ניר זר – קואצ'ר

אימון לעסקים משפחתיים

עסק משפחתי

עסקים משפחתיים חשובים לכלכלת המדינה והצלחתם היא הצלחתנו. כדי שעסקים משפחתיים יצליחו, יש לרתום את הקשרים המיוחדים בין בני המשפחה לטובת התנהלות עסקית נבונה ולכוון אותם להצלחה. עסק משפחתי הוא עסק שמופעל ומנוהל בידי כמה בני משפחה אחת. הוא יכול להיות קטן ולהעסיק רק את בני המשפחה, והוא יכול להיות גדול ולהעסיק מאות וגם אלפי עובדים. עסקים משפחתיים הם עסקים לכל דבר. מה שמאפיין עסקים משפחתיים – בניגוד לעסקים רגילים – הוא ההיקשרות הרגשית של כל בני המשפחה לעסק והתלות המשפחתית בהצלחתו. עם זאת, כדי להצליח ולשגשג מוטל על בני המשפחה להניח בצד את הקשרים המשפחתיים, להפעיל את העסק בקור רוח ולנהל אותו במקצועיות ומתוך חשיבה עסקית־מסחרית.

כיוון שמשפחות רבות לא יודעות איך להניח לקשרים המשפחתיים ונותנות להם לחבל ביחסי העבודה ובניהול העסק, חשוב להסתייע בייעוץ מקצועי ובתהליכי אימון לעסקים כדי לאפשר לעסק לפרוח. יש חשיבות רבה לייעוץ מקצועי של גורם חיצוני שאינו תלוי בעסק ואין לו מעורבות רגשית בו. בעלי עסקים משפחתיים שואלים אותי לפעמים למה חשוב לקבל סיוע מקצועי ממאמן לעסקים משפחתיים. התשובה שלי היא תמיד חד משמעית – אם אתם רוצים להניע בעסק תהליכי צמיחה, אתם חייבים להיות פחות משפחתיים ויותר ממוקדים בשיטות ניהול מודרניות כדי לחזק את העסק, למנף ולקדם אותו. רוצים לדעת עוד על התהליך הממוקד לעסקים משפחתיים? המידע הזה הוא בשבילכם. בואו נבין איך זה עובד.

 

מה עלול לעכב עסקים משפחתיים?

פעמים רבות אני פוגש עסקים משפחתיים שאינם מקפידים על מבני ניהול מסודרים. כל בני המשפחה שעובדים בעסק עושים בו הכול – מנהלים, מדברים עם ספקים, מגייסים לקוחות, משווקים, נותנים שירות, מפעילים את העובדים ומנהלים את הספרים. יכול להיות שבעסקים קטנים אפשר לעשות הכול ולהצליח, אך בעסקים בינוניים וגדולים ובפרט בעסקים ותיקים שנמצאים בתהליכי התרחבות, זה כבר לא עובד. כדי לנהל עסקים משפחתיים ולהוביל אותם לשגשוג ולהצלחה חייבים להקפיד על ניהול מובנה ושיטתי. כל אחד מבני המשפחה חייב להתרכז בתחום אחריות אחד ולהתמקצע בו. כל בני המשפחה כאחד חייבים לאפשר לכל בעל תפקיד לעשות את תפקידו בדרך שלו ולסמוך על המקצועיות, הידע, הניסיון והמיומנות שהוא רוכש בחלוף הזמן. בני המשפחה כמנהלי העסק צריכים לדעת איך להאציל סמכויות כדי לא לסבול מעומס מטלות וכדי לאפשר לעובדים לעשות את המוטל עליהם על הצד הטוב ביותר.

