ניר זר – קואצ'ר

התקפי חרדה – כך תעברו אותם בשלום

התקפי חרדה
תוכן עניינים

אירועי החודש האחרון והמלחמה שפרצה בעקבותיהם הציפו בכולנו את הפחדים הכי עמוקים והכי מטרידים שאפשר לדמיין, והעלו בנו טראומות ותיקות ועתיקות, אישיות וקולקטיביות, בין שידענו על קיומן, ובין שלאו. מה לעשות – כולנו חלק מקולקטיב, והקולקטיב שלנו ידע תלאות רבות במשך מאות ואלפי שנים. כל אחד מאיתנו נושא בגופו ובנשמתו לא רק את החרדות האישיות שלו אלא גם את החרדות הקולקטיביות של עמנו, חרדות שמקורן בטראומות קשות. והטראומות האלה חיות בתוכנו עכשיו ובאות לידי ביטוי ביתר שאת. נראה שפחדים, חרדות והתקפי חרדה הם חלק בלתי נפרד מהמציאות שלנו כרגע, ואתם יודעים מה – זה לגמרי מובן. התקפי חרדה הם הדרך שלנו להתמודד עם המצב, עם הפחדים, עם החששות ועם המציאות הקשה שנקלענו אליה; אותה מציאות שלדאבוננו היא חלק בלתי נפרד מהחיים בארץ הזאת. אם אתם סובלים מהתקפי חרדה, אתם לא לבד; למעשה, בהיבט הזה כולנו ביחד, ואת ההיבט הזה כולנו יכולים לנצח.

לא פשוט להתמודד עם התקפי חרדה. למעשה, אנשים שמתמודדים עם חרדות וסובלים מהתקפי חרדה יודעים במה זה כרוך וכמה זה מפחיד. התקפי חרדה הם מאוד מוחשיים ולעיתים נראים ומורגשים כמו התקפי לב חזקים או מצבים אחרים מסכני חיים. אנשים רבים עלולים לחוות התקף חרדה לפחות פעם אחת בחייהם, אולם יש אנשים שמתמודדים איתם בתדירות גבוהה מאוד.

התקפי חרדה מתחילים לרוב בגל סוחף ועז של חרדה פתאומית ועוצמתית, וזה בהחלט יכול להפחיד. אפשר להתמודד איתם בצורה מיטבית ואף לנהל אותן. אפשר ללמוד איך להרגיע את הגוף ואת הנפש בזמן ההתקף ולשכך אותו. מי שחווה התקפי חרדה רבים בחייו, כבר יודע מה מחולל אותם ומסוגל ללמוד איך להתמודד איתם. זה אומנם לא פשוט ודורש אימון ותרגול אך בהחלט אפשרי.

מתמודדים עם התקפי חרדה? רוצים לדעת איך לטפל בגורמים המניעים אותם, לשלוט בהם ולהעלים אותם לגמרי מחייכם? בואו נבין מהם התקפי חרדה ומה גורם להם ונבדוק איך לטפל בהם ביעילות.

 

מהו התקף חרדה?

אנשים שסובלים מהפרעות חרדה סובלים מהתקפי חרדה חוזרים ונשנים. לעיתים התקפי החרדה הם בלתי צפויים ולעיתים אפשר להרגיש אותם מתהווים. אם אתם סובלים מהפרעות חרדה שאינן מטופלות ומרגישים התקף חרדה שמתהווה, אתם עלולים לנקוט צעדים שרק יחמירו אותו. לעיתים רק הפחד מפני ההתקף יכול לחולל אותו. התקף חרדה מונע מפחד עוצמתי וקיצוני. פעמים רבות זהו פחד חסר בסיס שחורג מפרופורציות, אולם היעדר טיפול מחמיר אותו עד שהוא משתלט לגמרי על החיים.

התקפי חרדה מאופיינים בתסמינים פיזיים שניכרים לעין. אי אפשר להסתיר אותם. אדם שנמצא בעיצומו של התקף, יזיע, ירעד, יסבול מקוצר נשימה, מדופק מואץ ומקצב לב לא סדיר. הוא ירגיש כאבים חזקים בחזה, בחילה ואף נימול בגפיים. הוא יתקשה לתפקד או לתקשר עם הסביבה. לעיתים הוא יתקשה לעמוד וירגיש מסוחרר עד כדי עילפון.

להתקפי חרדה נלווים גם תסמינים נפשיים ורגשיים. בזמן ההתקף מתנתק הקשר עם המציאות. אנשים רבים אף מספרים על חוויה חוץ גופית ומרגישים שהם מאבדים את שפיותם או נוטים למות. התקף החרדה עצמו הוא חוויה טראומטית, קשה ומכאיבה. אין פלא שהפחד מהתקפים עתידיים מכניס את כל מי שאי פעם סבל מהתקפי חרדה, למעגל כואב ואין־סופי שקשה להינתק ממנו.

 

מה גורם להתקפי חרדה?

