה, אתם כבר מכירים אותם היטב. הם מלווים אתכם בכל רגע ובכל יום. הם עולים בזיכרון שלכם לעיתים קרובות, ולמעשה כמעט כל ההתנסויות שלכם בחייכם כאנשים בוגרים מחזירות אתכם אליהם – אל הזיכרונות האלה.

בואו ננסה רגע לעשות משהו אחר. מה אם תחשבו על עצמכם כעל ילד קטן שאתם ההורים שלו? אבל יש תנאי – התנאי הוא שאתם לא יכולים לעשות למענו דבר. אתם יכולים רק לדבר איתו. כל מה שאתם יכולים לתת לו, הוא המילים שלכם. הילד הזה הוא הדבר היקר ביותר ללבכם והאהוב ביותר עליכם. הוא רוצה לעשות דברים; הוא חולם על התנסויות חיוביות וטובות; הוא רוצה לקדם את עצמו מקצועית ואישית; הוא רוצה למצוא זוגיות נהדרת ולמצות את כל השפע שהעולם יכול להציע לו; הוא רוצה את הכול מהכול. אתם רוצים לעזור לו, אתם חולמים על ההצלחה שלו, אתם יודעים שהוא יכול ומסוגל לעשות הכול, אתם מבינים שאין דבר בעולם שאינו בר השגה בעבורו. ואתם שם בשבילו כדי לעזור לו. אבל זִכרו – אתם לא יכולים לתת לו דבר מלבד מילים. באילו מילים תבחרו?

כוחן של מילים

זאת לא קלישאה. למילים יש כוח. למילים שמשמיעים לנו ושאנחנו משמיעים לעצמנו, יש כוח. המילים יכולות לברוא את המציאות שלנו. אז אם תוכלו לעזור לילד הקטן הזה לברוא את המציאות שלו רק באמצעות מילים, באילו מילים תבחרו?

אתם כבר יודעים שמילים שליליות יפגעו ביכולת של הילד לגדול, לצמוח ולשגשג. הן גם ימנעו ממנו לצאת מאזור הנוחות שלו, לקחת סיכון, למצוא תעוזה ולעשות דברים שהוא לא עשה בעבר. אתם יודעים את כל זה כי אתם הייתם שם כל חייכם. המילים השליליות, המעכבות, הפוגעניות שנאמרו לכם מגיל צעיר ושנעשו בשלב כלשהו מילים שאתם המשכתם לומר לעצמכם, גרמו לכם להאמין שאתם לא מספיק טובים, שאתם לא מספיק ראויים, שאתם לא יכולים ולא מסוגלים. המילים האלה פגעו בערך העצמי שלכם וערערו את הביטחון שלכם בעצמכם. אבל חכו רגע, זוכרים מה שאמרתי לכם בהתחלה? זה בסדר. אתם בסדר. הכול בסדר איתכם. מה שלא בסדר, אלה המחשבות השליליות והמילים שאתם משמיעים לעצמכם שוב ושוב מתוך הרגל.

במה נזין את הביטחון העצמי שלנו?

חִזרו אל הילד הקטן שאתם אחראים עליו. הביטחון העצמי שלו הוא מצב קיים. הוא יכול להיות נמוך, והוא יכול להיות גבוה; הוא יכול להיות מעורער, והוא יכול להיות חזק; הוא יכול להיות שביר, והוא יכול להיות איתן. אבל ממה הביטחון העצמי שלו מוזן? אם הוא מוזן ממילים שפוגעות בו, הוא ייפגע. ואם הוא מוזן ממילים שמחזקות אותו, הוא יתחזק. אין כאן קסם מיוחד, זוהי משוואה מאוד פשוטה – צמח שמשקים אותו יצמח וישגשג , וצמח שמונעים ממנו הזנה, ינבול. אני מניח שאתם יודעים זאת. אני גם מניח שאתם יודעים שעליכם להזין את הילד הקטן שהופקדתם עליו במילים אוהבות ומחזקות. אני חושב שאתם מבינים שאין דרך אחרת לשפר ולחזק את הביטחון העצמי שלו. אז בואו ננסה לעשות את זה יחד.

אנחנו מסוגלים, אנחנו יכולים, אנחנו ראויים

זִכרו – בתרגיל הזה אתם עדיין גם הילד הקטן וגם ההורים האוהבים שאחראים עליו. מוכנים להסתער עליו במילים חיוביות ומחזקות?

אני לא בטוח שאצליח להתקבל לעבודה –

"אתה מוכשר, חכם ומנוסה. האמן בעצמך, והעבודה המתאימה תמצא אותך.

מי בכלל יאהב אותי –

"יש בך כל כך הרבה אהבה. אהוב את עצמך, והאהבה האמיתית תגיע אליך.

אני לא מספיק טוב, או מעניין, או  חשוב  –

"אתה טוב, אתה מעניין ואתה חשוב. אתה רק לפעמים שוכח את זה. המשך להזכיר זאת לעצמך, כדי שאף פעם לא תשכח.

חיזוק הביטחון העצמי הוא תהליך

חיזוק ושיפור הביטחון העצמי הוא תהליך, והתהליך הזה מלווה אותנו כל חיינו. יש תקופות שבהן אנחנו מרגישים מצוין ומעריכים את עצמנו, ויש תקופות שדורשות מעט יותר חיזוקים, עידודים ואהבה עצמית. אנחנו לעולם לא מפסיקים לטפח ולהזין את עצמנו, הדבר נדרש לכל אורך הדרך. ביטחון עצמי גבוה הוא פועל יוצא של המאמצים שלנו לאהוב את עצמנו, והוא משקף את האופן שבו אנו עושים זאת.

אז אם אתם מרגישים שאתם צריכים עוד זמן איכות עם הילד היקר הזה שהופקדתם עליו, ואם אתם רוצים ללמוד איך לדבר איתו כדי לחזק את הביטחון שלו בעצמו, צרו איתי קשר, ויחד נחזק את הביטחון שלכם בעצמכם.

צרו איתי קשר >>

השאירו פרטים ונשמח לחזור אליכם בהקדם!

סגירת תפריט