ניר זר – קואצ'ר

מסוגלות עצמית

מסוגלות עצמית
תוכן עניינים

מסוגלות עצמית היא האמונה של אדם בעצמו וביכולותיו והיכולת שלו לעשות את כל מה שדרוש כדי להשיג את מטרותיו. מסוגלות עצמית היא כלי רב-עוצמה שמגביר את הפוטנציאל האישי שלנו ונוטע בנו ביטחון ביכולת שלנו להתמודד עם כל אתגר.

אם יש לנו מסוגלות עצמית, אנחנו יודעים שלא משנה מה יקרה, נוכל להתמודד בהצלחה עם הכול. למה? כי המסוגלות העצמית היא החוזקה המובהקת שלנו; היא טמונה עמוק בתוכנו ואף אחד לא יכול לקחת אותה מאיתנו. לא בטוחים שיש לכם מסוגלות עצמית? אל דאגה, אפשר לטפח מסוגלות עצמית ולפתח אותה בתהליך אימון אישי ממוקד, וגם אתם יכולים.

במאמר זה נבין מהי מסוגלות עצמית ונבחן את כוחות העל שהיא יכולה להעניק לנו. וכן, זאת לא קלישה – אם יש לנו מסוגלות עצמית, יש לנו כוחות על. סקרנים? בואו נסגל לעצמנו מסוגלות עצמית.

 

מהי מסוגלות עצמית?

מסוגלות עצמית (או חוללות עצמית – מהמקור 'לחולל') היא מונח שטבע הפסיכולוג המוביל אלברט בנדורה. המונח מתאר את האמונה של האדם ביכולתו להצליח במשימה, בפעילות, בתהליך או בכל דבר לצורך העניין. במילים פשוטות יותר, מסוגלות עצמית היא הביטחון שיש לאדם ביכולתו לבצע משימה ולהשלים אותה על הצד הטוב ביותר.

אף שרבים חושבים על מסוגלות עצמית כעל ביטחון עצמי מוגבר או הערכה עצמית גבוהה, מדובר בשני דברים שונים. הערכה עצמית היא הכרת האדם בערכו, ואילו מסוגלות עצמית היא הכרת האדם ביכולתו לבצע משימה ולהשלים אותה בהצלחה. אפשר למצוא אנשים שנהנים מהערכה עצמית גבוהה אך חסרי מסוגלות עצמית, ולהפך – אפשר למצוא אנשים עם מסוגלות עצמית מדהימה שאינם מעריכים את עצמם די הצורך.

מסוגלות עצמית היא כלי נחוץ לחיים. היא משפיעה על המוטיבציה שלנו וכן על הביצועים ועל ההתנהגות שלנו. אפשר לומר שמסוגלות עצמית גבוהה מתבטאת בהישגים אקדמיים טובים יותר, בביצועי עבודה משביעי רצון, בחתירה ליעדים ולמטרות ובשלומות כללית. עם זאת, מסוגלות עצמית נמוכה עלולה לגרום לחרדות, למתחים ולביצועים בינוניים או לא מוצלחים בתחומים שונים. למרבה המזל, מסוגלות עצמית איננה תכונה מולדת אלא נרכשת. אפשר לפתח אותה, לשפר אותה ולהעצים אותה באמצעות ניסוי וטעייה, התבוננות פנימית ומשוב עצמי.

 

חוללות עצמית

 

החשיבות של חוללות עצמית

חוללות עצמית חיונית להצלחה בכל תחומי החיים. אפשר לומר שהיא החברה הטובה ביותר שלנו, המעודדת הגדולה ביותר שלנו והתומכת הראשית שלנו. היא משרה בנו אמונה וביטחון ועוזרת לנו לדעת שיש לנו הכישורים, הידע והיכולת לעשות הכול. ככל שרמת המסוגלות העצמית שלנו גבוהה יותר, כך נצליח להתמודד עם אתגרים חדשים ולהתגבר על מכשולים. ללא מסוגלות עצמית נתייאש בקלות ונוותר על דברים שאנחנו רוצים.

