ניר זר – קואצ'ר

חשיבה חיובית כדרך חיים

חשיבה חיובית
תוכן עניינים

מי אתם? אנשי הכוס הריקה או המלאה? כשאתם חווים אתגרים, האם אתם בורחים כל עוד נפשכם בכם או מפשילים שרוולים ומתמודדים? כשאתם חושבים על העתיד, אתם מרגישים חשש, לחץ וחרדה, או נמלאים ציפייה והתרגשות? התשובות לשאלות הללו מצביעות על השקפותיכם ועל גישתכם לחיים. הן מלמדות אם נקודת המבט שלכם היא חיובית או שלילית, ואם אתם אופטימים או פסימים. יודעים מה? נקודת המבט שלכם לא רק מתווה את דרככם ומשפיעה על חוויית החיים שלהם, היא גם מעצבת את החיים שלכם בכללותם.

כן, החיים שלכם מעוצבים לפי דרך החשיבה שלכם, וזה הרבה יותר מתיאוריה סתמית, זה מדע. מחקרים רבים מראים שדפוסי החשיבה שלכם משפיעים על תחומים רבים בחייכם. דפוסי חשיבה חיוביים או שליליים הם חלק ממכלול תכונות האישיות שלכם, ויש להם יתרונות בריאותיים, רגשיים ונפשיים רבים. אם אתם אופטימים מטבעכם ומצליחים לאמץ חשיבה חיובית וליישם אותה כדרך חיים, אתם ודאי יכולים להעיד על ההשפעה העצומה שיש לכך על חייכם. אתם יודעים שהבסיס לחיים טובים ואיכותיים ולהצלחה הוא חשיבה חיובית. ממנה הכול מתחיל. אך אם אינכם בקיאים באומנות החשיבה החיובית, ואתם פסימים מטבעכם, הסירו דאגה מלבכם. חשיבה חיובית היא מיומנות נרכשת ואפשרית בהחלט. כל מה שצריך הוא רצון, נכונות ומאמץ, והשאר כבר יבוא מעצמו. אז מהי חשיבה חיובית? איך נזהה דפוסי חשיבה שליליים ונשנה אותם? במה חשיבה חיובית תורמת לחיים שלנו? ואיך נוכל לסגל אותה כדרך חיים? בואו נבדוק.

אני בביטחון מלא יכול לעזור לך להתקדם קדימה
לקביעת שיחת ייעוץ דרך ווטסאפ:
אם תרצו שאחזור אליכם טלפונית, השאירו פרטים בטופס:

 

מהי חשיבה חיובית?

אני כבר יודע מה עובר לכם בראש – הוא באמת רוצה שנתעלם מקשיים, מחוויות קשות ומטראומות? הוא באמת חושב שזה אפשרי? אז זהו שלא. אין הכוונה שנתעלם מהקושי, מהאתגרים, מהכאבים, מהצער ומהחוויות הקשות. חשיבה חיובית היא לא התעלמות מקשיים. אנו נעזרים בחשיבה חיובית כדי להתמודד ביעילות עם כל קושי ועם כל משבר ולהתגבר עליהם בהצלחה. חשיבה חיובית היא הדרך שבה אנו מדברים עם עצמנו בתהליך – כל תהליך – בין שהוא שלילי ובין שהוא חיובי. חשיבה חיובית תמיד תתחיל בנכונות שלנו לדבר עם עצמנו בדרך אחרת – נעימה, טובה ושונה מהאופן שבו אנו רגילים לדבר עם עצמנו.

כדי שהדיבור העצמי שלנו יועיל ויסייע לנו להתמודד עם כל קושי, אתגר או משבר, אנחנו צריכים להיות מודעים לו. פעמים רבות אנחנו לא מודעים לדרך שבה אנו מדברים עם עצמנו או לא מייחסים לכך חשיבות. אנחנו שופטים את עצמנו, מבקרים את עצמנו, כועסים על עצמנו, רודים בעצמנו ואף משתמשים במילים קשות, עוקצניות או משפילות. אנחנו כל כך רגילים לדבר אל עצמנו בנוקשות ולא מודעים להשפעה העצומה שיש לכך על כל היבט בחיים שלנו. כדי לשנות את זה, לאמץ דפוסי חשיבה חיוביים וליישם אותם בקביעות עלינו להיות מודעים לכוחו של הדיבור העצמי השלילי ולהשפעה העצומה שיש לחשיבה השלילית על חיינו. עלינו לרצות לשנות אותם. התהליך עצמו דורש נכונות, התמדה ומאמץ ועלול להיות קשה. הרי לא פשוט לשבור הרגלים, נכון?

 

איך נזהה דפוסי חשיבה שליליים?

