ניר זר – קואצ'ר

השוואות או השראות – איך מרגיש לכם פייסבוק אינסטגרם?

השוואות ברשתות החבריתיות
תוכן עניינים

אני רוצה לשאול אתכם את השאלה הבאה במילים הכי פשוטות בעולם: להיכנס לאינסטגרם, מרגיש לכם טוב או רע? לא סתם אני שואלת את זה בצורה כל כך נאיבית ופשוטה. בפועל, הרשתות החברתיות הובילו לשינוי עצום ביחסים בין אנשים, באופן בו אנחנו מתעדים את חיינו וכדומה. וכאשר נוצר שינוי כה משמעותי שהוא גם גלובאלי למדי, חשוב לשאול את עצמנו בדרך הכי פשוטה: כיצד זה גורם לנו להרגיש?

אתם יושבים במשרד שלכם, אולי גם בבית. עוברים על תמונות של כל מיני אושיות אינסטגרם וגם חברים שלכם, בודקים את החופשות שלהם ואת המנות שהם מזמינים במסעדות. בוחנים את חופי הים האקזוטיים בתאילנד שהם מבלים בהם, אולי גם אירופה. לבסוף, נותרים עם תחושה מסוימת של ריקנות, אולי תחושה של "מה אני כבר הספקתי לעשות השנה או בכלל בחיים?". כך או כך, אנשים רבים נותרים עם תחושה לא טובה. גם אם כרגע אנחנו לא מצליחים לדייק לעצמנו את סוג התחושה הקיימת בנו, ואנחנו לא מצליחים לתת לה שם, אנחנו יודעים, עמוק בפנים, שהמדיות החברתיות יכולות לעיתים לגרום ליותר נזק מאשר תועלת.

 

אינסטוש = באסוש עבורכם?

אם אתם מתבאסים על כל מיני תמונות אקזוטיות מטיולים של חברים שלכם, בעוד שאתם יושבים בעיקר במשרד, אני מבינה מהיכן התחושה הזו מגיעה. ואם "מדגדג" או אפילו בוער לכם להיות חטובים כמו אלו בפייסבוק ובאינסטגרם, גם זה מובן לטעמי. ייתכן גם שאתם מתים להיות מתוגמלים באותו שכר של ההוא שלמד אתכם באוניברסיטה ומפרסם כל הזמן תמונות של רכב היוקרה החדש שלו.

אם יצא לכם לחשוב פעם על הסיבות לכך שאנחנו משווים את עצמנו לאנשים אחרים, בטוח הבנתם עם עצמכם שאנחנו נוטים לעשות את זה באופן כמעט קבוע. אנחנו מקפידים כל הזמן להשוות בין ציונים, כמו גם בין הישגים שלנו ,אולי חוויות או דרגות שכר, תפקידים, ג'ובים ומעמדות במקום העבודה. ברגע שאנחנו מתחילים עם ההשוואות האלו, ואנחנו מתחילים לחפש את הדמיון והשוני בינינו לבין אנשים אחרים בסביבתנו, קשה מאוד להפסיק לעשות זאת.

 

אני משווה את עצמי לאחרים וקשה לי להפסיק עם זה

זה סוג של גלגל שמזין את עצמו ולא מפסיק להתגלגל, מה שעשוי להיות כרוך בהשפעות שליליות בטווח הארוך. ההשוואות האלו לוקחות מאיתנו זמן יקר, ובעיקר פוגעות בנו אנרגטית ומורידות את הביטחון העצמי שלנו. ההשוואה בינינו לבין אנשים אחרים יוצרת אצלנו אפקט של קנאה, אכזבה ואולי גם תסכול על האופן שבו אנחנו מתנהלים בהשוואה לאחרים.