לדוגמה אם אנחנו מאמינים שאף פעם לא נצליח לרדת במשקל או שלעולם לא נוכל להפסיק לעשן, הסיכוי שננקוט פעולה כדי להוריד במשקל או להפסיק לעשן נמוך. אולי נצליח לרתום את המוטיבציה הדרושה לכך ונצא לדרך מלאי תקווה, אך אם ניקלע לקשיים או נעמוד מול אתגרים, נאבד את הביטחון ביכולתנו להצליח. לעומת זאת, אם יש לנו מסוגלות עצמית, נקבע לעצמנו מטרות חדשות ונדע בידיעה פנימית עמוקה שאנחנו מסוגלים להתמיד בדרך עד להשגתן ולהתמודד עם כל אתגר או קושי. הלך הרוח החיובי הזה הוא עוצמתי להפליא ויכול לשפר כל היבט בחיינו.

מסוגלות עצמית חשובה במיוחד במקום העבודה. עובדים המאמינים ביכולתם לעשות את עבודתם היטב, יתמידו בה וייהנו מההצלחה. באותה מידה כך יצליחו גם תלמידים, סטודנטים ואנשים מכל תחומי החיים שקובעים לעצמם מטרות חדשות או מקבלים על עצמם אתגרים חדשים ויוצאים לדרך כשהם חדורי אמונה ביכולתם להצליח. פיתוח מסוגלות עצמית חיוני להצלחה. המסוגלות העצמית עוזרת לנו להתגבר על ספקות אישיים, להתמודד עם אתגרים ולהשיג כל מטרה.

 

לשפר את החיים עם מסוגלות עצמית

כבר הבנו שמסוגלות עצמית יכולה לעזור לנו לשפר את כל תחומי החיים שלנו. מה שחשוב להבין הוא, שאין לכך גבולות. התהליך של הצבת מטרות וקביעת יעדים בדרך להשגתן גדל בהתמדה ככל שאנחנו מצליחים וממשיכים לצמוח ולשגשג. אם יש לנו אמון ביכולותינו, ננקוט פעולות להשגת כל מטרותינו ונעמוד בהן למרות הקשיים והאתגרים שנפגוש בדרך.

כך נוכל לשפר את מערכות היחסים שלנו, לטפח את הקריירה שלנו, להיטיב את מצבנו הבריאותי ולהיות מאושרים. אך כיוון שלא נולדנו עם מסוגלות עצמית, אנחנו צריכים קודם כל להבין את זה ולאחר מכן לטפח מסוגלות עצמית ולפתח אותה. אנחנו צריכים להחליט שזה מה שאנחנו רוצים, ולקבוע יעדים בדרך להשגת המטרה החשובה הזאת. ככל שנשיג את היעדים שלנו, נצבור ביטחון, ניסיון ואמון בעצמנו וביכולות שלנו. חשוב שנטפח לעצמנו על השכם ככל שנתקדם בדרך.

חשוב גם שנקבל את הכישלונות שלנו ונלמד מהם. הכישלונות שלנו הם המורים הטובים ביותר שלנו ועלינו להעריך אותם. איך נוכל לפתח עוד את המסוגלות העצמית שלנו? נקיף את עצמנו באנשים שאוהבים אותנו, תומכים בנו, מעודדים אותנו ומריעים לנו. מערכת תמיכה חזקה מעצימה אותנו ועוזרת לנו לנוכח האתגרים ולאור ההצלחות. מאמן אישי הוא משאב רב-ערך בתהליך להטמעת מסוגלות עצמית.

הוא יכול לעזור לנו להגדיר יעדים ברי-השגה, לפתח תוכנית להשגתם ולהעניק לנו תמיכה לכל אורך הדרך; הוא יכול לעזור לנו לזהות אמונות מעכבות או שיח עצמי שלילי, ולהראות לנו איך להתגבר על החסמים האלה ואף לנטרל אותם. למה כדאי להשקיע זמן ומאמץ בתהליך הזה? כי מסוגלות עצמית היא אחד הכלים החשובים בארגז הכלים האישי שלנו ובכוחה לשפר את חיינו לטובה ולהמשיך לעשות את זה בהתמדה. רוצים לרכוש מסוגלות עצמית בתהליך אימון אישי ממוקד? כך תעשו את זה.