כיוון שדפוסי חשיבה שליליים מוטמעים עמוק בתודעתם של אנשים רבים, כדי לשנות אותם לטובה צריך קודם לזהות אותם. אנחנו לא תמיד יודעים איך לזהות חשיבה שלילית. לשם כך דרושות ערנות ותשומת לב לאופיו של הדיבור העצמי שלנו. איך נעשה זאת? בואו ננסה להיזכר במה אנחנו מתמקדים כשמחמיאים לנו – האם אנחנו מאמינים למחמאה? האם אנחנו מקבלים אותה? האם אנחנו חושבים שאנחנו לא ראויים לה? האם אנחנו חושבים שיש בה הגזמה? במה אתם מתמקדים כשמחמיאים לכם? האם אתם יודעים שאתם ראויים למחמאה או שאתם מחפשים את המִלכוד? האם אתם טופחים לעצמכם על השכם או שאתם מבטלים את הדברים ומתעלמים מהם לחלוטין? שימו לב לכך.

מיקוד שלילי מניע חשיבה שלילית ומשפיע לרעה על כל מצב בחיים. כעת בואו נבדוק איך אנחנו מגיבים לאירועים לא נעימים – האם אנחנו מאשימים את עצמנו? האם אנחנו שופטים או מבקרים את עצמנו? ביקורת עצמית נוקבת ושיפוט עצמי מפריעים לראות את הדברים נכוחה, ופעמים רבות אנחנו חושבים שהמצב קשה בהרבה ממה שהוא באמת. ולבסוף – בדקו איך אתם רואים את העתיד שלכם? האם אתם מצפים לקטסטרופות שעלולות להתרחש בכל רגע? האם אתם קמים בבוקר ומצפים לטעויות, לאתגרים, למשברים, לחוויות לא נעימות ולכישלונות? ואם כן, מה יאפשר לכם לשנות את כל זה? מה יאפשר לכם לצפות דווקא לדברים טובים, לחוויות טובות, להנאות, להצלחות ולשמחות? למרבה המזל הסוד לכך טמון אך ורק בחשיבה שלכם. כשתשנו את אופן החשיבה שלכם, תתחילו לראות שינויים לטובה בכל מה שמתרחש סביבכם.

 

שינוי דפוסי חשיבה שליליים – מחשבה יוצרת מציאות

מחשבה יוצרת מציאות – זאת לא קלישָה. אנחנו חזקים הרבה יותר ממה שנדמה לנו, ויש לנו יכולות מדהימות. אך מחשבה לבדה אינה מספיקה. צריך להוסיף לה כוונה ומיקוד כדי שהיא תהיה חזקה דייה ותיצור את המציאות שאנחנו רוצים. כשאנחנו רגילים לדפוסי חשיבה שליליים, אנחנו לא שמים לא שמים לב איך הם משפיעים עלינו, וכיצד הם בוראים את המציאות שלנו. מחשבות שליליות מעצימות כל קושי שנקרה בדרכנו.

יש מומחים שטוענים שהמציאות כולה היא השתקפות של עולמנו הפנימי ומשתמשים בכוחה של חשיבה חיובית כדי להוכיח זאת. אך אנחנו לא צריכים ללכת רחוק כדי לדעת שאם נקום בבוקר ונצפה לתקלות, לקשיים ולחוויות לא נעימות, אנחנו אכן נתנסה בהם, נכון? אנחנו קוראים לזה חוק מרפי, זוכרים? אך חוק מרפי הוא לא יותר מאשר מחשבה שיוצרת מציאות. אז מה לדעתכם יקרה אם נשים לב לדפוסי החשיבה שלנו ונחליף את החשיבה השלילית בחיובית? יכול להיות שגם חוק מרפי יגיב בהתאם? אפשר ללמוד איך להחליף את החשיבה השלילית בחיובית. התהליך לכאורה פשוט אך הוא אורך זמן ודורש תרגול. בסך הכול מדובר באימוץ דפוסי חשיבה אחרים והרגלים חדשים. כל מה שצריך הוא לשים לב לדפוסי החשיבה שלנו, לשנות אותם אם הם שליליים, ולאמץ גישה חיובית ואופטימית. מוכנים לנסות?

שינוי דפוסי חשיבה

 

לראות את החיובי בכל דבר

מה דעתכם לקום בבוקר, לחייך ולהודות לעולם על היום החדש? פשוט, לא? נסו לתרגל זאת במשך כמה ימים ובדקו אם חל שינוי כלשהו בשגרה שלכם.

