ניר זר – קואצ'ר

ביטחון עצמי – איך לשפר אותו?

ביטחון עצמי
תוכן עניינים

"אני לא מספיק טוב בשבילה, אין טעם להיפגש שוב"; "אני לא מתאימה לדרישות המשרה, אין לי יכולות ניהוליות, אף פעם לא היו לי"; "אני לא בטוח שאני יכול להתמודד עם פרויקט מדהים כזה, אף פעם לא עשיתי משהו דומה"; "מי יקבל אותי לעבודה, רק עכשיו סיימתי ללמוד ואין לי המלצות כלל"; "אני לא מספיק יפה בשביל מישהו כמוהו".

אתם מכירים אותן היטב, נכון? את המחשבות האלה שמהדהדות לכם בראש בכל פעם שאתם עומדים לטפס על מדרגה נוספת בחייכם, מדרגה שתעלה אתכם שלב בדרך לקידום הקריירה וקידום החיים המקצועיים והאישיים שלכם. המחשבות האלה שאומרות לכם שאתם לא מספיק טובים; לא מספיק מנוסים; לא מספיק משכילים; לא מספיק יפים; שאין לכם די מיומנות או ניסיון או ידע; שאין בכם את תכונות האופי הדרושות, את התעוזה, את האסרטיביות; שזה לא בשבילכם; שחבל על הזמן.

 

ביטחון עצמי נמוך

יש לזה שם, אתם יודעים? קוראים לזה ביטחון עצמי נמוך. כן, אתם מכירים את זה. אתם נמצאים במקום הזה כל חייכם עוד מילדות, וכבר די התרגלתם אליו, למקום הזה. אתם יודעים שהוא שם; אתם רגילים אליו; אתם יודעים שהוא לא הולך לשום מקום; אתם מבינים שהמילה האחרונה היא בדרך כלל שלו, ושאין לכם כל כך מה לעשות בעניין. הרבה יותר פשוט לוותר, להישאר עם מה שמוכר וידוע, להמשיך לעשות את מה שאתם יודעים לעשות בלי לזעזע את המערכת. אתם ממילא לא תצליחו, נכון?

לגלות לכם סוד? הכול בסדר אתכם. אתם בסדר גמור. אין בכם דבר שאינו טוב, אינו ראוי, אינו מספיק, אינו הולם. אתם נפלאים. אתם נהדרים כפי שאתם. אני יודע שקשה לכם להאמין לי כרגע, לאור כל מה שסיפרתם על עצמכם. אבל זה בסדר. גם את זה אני מבין. ואם תיתנו לי כמה דקות, אוכל להסביר לכם למה אתם יכולים להפסיק לדאוג, ולמה הכול אצלכם בסדר גמור.

 

ביטחון עצמי נמוך

 

איפה קונים ביטחון עצמי?

אני לא אקח אתכם אחורה בזמן אל אימא שתמיד עשתה בשבילכם את הכול, ולא נתנה לכם די מרחב להתנסות, להיכשל ולנסות שוב; או אל אבא שאמר לכם שאתם לא מספיק טובים, ושיש ילדים טובים מכם; או אל הגננת שכעסה כשדיברתם בלי רשות; או אל המורה שהענישה אתכם כי הגנתם על עצמכם מפני ילדים שניסו לפגוע בכם. אני לא אקח אתכם למקומות האלה, אתם כבר מכירים אותם היטב. הם מלווים אתכם בכל רגע ובכל יום. הם עולים בזיכרון שלכם לעיתים קרובות, ולמעשה כמעט כל ההתנסויות שלכם בחייכם כאנשים בוגרים מחזירות אתכם אליהם – אל הזיכרונות האלה.

בואו ננסה רגע לעשות משהו אחר. מה אם תחשבו על עצמכם כעל ילד קטן שאתם ההורים שלו? אבל יש תנאי – התנאי הוא שאתם לא יכולים לעשות למענו דבר. אתם יכולים רק לדבר איתו. כל מה שאתם יכולים לתת לו, הוא המילים שלכם. הילד הזה הוא הדבר היקר ביותר ללבכם והאהוב ביותר עליכם. הוא רוצה לעשות דברים; הוא חולם על התנסויות חיוביות וטובות; הוא רוצה לקדם את עצמו מקצועית ואישית; הוא רוצה למצוא זוגיות נהדרת ולמצות את כל השפע שהעולם יכול להציע לו; הוא רוצה את הכול מהכול. אתם רוצים לעזור לו, אתם חולמים על ההצלחה שלו, אתם יודעים שהוא יכול ומסוגל לעשות הכול, אתם מבינים שאין דבר בעולם שאינו בר השגה בעבורו. ואתם שם בשבילו כדי לעזור לו. אבל זִכרו – אתם לא יכולים לתת לו דבר מלבד מילים. באילו מילים תבחרו?

