ניר זר – קואצ'ר

איך נתגבר על החששות שלנו?

חששות
תוכן עניינים

לא תמיד קל להתמודד עם דאגות, חששות ופחדים. למעשה, רוב הזמן קשה מאוד להתמודד איתם, והם יכולים לגבות מאיתנו מחיר חברתי ורגשי גבוה. לכולנו יש חששות, וכולנו העברנו לילות חסרי שינה במחשבה עליהם בניסיון להתמודד איתם ולגבור עליהם. בין שהחששות שלנו קטנים וחסרי חשיבות, ובין שהם תופסים חלק ניכר ממחשבותינו, עלינו להבין אותם, לדעת מה גורם להם וללמוד איך לנהל אותם ביעילות. כי בניגוד לדעה הרווחת, בחששות לא מטפלים.

חששות הם חלק טבעי ובלתי נפרד מהחיים, והם גוברים ככל שאנחנו מתבגרים. חששות מנהלים, וזה בדיוק מה שאנחנו לומדים לעשות בתהליך אימון ממוקד. אם עשרות מתאמנים שלי כבר הצליחו, גם אתם יכולים.
אז מה אתם אומרים? מוכנים להסתכל לחששות בלבן של העיניים ולהתחיל לנהל אותם?
אני מזמין אתכם לשיחה אישית לוחצת עם החששות שלכם. בואו אחריי.

 

מהם חששות?

חששות הם מצב רגשי המאופיין בתחושות של חרדה, מתח ואי־שקט. חששות יכולים להיגרם ממצבים רבים כמו מתח במקום העבודה, אתגרים במערכות היחסים הקרובות, דאגות לילדים, דאגות כספיות, בעיות בריאותיות או כל דבר אחר שמטריד את מנוחתנו ומציף אותנו בפחד קיומי בלתי נשלט. כולנו דואגים מדי פעם. הדאגות הן חלק בלתי נפרד מהחיים בעולם המודרני הקדחתני והאינטנסיבי שלנו. אך יש הבדל בסיסי בין דאגות ובין חששות.

אם החששות שלנו נעשים אורחי קבע במחשבותינו ומפריעים לשגרה שלנו, זה הזמן לבחון אותם, להבין אותם ולנהל אותם. חששות שאינם מטופלים עלולים לצאת משליטה ולהתבטא בכאבים פיזיים לא מוסברים או במחלות פתאומיות וכן בקשיי ריכוז, בבעיות שינה, בחוסר תיאבון ואף בדיכאון. חשוב לשים לב לרגע שבו דאגות טבעיות ופשוטות משתלטות על חיינו וסוחפות אותנו ללא שליטה. באותו רגע הן הרבה יותר מדאגות. באותו רגע אנחנו מתמודדים עם חששות שמשפיעים על ההנהגות שלנו ועל ההתנהלות שלנו ומנווטים אותנו בחיינו. וזה הרגע שבו אנחנו צריכים לבקש עזרה.

 

מה גורם לחששות?

החששות שלנו יכולים להיגרם מדברים רבים כמו אירועים חיצוניים שמעוררים בנו פחד מכישלון או חשש מביקורת, וממאפיינים פנימיים כמו חוסר ביטחון, חרדות ודיבור עצמי שלילי. לחץ הוא לעתים קרובות גורם מרכזי בהתפתחות של חששות, והוא ממשיך להתעצם אם אנחנו לא מצליחים להירגע ולעזור לעצמנו. אם אנחנו לחוצים, אנחנו עלולים לחשוש מכל דבר החל בבריאות שלנו וכלה במצבנו הכלכלי.

חשוב לזכור שהחששות שלנו עלולים לגדול לממדים לא רציונליים שאינם משקפים את המציאות שלנו. אך בעיצומו של התקף, קשה לזכור את זה. לא רק ההווה והעתיד שלנו עלולים למלא אותנו בחששות. גם העבר שלנו. אם חווינו אירועים טראומטיים בעבר ולא טיפולנו בהם או התמודדנו איתם, ייתכן שהאירועים האלה פיתחו בנו חששות רבים, ביססו אותם והגבירו את תחושת הפגיעות שלנו. נוסף על כך, גם גורמים ביולוגיים כמו גנטיקה, חוסר איזון הורמונלי או חוסר איזון כימי עלולים להפר את שלוותנו, לתרום לחששות שלנו ולהעצים אותם.

אין זה משנה מה הסיבה לחששות שלנו, עלינו לזכור שאפשר להבין אותם, לנהל אותם ולהתמודד איתם. תהליך אימון אישי ממוקד הכולל שינוי בגישה, באורחות החיים ובדרך שבה אנחנו מתמודדים עם האתגרים בחיינו, יכול להפחית את העוצמה של החששות שלנו, לעזור לנו לנהל אותם ולחיות איתם בשלווה.

איך להתמודד עם חששות

 

למה אנחנו חוששים?

אז למה אנחנו חוששים? ממה אנחנו חוששים? אלה שאלות שעולות לא מעט בסשנים עם המתאמנים שלי. יש סיבות רבות לחששות – חלקן מבוססות יותר, וחלקן מבוססות פחות אך מועצמות יתר על המידה. האמונות והמחשבות שלנו, הציפיות שלנו מעצמנו, מצבים שאנחנו נקלעים אליהם, אתגרים שאנחנו מתמודדים איתם, עלולים להציף אותנו בחששות ולהגביר אותם. הפחד שלנו מהלא נודע, דאגות כספיות, צרות משפחתיות, בעיות עם הילדים, קשיים בקריירה – כל אלה מעצימים את החששות שלנו ומחלישים אותנו.