בעיקר, השוואות מובילות למצבים של חוסר אמונה ביכולות האמיתיות והייחודיות שלנו. בסופו של דבר, ההשוואות האלו הן עניין של הרגל ותו לא. אלו דפוסי חשיבה שפיתחנו עם השנים, ולבסוף דפוסי חישבה אלו התקבעו אצלנו עד כדי כך שאנחנו נמנעים מלפעול בכל מיני רבדים של החיים. ההרגל הזה הוא גורם בעיקר תרבותי וחברתי. זאת, מאחר שבעידן של הדיגיטציה, כולם מסתכלים על כולם וכל הזמן בוחנים ובודקים למי יש את הדשא הכי ירוק. יתר על כן, אנחנו זוכים לראות רק את הרגעים המפוארים, המשובחים והחיוביים של אחרים, ומשווים אותם לרגעי השפל, האכזבה, הדיכאון או כל מצב מנטאלי שלילי אחר בו אנחנו נמצאים.

 

איך להפסיק להשוות את עצמנו לאנשים אחרים?

 

עד כמה אנחנו עסוקים בהשוואות לעומת לקיחת השראה?

בפועל, תחשבו כמה השוואות קיימות ברשתות החברתיות! ואולי אפילו בכלל לא בצורה מודעת! אין ספק, בריא יהיה לנו להשתחרר מההרגלים האלו של השוואות. בשביל שאתם תרגישו שאתם מצליחים להתקדם עם החיים שלכם ולעבר המטרות שלכם, אני מציעה לכם את הכלי הבא שיכול לעזור: "תבחינו ותפרידו בין השוואות לבין השראות".

 

מה השוואה נותנת לנו?

השוואה יכולה להתגלות כבעלת אפקטים שליליים מאוד, בעוד שהשראה גורמת לנו לצמוח, לשגשג ולהתפתח בהתאם לרוח החיובית שאנשים אחרים יכולים להשרות בנו. השראה בעצם מאפשרת לנו ללמוד מההצלחות של אחרים, יודעים מה, אולי גם מהכישלונות או האתגרים של אנשים אחרים. על ידי כך, נוכל להתקדם בעצמנו.

 

מה השראה נותנת לנו?

השראה נותנת לנו, בין היתר, את המוטיבציה כדי לרצות לעבוד על עצמנו ולהתפתח. תמיד תשאלו את עצמכם: מי מספק עבורכם השראה? מה אתם יכולים ללמוד ממנו ולהכניס לחיים שלכם בתור שיעור שלמדתם או חוויתם? ואגב, לא פחות חשוב ואולי באותה המידה – איזו השראה אתם משרים על הסובבים אתכם? ברגע שתחשבו על עצמכם כמקור השראה לאנשים אחרים, אתם לאט-לאט תפסיקו להתעסק עם הסביבה שלכם ותשימו את הדגש על ההתפתחות האישית שלכם.

 

מוכנים להתחיל תהליך של שינוי מחשבתי שבו תלמדו על אהבה עצמית והחשיבות של דימוי עצמי? צרו אתנו קשר עוד היום!

הגיע הזמן לקחת שליטה על החיים

התחילו תהליך אימון עם ניר זר
או קבעו שיחת ייעוץ ללא התחייבות

מאמרים נוספים
מתאמנים מספרים על החוויה​
יעל דרומר, מאמנת אישית ומנטורית לביטחון עצמי
יעל דרומר, מאמנת אישית ומנטורית לביטחון עצמי
מאמנת אישית בכירה ומנטורית לביטחון עצמי, מתמחה בתהליכים אישיים, התפתחות עצמית והשגת יעדים דרך חיבור פנימי עוצמתי. את ההשפעה של האימון האישי חוויתי בחיים שלי בצורה הכי עמוקה שאפשר, כמהנדסת תעשייה וניהול ושנים רבות בחברות הייטק שונות עשיתי שינוי דרמטי בחיי, ובשנים האחרונות אימנתי עשרות אנשים בתהליכים פורצי דרך, להעצמה, הגשמת מטרות וחיים מלאי משמעות. הכלי החזק ביותר מבחינתי זו האמונה ביכולת של כל אדם להגיע לחיים אליהם הוא שואף ואף מעבר.
לייעוץ אישי ללא תשלום >>

השאירו פרטים ונשמח לחזור אליכם בהקדם!

סגירת תפריט
דילוג לתוכן