ניר זר – קואצ'ר

חוסן נפשי – מהו, ולמה הוא נחוץ כל כך במערכות יחסים?

חוסן נפשי
תוכן עניינים

חוסן נפשי הוא אחת החוזקות החשובות בחיים. אנשים שיש להם חוסן נפשי מצליחים להתמודד עם קשיים, מכשולים ואתגרים הן במערכות היחסים שלהם והן בחייהם בכלל. הרבה פעמים אנחנו שומעים את הביטוי 'חוסן נפשי', מדברים עליו ועוסקים בו אך לא בהכרח מבינים אותו. אז מהו חוסן נפשי? חוסן נפשי הוא הביטחון ביכולתנו להתמודד עם קשיים והתושייה שאנחנו מגייסים לשם כך. אם יש לנו חוסן נפשי, אנחנו מסוגלים לעמוד בכול ולהתמודד עם הכול, גם – ובמיוחד – במערכות היחסים שלנו, ולחיות חיים מוצלחים ומספקים. רוצים לדעת אם יש לכם חוסן נפשי? התשובה היא כן, יש לכם. הוא טמון עמוק בתוככם, אך הוא איננו בהכרח פעיל. לאמיתו של דבר, השאלה הנכונה היא לא אם יש לכם חוסן נפשי; השאלה הנכונה היא מה צריך לעשות כדי להפעיל ולפתח אותו. בואו נבדוק.

 

מהו חוסן נפשי?

כדי לפתח חוסן נפשי צריך להתחיל בתהליך מעמיק ומורכב לצבירת ביטחון עצמי, כוח פנימי ומודעות וללמוד איך לצלוח בעזרתם את אתגרי החיים. אפשר לומר שחוסן נפשי הוא התגלמות של כוח פנימי והדבר שמניע את העוצמה האישית שלנו ועוזר לנו להתמודד עם מצבים מאתגרים. אם יש לנו חוסן נפשי, נוכל להתמודד עם קשיים בכל תחום ולהתמיד בלי לוותר גם אם המצב נראה אבוד. חוסן נפשי עוזר לנו לעמוד איתנים ויציבים מול קשיים, להישאר חזקים בעיצומן של סערות ולמצוא משמעות ותכלית לקשיים שנקרים בדרכנו.

חוסן נפשי הכרחי לצמיחה אישית ולהצלחה בחיים כיוון שהוא מסייע לנו להתגבר על פחד, על ספקות ועל חוסר ודאות, לקחת סיכונים, להישאר ממוקדים ביעדים ולנוע לעברם בביטחון. חוסן נפשי חיוני לבניית מערכות יחסים חזקות, בריאות ויציבות כיוון שהוא עוזר לנו לתקשר ביעילות, לבטא את עצמנו בכנות ולהתמודד עם עימותים בצורה בוגרת ואחראית. חוסן נפשי הוא כלי לחיים, אך כדי להפעיל ולפתח אותו יש להתאזר בסבלנות, לפתח מודעות עצמית, להאמין ולבטוח בעצמנו ולהשתמש בתכונות האלה בכל הזדמנות. חוסן נפשי עוזר לנו לחיות חיים טובים, איכותיים ומספקים וליהנות ממערכות היחסים שלנו ומההתקדמות האישית שלנו בכל תחום.

 

איך לפתח חוסן נפשי?

 

למה אנחנו צריכים חוסן נפשי?

אחרי שהבנו מה זה חוסן נפשי, ננסה לברר למה אנחנו צריכים אותו. חוסן נפשי עוזר לנו להתמודד עם אתגרי החיים. בלעדיו אנחנו חסרי אונים, מלאים בספקות עצמיים ופגיעים. החוסן הנפשי מעצים אותנו ועוזר לנו להתמודד עם כל קושי בלי לערער את הביטחון שלנו בעצמנו ובלי להסיט אותנו מהמסלול. חוסן נפשי הוא כלי רב־עוצמה במערכות יחסים כיוון שהוא עוזר לנו להביע את הצרכים שלנו בכנות ולהציב גבולות כשהדבר נדרש. אם אנחנו חזקים, מאמינים בעצמנו ובטוחים בעצמנו, לא נסכים למערכות יחסים עם אנשים נרקיסיסטים ולא ניפול קורבן לגזלייטינג (גִזלוּת דעת) שהם מפעילים.