אנחנו חוששים כי אנחנו אנושיים, כי החיים המודרניים אינם פשוטים, כי לא תמיד יש לנו הכלים להתמודד עם מצבים רגשיים־נפשיים קשים, כי לא תמיד אנחנו מבינים שאנחנו חוששים ויש לנו הכוח להתמודד עם החששות שלנו. ובדיוק בגלל זה כדאי לפנות לעזרה, להבין את עצמנו, להבין את החששות שלנו ולהתמודד איתם בגבורה. אימון אישי ממוקד בתהליך מובנה בליווי של מאמן מקצועי, מיומן ומנוסה הוא אחד הכלים היעילים ביותר לניהול מוצלח של חששות. וגם אתם יכולים.

 

חששות מסוגים שונים

חשוב להבין שלא כל החששות אותו הדבר. יש סוגים שונים של חששות, וכל חשש נגרם מסיבות שונות. יש חששות שנגרמים ממצוקה כלכלית;  יש שנגרמים מבעיות בתחום הקריירה; יש שנגרמים מאתגרים בריאותיים; יש חששות שנגרמים מקשיים בזוגיות. חששות כלכליים מתעוררים פעמים רבות בגלל מחסור בכסף; חששות בתחום הקריירה נגרמים לעיתים מחוסר סיפוק במקום העבודה, מפיטורים פתאומיים או משינויים לא מתוכננים בקריירה; חששות בתחום הבריאות נגרמים מתסמינים פיזיים מעוררי דאגה או מאבחנות רפואיות קשות; חששות בגלל מערכות יחסים עלולים להיגרם מחוסר ביטחון בזוגיות, מחוסר תקשורת עם בני הזוג ומתחושת בדידות; חששות אחרים עלולים להתעורר בנסיבות ארעיות כמו אירועים המוניים, תחושת מחנק וצפיפות.

יש חששות שמתעצמים לפני מבחנים חשובים, בזמן הרצאה מול קהל גדול או לנוכח ביצועים לא מספקים בעבודה. חששות יכולים ללוות בעיות רגשיות ונפשיות ממשיות כמו דיכאון קליני. יש סוגים רבים של חששות, אך הדבר החשוב ביותר שחשוב לזכור הוא שאפשר להתמודד עם כל החששות, לנהל אותם ביעילות ולחיות חיים שלווים, פוריים וטובים.

 

איך נתמודד עם החששות שלנו?

לא פשוט להתמודד עם חששות, אבל זה בהחלט אפשרי. הינה כמה עצות שיעזרו לכם להשתלט ולנהל אותם.

1. זהו את הסיבה לחששות. לעתים קרובות הם נובעים מפחד או מחרדה בסיסית שיש לנו לגבי נושא מסוים או לגבי אירוע מסוים. אם תצליחו לזהות את הסיבה לחששות, תוכלו לבחון אותם באובייקטיביות ולהתמודד איתם ביעילות.

2. תרגלו מדיטציה. מדיטציה הוא כלי יעיל להתמודדות עם חששות. המדיטציה במהותה היא התבוננות פנימית במחשבות, בדאגות, בפחדים ובחששות ללא שיפוט וללא ביקורת. לעיתים קרובות די בהתבוננות רגעית להחליש את החששות ולמצוא בהירות מחשבתית שתעזור להתמודד עם החששות.

3. דברו אל עצמכם בנועם, באדיבות ובאהבה. מחשבות שליליות יכולות לעורר חששות ולהקשות על הניסיון לנהל אותם. נסו להשתמש בדיבור חיובי, מכיל ותומך כדי לנטרל את המחשבות השליליות וכדי להרגיש טוב.

4. שנו את נקודת המבט שלכם. לפעמים חששות נובעים מנקודת מבט צרה או פסימית ומגישה שלילית. נסו לשנות את נקודת המבט שלכם ולהתבונן על כל בעיה ועל כל אתגר מכמה זוויות. התמקדו בדברים החיוביים ולא בשליליים.

5. נסו למצוא פתרונות לבעיות. החששות כשלעצמם אינם מובילים לפתרונות, והם עלולים להציף אתכם ואף לשתק אתכם. במקום להתמקד בהם נסו להתמקד בפתרונות. לפעמים פתרונות יצירתיים הם כל מה שצריך כדי להניח את החששות בצד ולהמשיך בחיים.

 

קואצ'ר לניהול והתמודדות עם החששות

תנו הזדמנות לתהליך אימון אישי ובואו לפגישת היכרות איתי. אם החששות שלכם מתעצמים ואתם מרגישים שאתם לא יכולים לנהל אותם לבד, אולי הגיע הזמן לקבל עזרה? בתהליך האימון נלמד איך לפתח אסטרטגיות לניהול החששות בדרך בריאה ונבין שאפשר לחיות חיים פוריים, מלאים ומעצימים עם החששות ועל אף החששות.

הגיע הזמן לקחת שליטה על החיים

התחילו תהליך אימון עם ניר זר
או קבעו שיחת ייעוץ ללא התחייבות

מאמרים נוספים
מתאמנים מספרים על החוויה​
ניר זר, קואצ'ר אישי, עסקי ומאמן לזוגיות
ניר זר, קואצ'ר אישי, עסקי ומאמן לזוגיות
מאמן אישי, זוגי ועסקי. מייסד ובעלים של חברת 'ניר זר בע"מ' לאימון ויעוץ. עוסק בתחום מעל 9 שנים. ליווה ואימן מאות אנשים בתהליכי אימון לעבר השגת היעדים והמטרות שלהם. זכות גדולה עבורי להוביל אנשים ולהיות חלק מהמסע שלהם לעבר הפסגה!
לייעוץ אישי ללא תשלום >>

השאירו פרטים ונשמח לחזור אליכם בהקדם!

סגירת תפריט
דילוג לתוכן