 

איך להעלות את הביטחון העצמי?

 

כוחן של מילים

זאת לא קלישאה. למילים יש כוח. למילים שמשמיעים לנו ושאנחנו משמיעים לעצמנו, יש כוח. המילים יכולות לברוא את המציאות שלנו. אז אם תוכלו לעזור לילד הקטן הזה לברוא את המציאות שלו רק באמצעות מילים, באילו מילים תבחרו?

אתם כבר יודעים שמילים שליליות יפגעו ביכולת של הילד לגדול, לצמוח ולשגשג. הן גם ימנעו ממנו לצאת מאזור הנוחות שלו, לקחת סיכון, למצוא תעוזה ולעשות דברים שהוא לא עשה בעבר. אתם יודעים את כל זה כי אתם הייתם שם כל חייכם. המילים השליליות, המעכבות, הפוגעניות שנאמרו לכם מגיל צעיר ושנעשו בשלב כלשהו מילים שאתם המשכתם לומר לעצמכם, גרמו לכם להאמין שאתם לא מספיק טובים, שאתם לא מספיק ראויים, שאתם לא יכולים ולא מסוגלים. המילים האלה פגעו בערך העצמי שלכם וערערו את הביטחון שלכם בעצמכם. אבל חכו רגע, זוכרים מה שאמרתי לכם בהתחלה? זה בסדר. אתם בסדר. הכול בסדר אתכם. מה שלא בסדר, אלה המחשבות השליליות והמילים שאתם משמיעים לעצמכם שוב ושוב מתוך הרגל.

 

במה נזין את הביטחון העצמי שלנו?

חִזרו אל הילד הקטן שאתם אחראים עליו. הביטחון העצמי שלו הוא מצב קיים. הוא יכול להיות נמוך, והוא יכול להיות גבוה; הוא יכול להיות מעורער, והוא יכול להיות חזק; הוא יכול להיות שביר, והוא יכול להיות איתן. אבל ממה הביטחון העצמי שלו מוזן? אם הוא מוזן ממילים שפוגעות בו, הוא ייפגע. ואם הוא מוזן ממילים שמחזקות אותו, הוא יתחזק. אין כאן קסם מיוחד, זוהי משוואה מאוד פשוטה – צמח שמשקים אותו יצמח וישגשג , וצמח שמונעים ממנו הזנה, ינבול. אני מניח שאתם יודעים זאת. אני גם מניח שאתם יודעים שעליכם להזין את הילד הקטן שהופקדתם עליו במילים אוהבות ומחזקות. אני חושב שאתם מבינים שאין דרך אחרת לשפר ולחזק את הביטחון העצמי שלו. אז בואו ננסה לעשות את זה יחד.

 

אנחנו מסוגלים, אנחנו יכולים, אנחנו ראויים

זִכרו – בתרגיל הזה אתם עדיין גם הילד הקטן וגם ההורים האוהבים שאחראים עליו. מוכנים להסתער עליו במילים חיוביות ומחזקות?

אני לא בטוח שאצליח להתקבל לעבודה –

"אתה מוכשר, חכם ומנוסה. האמן בעצמך, והעבודה המתאימה תמצא אותך."

מי בכלל יאהב אותי –

"יש בך כל כך הרבה אהבה. אהוב את עצמך, והאהבה האמתית תגיע אליך."

אני לא מספיק טוב, או מעניין, או  חשוב  –

"אתה טוב, אתה מעניין ואתה חשוב. אתה רק לפעמים שוכח את זה. המשך להזכיר זאת לעצמך, כדי שאף פעם לא תשכח."