 

תהליך אימון אישי לפיתוח מסוגלות עצמית

המאמן האישי שלכם יכול לעזור לכם לפתח מסוגלות עצמית ולהראות לכם איך להשריש ולהעצים אותה. הוא יעשה את זה בכמה דרכים:

 

הגדרת יעדים

אחד התפקידים העיקריים של המאמן הוא לעזור לאנשים להציב לעצמם מטרות מדידות ובנות השגה. וזהו הצעד הראשון בפיתוח מסוגלות עצמית. אם תדעו מה אתם רוצים ותבינו איך לפרק את מטרת העל שלכם ליעדים קטנים ברי השגה, תוכלו לנתח כל שלב בדרך ולעשות את המוטל עליכם כדי להשיג את מה שאתם רוצים.

 

שינוי חשיבה

מאמן אישי עוזר למתאמנים לשנות את הלך המחשבה שלהם מחשיבה מקובעת לחשיבה מצמיחה. חשיבה מקובעת מניחה שכישרון ואינטליגנציה הם מולדים ואינם ניתנים לשינוי, ואילו חשיבה מצמיחה מניחה שאנחנו יכולים לפתח את היכולות שלנו בעצמנו ולשפר אותן בתרגול ובמאמץ. חשיבה מצמיחה מאפשרת לנו לפעול גם לנוכח סיכונים ואתגרים ומראה לנו איך ללמוד מכישלונות. ומכאן הדרך למסוגלות עצמית קצרה.

 

זיהוי חוזקות

מאמן אישי מסייע למתאמנים לזהות את החוזקות ואת התכונות הייחודיות שלהם. התמקדות בחוזקות בונה ביטחון ונוטעת אמונה ביכולות האישיות.

 

משוב

מאמן אישי תמיד נותן למתאמנים משוב בונה. המשוב עוזר להם להבין היכן הם נמצאים, מה הם השיגו עד כה, ומה עוד דרוש להם כדי להשתפר ולהצליח. המשוב מסייע להם לטפח מודעות עצמית ולפתח מסוגלות עצמית.

 

רוצים להתנסות בתהליך מאיר עיניים בדרך לפיתוח מסוגלות עצמית וחוללות עצמית להצלחה? אני מזמין אתכם לפגישת היכרות משנת חיים ולתהליך פורץ דרך לפיתוח מסוגלות עצמית ולהצלחה בכל היבט ובכל תחום. אז דברו איתי; ההצלחה שלכם מחכה.

הגיע הזמן לקחת שליטה על החיים

התחילו תהליך אימון עם ניר זר
או קבעו שיחת ייעוץ ללא התחייבות

מאמרים נוספים
מתאמנים מספרים על החוויה​
יעל דרומר, מאמנת אישית ומנטורית לביטחון עצמי
יעל דרומר, מאמנת אישית ומנטורית לביטחון עצמי
מאמנת אישית בכירה ומנטורית לביטחון עצמי, מתמחה בתהליכים אישיים, התפתחות עצמית והשגת יעדים דרך חיבור פנימי עוצמתי. את ההשפעה של האימון האישי חוויתי בחיים שלי בצורה הכי עמוקה שאפשר, כמהנדסת תעשייה וניהול ושנים רבות בחברות הייטק שונות עשיתי שינוי דרמטי בחיי, ובשנים האחרונות אימנתי עשרות אנשים בתהליכים פורצי דרך, להעצמה, הגשמת מטרות וחיים מלאי משמעות. הכלי החזק ביותר מבחינתי זו האמונה ביכולת של כל אדם להגיע לחיים אליהם הוא שואף ואף מעבר.
לייעוץ אישי ללא תשלום >>

השאירו פרטים ונשמח לחזור אליכם בהקדם!

סגירת תפריט
דילוג לתוכן