נעמוד על שלנו, נתעקש על מה שאנחנו מאמינים בו, ונדרוש – וגם נקבל – כבוד מבני הזוג, מבני המשפחה, מהחברים ומהעמיתים. חוסן נפשי עוזר לנו לשמור על איזון בריא בין הפגיעוּת הנחוצה במערכות יחסים קרובות, ובין העוצמה הפנימית הדרושה לשמירה על הזהות האישית ועל תחושת הערך העצמי. כדי לפתח חוסן נפשי עלינו להשקיע זמן ומאמצים בכך ולתרגל את זה בכל הזדמנות, אך זה בהחלט שווה את זה. חוזק פנימי, אינטליגנציה רגשית, אהבה עצמית, חמלה וכבוד לעצמנו ולאחרים – כל אלה הם רכיבים של חוסן נפשי, והם העוצמה הגדולה ביותר שיכולה להיות לנו.

 

למה חוסן פנימי חשוב כל כך?

חוסן אישי הוא רכיב חשוב בכל מערכת יחסים בין שהיא רומנטית, ובין שהיא אפלטונית או מקצועית. לא נגזים אם נאמר שחוסן נפשי הוא הדבר ששומר על השלמות הנפשית והרגשית שלנו וכן על הגבולות שאנחנו מציבים במערכות יחסים ובכלל. אם יש לנו חוסן נפשי, לא נסבול אנשים נרקיסיסטים בחיינו ולא ניתן לאף אחד להפעיל עלינו מניפולציות רגשיות; אם יש לנו חוסן נפשי, נוכל להתמודד עם התנהגויות נרקיסיסטיות ומניפולטיביות ולהסביר לבני הזוג שלנו, לחברים ולעמיתים שלנו שהתנהגות כזאת לא מקובלת עלינו; אם יש לנו חוסן נפשי, נתמודד עם אתגרים בנחישות בלי לוותר על הזהות שלנו, על העקרונות שלנו ועל הצרכים שלנו.

אין זה אומר שלא נסכים לפשרות, לא נקבל דעות אחרות ולא נסכים לוותר מפעם לפעם, אך גם אם נתפשר, נקבל דעות אחרות ונוותר, נעשה את זה ממקום של עוצמה, של חוזק, של כוח פנימי, של חוסן ובלי לוותר על עצמנו ועל הזהות שלנו. חוסן נפשי עוזר לנו להישאר ממוקדים במה שנכון, במה שחשוב ובמה שרצוי, אך בד בבד להביע בבירור את דעתנו ולהגן על הגבולות שלנו. בחוסן הנפשי שלנו אנחנו מכבדים את האותנטיות שלנו ואת המהות הפנימית האמיתית שלנו ומבטאים אותן בכל מצב ומול כל אחד. אם אנחנו בטוחים בעצמנו וביכולות שלנו, אנחנו יכולים להיות בני זוג טובים, חברים תומכים ועמיתים נאמנים.

אנחנו לא מוותרים על הגבולות שלנו אך מכבדים את הגבולות של האחר, את הצרכים שלו, את הדעות שלו ואת הרגשות שלו. אנחנו מצליחים למצוא את העמק השווה בכל מצב ולשמור על מערכות היחסים שלנו בריאות, מספקות ואיכותיות.

 

איך לפתח חוסן נפשי?

בניית חוסן נפשי היא מסע מתמשך של צמיחה המושפעת ממודעות עצמית. רוצים לפתח חוסן נפשי ותוהים איך לעשות את זה? הינה כמה עצות טובות:

  • שמרו על אופטימיות – התמקדו במה שטוב שבחיים ולא במה שלא טוב; אמצו גישה אופטימית והביעו אותה לנוכח האתגרים בחייכם; ראו אתגרים כהזדמנות ללמוד, להתפתח ולצמוח.
  • טפלו בעצמכם – אל תזניחו את בריאותכם הנפשית, הרגשית והפיזית; היא חיונית לבניית חוסן אישי. הניעו את הגוף, הקדישו זמן לפנאי ולמנוחה והזינו את גופכם במזון בריא ואת נפשכם בדברים שמשמחים אתכם.
  • למדו להציב גבולות בכל עת ולכל אחד – הגבולות שלכם הם הקו שמפריד בין העולם החיצוני ובין עולמכם הפנימי. את הקו הזה אין לחצות. למדו אחרים להכיר בגבולות שלכם ולכבד אותם. כבדו גם אתם גבולות של אחרים. איך עושים את זה? אומרים 'לא' כשצריך; נותנים עדיפות לרווחה האישית; מעודדים אחרים לעזור לעצמם ולהסתייע בכוחם הפנימי.
  • התחבר לערכים שלכם – הבינו מה חשוב לכם והישארו נאמנים לעצמכם ולערכים שלכם.
  • התמודדו עם הפחדים שלכם – כן, זה לא קל, אבל זה הכרחי. הפחדים שלנו הם הזדמנות לפתח חוסן נפשי, ולכן אין להיכנע להם. יש להתמודד איתם בתבונה וללא מורא וללמוד מהתהליך.
  • בקשו תמיכה מחברים ומבני משפחה – אתם לא צריכים להתמודד עם אתגרי החיים לבד. בשביל זה יש לכם משפחה וחברים. פנו אליהם ובקשו תמיכה, עידוד וגם עזרה אם צריך.