 

20 טיפים איך לבנות ביטחון עצמי

התהליך לשיפור הביטחון העצמי יכול להיות מאתגר מאוד אם הפחד מכישלון מונע מאיתנו להגשים את החלומות שלנו. אף על פי כן אפשר להתגבר על הפחד מכישלון, לחזק את ההערכה העצמית ואת הביטחון העצמי, לפרוץ את חומת הפחדים ולהשיג את כל היעדים. אנשים רבים מתמודדים עם ביטחון עצמי נמוך ומבינים שהם לא יכולים להמשיך בדרך זאת ולשאוף להצלחה. למה? משום שההצלחה מתהווה מבפנים – מההכרה בערך הפנימי, מהערכה עצמית ומאהבה עצמית – ומשם מוקרנת החוצה אל המציאות.

הרבה פעמים אנחנו משכנעים את עצמנו שהביטחון העצמי שלנו אינו תלוי בנו ולא בהישג ידינו, אבל זוהי תפיסה שגויה ומוטעית שרק מעכבת אותנו ולא מאפשרת לנו לממש את הפוטנציאל הגלום בנו.

זכרו ששיפור הביטחון העצמי הוא תהליך, ואין גישה אחת שמתאימה לכולם. יש אנשים שיזדהו עם כל הטיפים, ויש אנשים שיזדהו רק עם שניים או שלושה או חמישה. העיקר שתתחילו – צאו לדרך, עשו דברים, שפרו את עצמכם, צרו קשר עם אחרים, תקנו את עצמכם ואת העולם. לאט לאט תגלו שהביטחון העצמי נמצא שם אתכם, והוא מתבסס, מתחזק ומתעצם ככל שאתם מתקדמים. כן, הבנתם נכון – הביטחון העצמי שלכם תלוי בכם ורק בכם ולאחר ההקדמה הארוכה הזאת, הנה 20 טיפים שיעזרו לכם לשפר את הביטחון העצמי:

 

1. טפחו את עצמכם

זה אולי נראה מובן מאליו, אבל טיפוח עצמי יכול להשפיע מאוד על הביטחון העצמי שלכם ולהעלים כליל חוסר ביטחון עצמי. איך תטפחו את עצמכם? זה פשוט מאוד – חשבו על פעולות טיפוח מהנות שעוזרות לכם להיראות טוב ולהרגיש טוב ועשו אותן. שמרו על היגיינה; השתמשו בתכשירי טיפוח ריחניים; סדרו את השיער הסורר; שימו לב לבגדים שאתם לובשים; אל תשכחו לענוד תכשיטים. אל תזלזלו בכוחו של הטיפוח העצמי וביכולת שלו לשפר את הרגשתכם ואת ביטחונכם.

 

2. התלבשו יפה

נשמע פשוט, נכון? זה באמת פשוט. לבוש יפה יכול להעלים חוסר ביטחון מסיבה אחת פשוטה – כי הוא גורם לנו להרגיש טוב. וזאת הנקודה המרכזית – כשאנחנו מרגישים טוב, אנחנו נראים טוב; זה חוק לא כתוב, וקל להוכיח אותו. אם אנחנו מתאמצים להיראות טוב אנחנו אוטומטית משפרים את הביטחון העצמי שלנו ומסוגלים להתמודד טוב יותר עם העולם. אבל שימו לב, אני לא שולח אתכם עכשיו לבזבז את כל המשכורת על בגדים; לא. השתמשו בבגדים שיש לכם או קנו בגדים נוחים, איכותיים, יפים וזולים שיעזרו לכם להרגיש טוב. אלה לא הבגדים, זאת ההרגשה; זכרו זאת.

 

3. עשו לעצמכם מייקאובר מנטלי

לעיתים קרובות אנחנו מזלזלים בחשיבות של הדימוי העצמי שלנו, אך הזלזול הזה נובע מתפיסה שגויה. הדימוי העצמי שלנו מוביל אותנו אל חיזוק ביטחון עצמי. קחו רגע ודמו את עצמכם במחשבה. איזו דמות עולה? האם אתם מרוצים ממנה? אם אתם לא מרוצים, יש לכם מזל; הדמות המנטלית הזאת אינה קבועה, ואפשר לשנות אותה. נצלו את כישורי העריכה המנטלית שלכם כדי לעשות לעצמכם מייקאובר מנטלי. השמיים הם הגבול – דמיינו כאוות נפשכם. הדימוי שלכם את עצמכם חייב להיות חיובי, ואם אתם לא מצליחים ליצור דימוי עצמי חיובי, חשבו על כך לעומק ונסו להבין למה. אך אל תתייאשו עד שתצליחו.