התקפי חרדה נגרמים מתגובת ההישרדות הבסיסית ביותר של 'הילחם או ברח'. זוהי תגובתו הטבעית של הגוף כלפי איומים מובהקים, והיא אמורה לעזור לנו במצבים מסכני חיים. אף שבתקופות קדומות יותר בהתפתחות האנושות, יצר ההישרדות היה נחוץ וחיוני, האיומים המודרניים שאנו חווים בחיי היום־יום שלנו, הם אינם פיזיים בדרך כלל, אולם הגוף מדמה אותם לכאלה ומגיב בהתאם. איומים כמו מצב כלכלי קשה, אובדן מקום עבודה, אובדן של אדם יקר, פירוק זוגיות, חשש ממצבים חברתיים ועוד מפעילים את יצר ההישרדות ומחוללים שינויים פיזיים בגוף. שינויים אלה באים לידי ביטוי בדופק מואץ, הזעה, נשימה מהירה, תחושת שיתוק, סחרחורות ואף עילפון. זהו מצב קשה מאוד של פחד עמוק וחוסר אונים מוחלט. אך כדי להתמודד עם חרדות ביעילות ולשלוט בו חייבים להבין מה מניע אותו ולמה.

 

הסיבות שמניעות התקפי חרדה

תהליך טיפולי־רגשי יסייע לכל מי שסובל מהתקפי חרדה להבין את הסיבות העמוקות שגורמות להם. סיבות אלה – מקורן בדרך כלל בתקופת החיים הראשונה, בקשר לקוי עם ההורים, בהתעללות פיזית, רגשית או נפשית, בטראומות קשות ובחוויות עוצמתיות מכאיבות. קשיים רגשיים ותחושה עמוקה של חוסר ביטחון שמתבססים בנפשו של אדם מגיל צעיר, עלולים להוביל למתחים ולקשיים מרובים וליצור חרדות שפוגעות באיכות החיים שלו. טיפול בטראומות הילדות הקשות הוא תנאי ראשוני להתמודדות מיטבית עם התקפי חרדה, ורק מטפלים מוסמכים בפסיכותרפיה, בגישות טיפוליות אלטרנטיביות או בתהליכי אימון אישי וממוקד יוכלו לעשות זאת ביעילות. עם זאת, בד בבד לתהליך הטיפולי הרגשי אפשר לסגל שיטות לניהול התקפי החרדה, לשלוט בהם ולנטרל אותם.

התמודדות עם התקפי חרדה

 

איך נטפל בהתקפי חרדה?

בתהליך אימון אישי יעיל וממוקד נוכל ללמוד על התקפי החרדה ולהבין אותם. נלמד לזהות התקף חרדה שמתהווה ונתרגל שליטה בו. נבין שהתקפי חרדה הם נפוצים; הם אינם סימן לחולשה; אף אחד מעולם לא השתגע או מת מהתקף חרדה; תגובת ההישרדות הטבעית של הגוף היא תהליך ביולוגי שאינו מזיק; נבין שאפשר לשלוט בהתקף ואף להתאושש ממנו במהירות. נסגל טכניקות יעילות שיסייעו לנו בזמן אמת. נלמד איך לנשום עמוק ולהרפות את הגוף; נספור לאחור כדי להסיח את דעתנו מההתקף; נקרקע את עצמנו באמצעות שימוש בחוש המישוש, הריח והטעם; בחיי היום־יום שלנו נקפיד על שגרה של פעילות גופנית, תזונה בריאה ושינה סדירה; נקרא ספרות בנושא חרדות והתקפי חרדות; נירשם לקבוצת תמיכה ונכיר אנשים כמונו. כך נדע שאנחנו לא לבד ונוכל לקבל עזרה ידידותית ואף להושיט עזרה בעת הצורך. אם נתמיד בתהליכים הטיפוליים האישיים והמשותפים, נצליח לשלוט בהתקפי חרדה, לנהל להרגיע אותם ואף למנוע את הישנותם.

 

נדבר עם קואצ'ר אישי

תהליך אימון אישי עם קואצ'ר מוסמך יסייע לכם להתמודד עם התקפי החרדה, לנהל אותם ואף לנטרל אותם לגמרי. פגישות האימון הן מרחב שקט ובטוח לטיפול בקשיים, בדאגות, בפחדים ובחרדות ודרך מעשית להתמודד איתם.

סובלים מהתקפי חרדה? אתם לא לבד. אז בואו נשים את החרדות בצד ונתחיל בתהליך ההתאוששות בדרך לשיקום מלא.

דברו איתי. אני כאן בשבילכם.

הגיע הזמן לקחת שליטה על החיים

התחילו תהליך אימון עם ניר זר
או קבעו שיחת ייעוץ ללא התחייבות

מאמרים נוספים
מתאמנים מספרים על החוויה​
ניר זר, קואצ'ר אישי, עסקי ומאמן לזוגיות
ניר זר, קואצ'ר אישי, עסקי ומאמן לזוגיות
מאמן אישי, זוגי ועסקי. מייסד ובעלים של חברת 'ניר זר בע"מ' לאימון ויעוץ. עוסק בתחום מעל 9 שנים. ליווה ואימן מאות אנשים בתהליכי אימון לעבר השגת היעדים והמטרות שלהם. זכות גדולה עבורי להוביל אנשים ולהיות חלק מהמסע שלהם לעבר הפסגה!
לייעוץ אישי ללא תשלום >>

השאירו פרטים ונשמח לחזור אליכם בהקדם!

סגירת תפריט
דילוג לתוכן