בניית חוסן נפשי

 

לפתח חוסן נפשי בתהליך אימון אישי

אף על פי שחוסן נפשי חיוני למערכות היחסים שלנו ולצמיחה האישית שלנו, לא תמיד קל לפתח אותו, להפעיל אותו ולהשתמש בו. גם לא תמיד קל לעשות את זה לבד. עבודה אישית ממוקדת עם מאמן אישי יכולה להועיל מאוד ולעזור לכם לפתח חוסן נפשי ולהשתמש בו בכל תחום מתחומי החיים. המאמן שלכם יעזור לכם לאתר את העוצמות הטמונות עמוק בפנים ויראה לכם איך לרתום אותן כדי לפתח חוסן אישי וכוח פנימי ואיך להשתמש בהם.

המרחב האימוני הוא מרחב מכיל ותומך; אין בו שיפוטיות, ואין בו ביקורתיות. במרחב הזה תוכלו להתבונן בעצמכם, לנתח את הרגשות שלכם ולחשוב על דפוסי החשיבה שלכם ועל דפוסי ההתנהגות שלכם. המאמן שלכם יעזור לכם להתגבר על חולשות, להעצים חוזקות, לגבש  ערכים, להגדיר יעדים ולתת דרור לכוח הנפשי האדיר הגלום בכם. אימון אישי הוא תהליך אידיאלי לגיבוש הזהות האישית, לעיצוב עולם הערכים, לפיתוח חוסן נפשי ולהתקדמות מיטיבה ומועילה. גם אם אתם לא יודעים את זה, יש לכם חוסן נפשי. הוא נמצא עמוק בתוככם וממתין לכם.

חוסן נפשי הוא חלק בלתי נפרד מהזהות שלכם, מעולם הערכים שלכם ומהמהות שלכם. אז אל תשאירו אותו בפנים; הוציאו אותו החוצה אל האור כדי שתוכלו לחיות חיים מדהימים ולנהל מערכות יחסים מהחלומות.

רוצים להפעיל את החוסן האישי שלכם ולהשתמש בו? אני מזמין אתכם לתהליך מדהים של אימון אישי שיאיר לכם את הדרך וילמד אתכם שגם אתם יכולים; תמיד.

הגיע הזמן לקחת שליטה על החיים

התחילו תהליך אימון עם ניר זר
או קבעו שיחת ייעוץ ללא התחייבות

מאמרים נוספים
מתאמנים מספרים על החוויה​
יעל דרומר, מאמנת אישית ומנטורית לביטחון עצמי
יעל דרומר, מאמנת אישית ומנטורית לביטחון עצמי
מאמנת אישית בכירה ומנטורית לביטחון עצמי, מתמחה בתהליכים אישיים, התפתחות עצמית והשגת יעדים דרך חיבור פנימי עוצמתי. את ההשפעה של האימון האישי חוויתי בחיים שלי בצורה הכי עמוקה שאפשר, כמהנדסת תעשייה וניהול ושנים רבות בחברות הייטק שונות עשיתי שינוי דרמטי בחיי, ובשנים האחרונות אימנתי עשרות אנשים בתהליכים פורצי דרך, להעצמה, הגשמת מטרות וחיים מלאי משמעות. הכלי החזק ביותר מבחינתי זו האמונה ביכולת של כל אדם להגיע לחיים אליהם הוא שואף ואף מעבר.
לייעוץ אישי ללא תשלום >>

השאירו פרטים ונשמח לחזור אליכם בהקדם!

סגירת תפריט
דילוג לתוכן