 

4. חשיבה חיובית היא לא קלישה

נכון, חשיבה חיובית היא לא קלישה, והמרת מחשבות שליליות בחיוביות היא מהותית. ברגע שתגלו שיש לכם הכוח לשנות את המחשבות שלכם וכפועל יוצא את כל המציאות שלכם, תבינו עד כמה אתם חזקים ושכל נסיבות חייכם מושפעות מהביטחון העצמי שלכם וממצבכם הרגשי והאישי. אם תתרגלו את המיומנות המיוחדת הזאת, תוכלו להשיג כל מה שאתם רוצים ולהיפרד מתמיד מתחושת ביטחון עצמי נמוך. אך שימו לב, זה דורש תרגול והתמדה. החשיבה החיובית צריכה להיטמע בכם ולהיות חלק בלתי נפרד מכם. רק בעזרת תרגול מתמיד תוכלו להצליח.

 

5. לגדוע את המחשבות השליליות באיבן

בניגוד לדעה הרווחת, לא מספיק להתמקד במחשבות החיובית; צריך גם לגדוע את המחשבות השליליות באיבן. אין מה לעשות, תרגילים לשיפור הביטחון העצמי צריכים לכלול תשומת לב מלאה לשיח האישי העצמי ולנטר שיח עצמי שלילי. אז אם אתם שמים לב למחשבות מגבילות או מעכבות כמו 'אני לא יכול לעשות את זה' או 'כדאי שאוותר' או 'בטוח שלא אצליח' עצרו, שימו לב אליהן אך אל תנסו לבטל אותן. במקום זאת המירו אותן במחשבות חיוביות כמו 'ברור שאני יכול לעשות את זה' או 'אין סיכוי שאוותר' או 'אין ספק שאצליח'. השיטה הזאת תשנה לא רק את כל המציאות שלכם אלא גם את השקפתכם על החיים.

 

6. דעו את עצמכם

העלאת ביטחון עצמי הוא תהליך שמחייב לא רק את המסירות שלכם אלא גם את ההיכרות שלכם עם עצמכם. דעו את עצמכם כדרך חיים. אין מדובר בסיסמה או בקלישה; יש לזה ערך של ממש.  כדי לנטר ולנטרל את המחשבות השליליות והמעכבות ואת השיח העצמי השלילי אתם צריכים להכיר את עצמכם היטב ולזהות את שורש הבעיה. נסו לנהל יומן אישי ולהעלות על הכתב את הרגשות שלכם, המחשבות שלכם והדפוסים שלכם. נתחו אותם, הבינו את מקורם, הכירו אותם ואת עצמכם. זה יעזור לכם להניע תהליכי ריפוי ולעבוד על חיזוק הביטחון העצמי. ככל שתכירו את עצמכם, תוכלו לשפר את עצמכם בכל היבט ולשפר את הביטחון העצמי שלכם.

 

7. להיות חיוביים תמיד

אנחנו לאט לאט מבינים איך לשפר את הביטחון העצמי, ואיך לזרז את התהליך. אחרי שדיברנו על ניטור המחשבות השליליות והמרתן במחשבות חיוביות, נלך צעד אחד קדימה ונוציא את החיוביוּת שלנו אל הפועל. אולי תתפלאו לגלות שהתנהגות חיובית היא דרך הקלה והמהירה להניע שינוי אמיתי בחיים. לא מספיק לחשוב חיובי, צריך להיות חיובי. אז איך עושים את זה? תהיו חיוביים כשאתם מדברים עם אנשים אחרים בין שאתם מכירים אותם, ובין שלא; תחייכו לעולם; תציעו עזרה לאנשים; תהיו אמפתיים. די מהר תגלו שזה לא רק עוזר לכם להרגיש טוב אלא גם משפר פלאים את הביטחון שלכם בעצמכם, בנוכחות שלכם, במעשים שלכם ובכל ההתנהלות שלכם. השתדלו להיות חיוביים תמיד; השינוי לטובה במציאות שלכם ידהים אתכם.