הבעיה היא שעסקים משפחתיים גדלים ומתרחבים בטבעיות בחלוף הזמן, ובני המשפחה לא חושבים על הגדרת מבנה ארגוני ועל חלוקה לתפקידים ולתחומי אחריות. הם בדרך כלל זורמים עם מה שיש ומתמודדים עם האתגרים אד הוק. מובן שהתנהלות כזאת אינה טבעית לעסק ולא תומכת בחיזוקו ובקידומו. גם עסק משפחתי צריך תרשים זרימה ארגוני שמגדיר את המבנה העסקי ומקצה תחום אחריות לכל בעל תפקיד. תהליך אימון לעסקים משפחתיים בוחן את צורכי העסק ומסייע לבני המשפחה להגדיר מבנה עסקי ולהתחייב לו.

 

אימון לעסקים משפחתיים

 

מה מוביל עסקים משפחתיים להצלחה?

עסק משפחתי מצליח הוא בדרך כלל התגשמות חלום למשפחות רבות והזדמנות להוביל את המשפחה כולה לרווחה כלכלית. אך הצלחתם של עסקים משפחתיים היא לא דבר מובן מאליו ותלוי לרוב ביכולתם של בני המשפחה להעדיף חשיבה עסקית על פני חשיבה משפחתית. על בני המשפחה להבין שבשעות העבודה הם שותפים עסקיים ועמיתים מקצועיים ולא יותר.

אומנם חשוב לשמור על קשרים מקצועיים עם העמיתים, אך אם אלה בני המשפחה שלנו, זה לא תמיד זה קל. כדי להוביל את העסק המשפחתי קדימה ולהבטיח את הצלחתו חייבים להקפיד על סביבת עבודה נעימה וטובה ועל יחסי עבודה תקינים. אם אינכם יכולים להסתדר ביניכם כבני משפחה, סביר להניח שתתקשו להסתדר יחד כעמיתים וכשותפים עסקיים. בתהליך אימון עסקי ממוקד נוכל לבחון את טיב היחסים ביניכם, לגשר על הפערים, ליישב חילוקי דעות ולהשית בעסק שיטות ניהול מודרניות שאינן תלויות בקשרים המשפחתיים ומתבססות על מקצועיות בלבד.

 

להתמודד בהצלחה עם אתגרים בעסק המשפחתי

כל עסק משפחתי מתמודד עם אתגרים בדרכו להצלחה. לעיתים האתגרים מובילים למשברים קשים, וכל בני המשפחה צריכים למצוא דרך להתגבר על הקשיים ולנווט את הספינה העסקית לחוף מבטחים. ודאו שהקשרים המשפחתיים שלכם חזקים מספיק לצלוח את האתגרים העסקיים ולעמוד בכל הלחצים הכרוכים בניהול עסק במשבר. ניהול משברים הוא חלק בלתי נפרד מתהליך האימון לעסקים משפחתיים. הוא יאפשר לכם להתחזק, לצבור ניסיון ולהוביל את העסק קדימה. זכרו שמשבר עסקי הוא תמיד קרש קפיצה לשלב הבא ואפשרות מצוינת לבחון את שיטות הניהול שלכם וליישם שינויים הכרחיים.

מנהלים עסק משפחתי? אימון עסקי הוא כלי ניהולי חיוני גם לכם וגם לעסק שלכם. מוזמנים לדבר איתנו עוד היום ולשמוע על שיטת ניר זר, כיצד בעבודה משותפת נחזק את העסק שלכם, נסייע לכל אחת מהפונקציות להתרכז במקום בו היא מייצרת את מקסימום התפוקה ולהוביל את העסק להצלחה. עסק חזק כמו החוליה החלשה שבו, ואל תתנו לעצמכם או לקשרים המשפחתיים שלכם להוות את אותה החוליה.

הגיע הזמן ליצור שינוי אישי אמיתי

התחילו תהליך אימון עם ניר זר
או קבעו שיחת ייעוץ ללא התחייבות

מאמרים נוספים
מתאמנים מספרים על החוויה​
למידע וייעוץ אישי

השאירו פרטים ונשמח לחזור אליכם בהקדם!

סגירת תפריט
דילוג לתוכן