  • לא הגשתם את הדוח החשוב בזמן? נסו לתמוך בעצמכם ולעודד את עצמכם – אתם יסודיים מאוד, לא מקצרים תהליכים ולא מוותרים על בדיקה מקיפה של הנתונים. אלה הם התכונות הטובות ביותר שלכם, ואתם יודעים שהמנהל שלכם מעריך אתכם על כך. תגיעו למשרד, תעברו על הדוח שוב, תסבירו את הסיבה להגשה המאוחרת ותגישו אותו.
  • תקועים בפקק בדרך לעבודה וצפויים לאחר לפגישה חשובה? נשמו עמוק ודעו שאתם עושים כמיטב יכולתכם להגיע בזמן. יש נסיבות שאינן תלויות בכם. אולי קרה משהו בדרך, אולי מישהו נפגע בתאונה, אולי יש תקלה בכביש, והעיכוב למעשה שומר עליכם ועל שאר הנהגים? המתינו בסבלנות, עדכנו את המנהל על האיחור הצפוי ותאמרו לעצמכם שהכול בסדר; אתם לא אשמים; אתם עושים כמיטב יכולתכם. יודעים מה? ברגע שתתחילו לעודד את עצמכם ולתמוך בעצמכם, העומס ישתחרר בדרך פלא, ואתם תגיעו בזמן לעבודה.
  • לא קידמו אתכם לתפקיד יוקרתי? קיבלתם תשובה שלילית לאחר ריאיון עבודה? אמצו חשיבה חיובית כדי להתמודד. גם במצבים שליליים אפשר לראות צדדים חיוביים ולהיעזר בהם כדי לנסות שוב ולהצליח בפעם הבאה. אם הניסיון הכרחי, השקיעו מאמץ ברכישת ניסיון; אם נמצא מישהו אחר מתאים יותר, שמחו בשבילו ושלחו לו איחולי הצלחה במחשבותיכם. יש חשיבות רבה לתזמון. אמרו לעצמכם שאולי זה לא הזמן, אולי זה לא מתאים, אולי יש סיבה טובה לסירוב ואינכם יכולים להבין אותה כרגע. עודדו את עצמכם, תמכו בעצמכם וקבלו את עצמכם כמו שאתם. הדגישו לעצמכם שהכול תמיד מסתדר לטובה, ובסופו של דבר גם אתם תסתדרו.

 

במה חשיבה חיובית תורמת לחיינו?

לחשיבה חיובית יש השפעה עצומה על חיינו ויתרונות בריאותיים רבים. היא עוזרת לנו להתגבר על מצבי דכדוך או דיכאון; היא מקילה עלינו ונותנת לנו רווחה נפשית, רגשית וגופנית; היא מחזקת את הגוף ומונעת מחלות; היא מסייעת לנו להתמודד עם קשיים, אתגרים ומצבי לחץ ומצוקה; היא עוזרת לנו להתמודד היטב וביעילות עם כל מצב בחיים והחשוב מכול – היא מלמדת אותנו לקבל ולאהוב את עצמנו.

חשיבה חיובית כדרך חיים

 

איך נסגל חשיבה חיובית כדרך חיים?

ראשית, לא נצפה להפוך לאופטימיסטים בן־רגע. זה דורש תשומת לב, רצון, נכונות ותרגול. שנית, נפחית את הביקורת העצמית ונאמץ דיבור עצמי שיש בו קבלה, הכלה, תמיכה ואהבה. ככל שנהיה פחות ביקורתיים כלפי עצמנו, כך נהיה פחות ביקורתיים גם כלפי העולם, והמציאות כולה תשתנה לנגד עינינו. דפוסי חשיבה חיוביים ואופטימיות יעזרו לנו להתמודד טוב יותר עם לחצי החיים ועם האתגרים שנקרים בדרכנו. כיוון שהתרגול הוא הכרחי, נתמיד בו עד שנסגל חשיבה חיובית כדרך חיים מובהקת שתתווה את התנהגותנו ותשנה את כל המציאות שלנו לטובה.

אני מזמין אותך לקחת חלק בתהליך הליווי שלנו ולסגל לעצמך דפוס חשיבה חיובית כדרך חיים שתשנה את חייך בדרך לכבוש כל פסגה.

הגיע הזמן לקחת שליטה על החיים

התחילו תהליך אימון עם ניר זר
או קבעו שיחת ייעוץ ללא התחייבות

מאמרים נוספים
מתאמנים מספרים על החוויה​
ניר זר, קואצ'ר אישי, עסקי ומאמן לזוגיות
ניר זר, קואצ'ר אישי, עסקי ומאמן לזוגיות
מאמן אישי, זוגי ועסקי. מייסד ובעלים של חברת 'ניר זר בע"מ' לאימון ויעוץ. עוסק בתחום מעל 9 שנים. ליווה ואימן מאות אנשים בתהליכי אימון לעבר השגת היעדים והמטרות שלהם. זכות גדולה עבורי להוביל אנשים ולהיות חלק מהמסע שלהם לעבר הפסגה!
לייעוץ אישי ללא תשלום >>

השאירו פרטים ונשמח לחזור אליכם בהקדם!

סגירת תפריט
דילוג לתוכן