 

8. היה נכון

שיפור ביטחון עצמי הוא תוצר של מוכנות לכל דבר, לכל מצב, לכל אירוע ולכל התרחשות. היו נכונים ומוכנים: יש לכם בחינה חשובה? התכוננו היטב והרגישו בטוחים בעצמכם; הוזמנתם לריאיון עבודה? היערכו מבעוד מועד ואל תיתפסו לא מוכנים. הביטחון העצמי שלכם יהדהד חזק; יוצאים לפגישה ראשונה? השקיעו במראה החיצוני, טפחו את עצמכם ועזרו לעצמכם להרגיש טוב. הביטחון העצמי שלכם ירקיע שחקים. אני מבטיח.

 

9. דברו במתינות וברוגע

אינטראקציות מתונות ורגועות ושיח שלו משפיע לטובה על כולם. אם תדברו במתינות וברוגע תוכלו להפגין ביטחון וסמכות, אנשים יאזינו לכם בקשב ובעניין ואתם תגלו שביטחון העצמי בא לכם בטבעיות. שמתם לב שאנשים חסרי ביטחון מדברים במהירות כיוון שהם חוששים שלא יקשיבו להם. אז תרגלו דיבור מתון, שלו ורגוע בשביל העלאת הביטחון העצמי שלכם ותראו איך אנשים מתחילים להקשיב לכם ולהתעניין בכם. זה מה שיעשה את ההבדל הגדול בשבילכם.

 

10. תהיו אדיבים ונחמדים

גלו אדיבות ונדיבות כלפי אחרים. התחילו עכשיו גם אם אתם לא רגילים לזה. אם אתם רוצים לדעת איך לבנות ביטחון עצמי, אתם צריכים להבין שאנשים נוטים להגיב בחיוביות לאנשים שנוהגים באדיבות, בסבלנות ובנחמדות לזולת, ולהעדיף את חברתם. זה יעזור לכם מאוד בתהליך לשיפור הביטחון העצמי ועל הדרך תגלו שאדיבות ונחמדות הן בעצם הטבע האמיתי שלנו כבני האדם.

 

11. הישארו נאמנים לעקרונות שלכם

אחד הדברים החשובים ביותר בתהליך שיפור ביטחון עצמי אצל מבוגרים, זה להישאר נאמנים לעקרונות האישיים. העקרונות שלנו הם המצפן הפנימי האמין ביותר שיש לנו. אז כדי להימנע מתחושה של חוסר כיוון בחיים, מבלבול ומהיסחפות בלתי נשלטת אחר אחרים מומלץ מאוד להישאר נאמנים לעקרונות האישיים. עם הזמן תגלו שהעקרונות שלכם הם התשתית המוצקה שעליה נבנה הביטחון העצמי. והאמת היא שככל שתישארו נאמנים לעקרונות שלכם, כך תהיו מוערכים, וזה יעזור לכם לבסס ולחזק את הביטחון העצמי.

 

12. שמרו על זקיפות קומה

ידעתם שחוסר ביטחון ניכר גם ביציבה? אפשר לראות את זה הרבה גם אצל ילדים וגם אצל מבוגרים – הגב שלהם בדרך כלל שחוח והראש נוטה כלפי מטה. אם אתם בתהליך של פיתוח ביטחון עצמי, נסו לבטא את זה גם ביציבה; הזכירו לעצמכם לעמוד בגב זקוף ושמרו על זקיפות קומה. זקיפות קומה משפיעה מאוד על ההרגשה ועל הרושם שאתם משאירים. מתקשים לעשות את זה? דמיינו שיש חבל בלתי נראה שכרוך סביב הכתפיים שלכם ומושך אותן כלפי מעלה. יציבה זקופה תעזור לכם להיראות אטרקטיביים ומסקרנים ותעודד אתכם בתהליך בניית ביטחון עצמי.

 

13. הגדירו יעדים אישיים והשיגו אותם

כן, הגעתם לשלב המעשי. הגדרת יעדים אישיים וחתירה להשגתם הן חלק בלתי נפרד מהתהליך לשיפור הביטחון העצמי. התחילו בקטן והמשיכו משם. חשבו על דבר מה שהייתם רוצים להשיג. משהו קטן כמו ללמוד לצייר או לנגן. חפשו דרכים יעילות להשיג את היעד הזה והתמסרו לתהליך. הצלחתם? נפלא. כעת חשבו על יעד רציני יותר כמו הרחבת תחומי האחריות בעבודה או הגדלת המעגל החברתי. פרקו יעדים גדולים ליעדים קטנים ונהלו יומן בדרך להשגתם. ככל שתתקדמו אל עבר היעדים שלכם ותשיגו אותם, תגלו שהביטחון העצמי שלכם משתפר פלאים ואתם מרגישים הרבה יותר טוב. כמו כן, תלמדו איך לנהל את התהליך ותוכלו להשתמש במיומנויות שרכשתם כדי להשיג את המטרות הגדולות באמת.

 

14. היפטרו מההרגלים המזיקים

נכון, זה לא פשוט; אך אם ההרגל מזיק, מוטב להימנע ממנו. עשו את זה בהדרגה ועודדו את עצמכם לכל אורך הדרך. בקשו תמיכה מבני הזוג, מבני המשפחה ומהחברים. ההערכה, התמיכה והעזרה שתקבלו יפתיעו אתכם ויעודדו אתכם להמשיך. רוצים להפסיק לעשן? עשו זאת; רוצים להפסיק לאחר לעבודה? עשו זאת; רוצים להפסיק לאכול ג'אנק? עשו זאת; רוצים לעזוב את מערכת היחסים המזיקה? עשו זאת. זה תלוי בכם ורק בכם. ככל שתתקדמו, תגלו שהרגשתכם משתפרת ושהביטחון העצמי שלכם מרקיע שחקים.

 

15. התמקדו בפתרונות

התמקדו בפתרונות במקום בבעיות. תמיד. בכל עניין. בכל תחום. השינוי הפשוט הזה יעשה פלאים לביטחון העצמי שלכם ויאיץ את התקדמותכם האישית. אם אתם נוטים להתלונן או להתמרמר או להיתקע בבעיות, הגיע הזמן לשינוי. במקום לומר: 'אני עצלן' חשבו על דרכים לשנות את המצב; במקום לומר: 'אף אחד לא מעריך אותי בעבודה' חשבו על שינוי מקצועי, על חיפוש עבודה חדשה או על יוזמות אישיות שיקדמו אתכם. בעיות הן לא מכשול, הן הזדמנות. אז אל תתקעו בבעיות; התקדמו לפתרונות.

 

16. חייכו

רוצים לחוות קסם אמתי? חייכו. לחיוך יש הרבה יתרונות. ראשית, הוא משפר מיד את מצב הרוח. שנית, הוא עוזר לכם לשבור את הקרח מול אנשים אחרים. ולבסוף, החיוך מידבק, וזה סוד הקסם שלו. רוצים לשפר את הביטחון העצמי שלכם? חייכו לעולם, לאחרים, לעצמכם. אתם תידהמו מהתוצאות.

 

17. גלו את העולם המופלא של ההתנדבות

יש לכם קצת זמן פנוי? מה דעתכם להתנדב כדי לעזור לאנשים שגורלם לא שפר עליהם? אין לכם מושג כמה הנתינה תעזור לכם להרגיש טוב, להרגיש שיש לכם ערך, להרגיש שאתם מועילים וחשובים. ומשם הדרך לשיפור הביטחון העצמי קצרה. הקדישו זמן למטרה טובה. צאו להתנדב, הכירו מתנדבים אחרים והרחיבו את המעגל החברתי. בהתנדבות אתם גם מתקנים את העולם וגם מתקנים את עצמכם; ואני לא יכול למצוא מטרות ראויות יותר מאלה.

 

18. חשבתם פעם על הודיה?

חשבתם פעם על הכוח העצום של ההודיה? על השינוי הפנימי העמוק שההודיה מניעה בתוכנו? נסו את זה כבר עכשיו – הביטו סביבכם. יש הרבה דברים טובים בחייכם כרגע, נכון? מה דעתכם להודות עליהם? פשוט אמרו תודה. תודה על העבודה שלי; תודה על הבית שלי; תודה על החברים שלי; תודה על הבגדים שלי; תודה על מערכות היחסים שלי; תודה על הילדים שלי. תופתעו לגלות שהרשימה האישית שלכם ממש ארוכה. וזאת עוד סיבה לומר תודה. אם תודו ליקום על כל מה שיש לכם, נחשו מה יקרה? בדיוק! הוא ימשיך לתת לכם רק כדי לקבל את הכרת הטובה שלכם. בדיוק כמו שאתם מרגישים נהדר כשמישהו מודה לכם, ואתם רוצים להמשיך לתת, גם היקום מרגיש נהדר כשמישהו מודה לו, ורק רוצה להמשיך לתת. אז אמרו תודה בכל הזדמנות והשפע ימשיך למלא את עולמכם. וככל שיותר שפע ייכנס לחייכם, הביטחון העצמי שלכם יגדל ויגדל ויגדל.

 

19. הרחיבו את האופקים

הרחיבו את האופקים והעשירו את הידע. תופתעו לגלות שככל שתרחיבו את הידע שלכם, הביטחון העצמי שלכם וגם ההערכה העצמית שלכם ישתפרו. בעולם המודרני אין דבר קל יותר מהעשרה עצמית ומהרחבת הידע והאופקים. הכול כל כך זמין ונגיש, אתם רק צריכים לרצות את זה ולבחור. קורסים מקוונים? ספרים? מגזינים? מוסדות להשכלה גבוהה? תוכניות העשרה? סדנאות? השתלמויות? רק תבחרו; בדרך כלל כל מה שנדרש לשם כך הוא כמה הקלקות במחשב וזהו. כל הידע נמצא בהישג ידכם; וגם הביטחון העצמי שלכם.

 

20. הפסיקו לדחות; התחילו לעשות

כולנו דוחים דברים; והאמת היא שזה הרגל מגונה שצריך להיעלם מהעולם. אם יש משהו שאתם דוחים כבר הרבה זמן, התגברו על הדחיינות ועשו אותו. שחררו את עצמכם מהעול הזה; קדימה. שימו לב שככל שאתם דוחים דברים, אתם מרגישים כבדים וכבויים. ברגע שתשתחררו מכל המשימות המעיקות, תרגישו קלים ותתעוררו לחיים. הביטחון העצמי שלכם יודה לכם על כך, וגם הערך העצמי שלכם. אז הפסיקו לדחות והתחילו לעשות עכשיו. אין זמן אחר.

 

שיפור ביטחון עצמי אצל מבוגרים

חיזוק ושיפור הביטחון העצמי אצל מבוגרים הוא תהליך, והתהליך הזה מלווה אותנו כל חיינו. יש תקופות שבהן אנחנו מרגישים מצוין ומעריכים את עצמנו, ויש תקופות שדורשות מעט יותר חיזוקים, עידודים ואהבה עצמית. אנחנו לעולם לא מפסיקים לטפח ולהזין את עצמנו, הדבר נדרש לכל אורך הדרך. ביטחון עצמי גבוה הוא פועל יוצא של המאמצים שלנו לאהוב את עצמנו, והוא משקף את האופן שבו אנו עושים זאת.

אז אם אתם מרגישים שאתם צריכים עוד זמן איכות עם הילד היקר הזה שהופקדתם עליו, ואם אתם רוצים ללמוד איך לדבר איתו כדי לחזק את הביטחון שלו בעצמו, צרו איתי קשר, ויחד נחזק את הביטחון שלכם בעצמכם.

הגיע הזמן לקחת שליטה על החיים

התחילו תהליך אימון עם ניר זר
או קבעו שיחת ייעוץ ללא התחייבות

מאמרים נוספים
מתאמנים מספרים על החוויה​
יעל דרומר, מאמנת אישית ומנטורית לביטחון עצמי
יעל דרומר, מאמנת אישית ומנטורית לביטחון עצמי
מאמנת אישית בכירה ומנטורית לביטחון עצמי, מתמחה בתהליכים אישיים, התפתחות עצמית והשגת יעדים דרך חיבור פנימי עוצמתי. את ההשפעה של האימון האישי חוויתי בחיים שלי בצורה הכי עמוקה שאפשר, כמהנדסת תעשייה וניהול ושנים רבות בחברות הייטק שונות עשיתי שינוי דרמטי בחיי, ובשנים האחרונות אימנתי עשרות אנשים בתהליכים פורצי דרך, להעצמה, הגשמת מטרות וחיים מלאי משמעות. הכלי החזק ביותר מבחינתי זו האמונה ביכולת של כל אדם להגיע לחיים אליהם הוא שואף ואף מעבר.
לייעוץ אישי ללא תשלום >>

השאירו פרטים ונשמח לחזור אליכם בהקדם!

סגירת תפריט
דילוג לתוכן