ניר זר – קואצ'ר

מהו אימון עסקי

מאמן עסקי
תוכן עניינים

בעולם העסקים הדינמי השינוי הוא הדבר היחיד שנשאר קבוע!
בעלי עסקים שצריכים להתמודד עם שינויים יומיים, פעמים רבות מתקשים לעשות את זה לבד.
האם הם ממצים את הפוטנציאל הגלום בהם? האם הם עושים כל שביכולתם על מנת לגרום לעסק לנסוק?

מהו אימון עסקי, למה צריך מאמן עסקי, ולמה נוכחותו חשובה לעסק? בשורות הבאות נסקור את כל מה שחשוב לדעת על התפקיד החם ביותר בעולם העסקים, ונבחן איך אתם קוראים את השורות הללו ועושים מעשה שיקח את העסק לשלב הבא.

 

מיהו מאמן עסקי?

אימון עסקי הוא תהליך מקיף, ממוקד ויעיל לשיפור היכולות האישיות של המתאמן לצד יכולותיו העסקיות כדי למצות אותן ולהוביל אותו – ואת הקריירה או את העסק שלו – להצלחה עסקית. התהליך נעשה בליווי מאמן עסקי. מאמן עסקי הוא הרבה יותר ממנטור; הוא זרז לצמיחה של העסק. המאמן העסקי מנחה יזמים, מנהיגים עסקיים, מנהלים בכירים וצוותי עתודה ניהולית ומלמד אותם למצות את הפוטנציאל שלהם כדי להעמיק את היכולות של העסק ולקדם אותו.

המאמן הוא איש מקצוע שעובד עם מתאמנים בתהליכים אישיים או קבוצתיים ועוזר להם לשפר את היכולות האישיות והניהוליות שלהם ואת כישוריהם ומאפשר להם ללטש את כל הכלים העומדים לרשותם כדי להצליח בקריירה או בניהול העסק וכדי לשמר את ההצלחה. המאמן העסקי אינו מציע פתרונות ללקוחותיו אלא מראה להם איך למצוא את הפתרונות המיטביים בעצמם באמצעות פיתוח המיומנויות שלהם. המאמן עוזר למתאמנים להתגבר על אתגרים אישיים ועסקיים ומלווה אותם בדרכם להצלחה.

 

מי צריך מאמן עסקי?

כיוון שתהליך האימון העסקי הוא רב-תכליתי, הוא עשוי להשתנות לפי צורכי העסק והצרכים של בעלי העסק. בעיקרון כל מי שחי ונושם את עולם העסקים בין שהוא בעל עסק, ובין שהוא מנהל בכיר בארגון עסקי או חלק מצוות העתודה הניהולית שלו, יכול להפיק תועלת מעבודה עם מאמן עסקי. התהליך מתאים לכל איש עסקים שמחויב לצמיחה העסקית של העסק שלו ולצמיחה האישית שלו בקריירה איכותית, מגוונת ומלאת עניין ואתגר ואין זה משנה  באיזו תעשייה הוא עובד או מה גודל העסק שהוא מנהל. היתרונות של תהליך האימון העסקי יכולים לסייע לכל עסק ולכל בעל עסק או מנהל בכיר או זוטר בכל תחומי התעשייה במשק. עסקים קטנים יכולים להיעזר בתהליך אימון ממוקד כדי לחדד את התוכנית העסקית שלהם וליישם אותה וכדי לשפר את כישורי המנהיגות של בעלי העסק ולייעל את התפעול. ארגונים בינוניים יכולים להיעזר במאמן עסקי בתהליך הרחבת הפעילות העסקית, וחברות גדולות יכולות לעבוד עם מאמן עסקי כדי לטפח חדשנות, לפתח מנהיגות וליישם שינויים ארגוניים בקלות. האימון עסקי הוא תהליך רבגוני ורב-תכליתי ורלוונטי לעסקים בכל גודל, בכל רמה ובכל שלב.

 

יתרונות של אימון עם מאמן עסקי

לאימון עסקי יש יתרונות רבים כיוון שמדובר בתהליך ממוקד אך מקיף ומתמשך. המאמנים עוזרים למתאמנים לגלות את היכולות שלהם ולמצות את הכישרונות שלהם. הם עובדים איתם על תהליכי קבלת ההחלטות שלהם ומשפרים אותם; הם בוחנים יחד את כישורי המנהיגות שלהם ומלטשים אותם; הם מעבדים את יכולות הניהול שלהם ומייעלים אותן; הם מלווים את המתאמנים על כל צעד ושעל עד שהמתאמנים חשים שהם יכולים להמשיך במסע בעצמם ולקחת איתם את כל הכלים שקיבלו בתהליך האימון העסקי. היתרונות של האימון מתגלים בכל היבט בעבודת העסק – ברווחיותו, בתהליכי התפעול שלו, בהשבחת המשאב האנושי שלו ובשביעות הרצון של עובדי העסק ולקוחותיו. האימון העסקי מטפח במתאמנים חוסן אישי וקבוצתי ומטמיע בהם את היכולת להסתגל לשינויים המאפיינים את עולם העסקים ולנצל אותם לטובתם ולטובת העסק.

 

שלבים באימון עסקי

 

סוגים שונים של אימון עסקי

קיימים שני סוגים עיקריים של קואצ'ינג עסקי עם מאמן עסקי:

 

אימון עסקי אישי

אימון עסקי אישי הוא תהליך ממוקד שמותאם למתאמן, לצרכים שלו וליעדי הקריירה שלו. המאמן עובד עם המתאמן על החוזקות שלו ועל חולשותיו, עוזר לו להעצים את הכלים המצויים ברשותו ומנגיש לו כלים נוספים שיעזרו לו במסע האישי שלו לקריירה מוצלחת. המתאמן – בעזרת המאמן – מתמקד בהעצמת התהליך האישי; הוא מתבונן באתגרים, מחפש פתרונות לבעיות ולקשיים, מגדיר יעדים ולומד איך לייעל ולמטב את שיטות העבודה הניהול שלו. בתהליך האימון האישי המתאמן מקבל את תשומת הלב המלאה של המאמן ומקבל חוויית מקיפה ומלאת עוצמה.

 

אימון עסקי קבוצתי

לפני שנדבר על מאמן עסקי מומלץ, נבדוק איך אימון עסקי קבוצתי יכול לעזור לעסק או לארגון. אימון עסקי קבוצתי מפגיש את בעלי התפקידים הבכירים ביותר בארגון ומחזק אותם יחד כקבוצה. התהליך שהקבוצה עוברת יחד מיטיב איתם באופן אישי ועם הקריירה שהם שואפים לטפח ולפתח, ומיטיב עם העסק או הארגון. בפגישות הקבוצתיות השבועיות עם המאמן חברי הקבוצה מחליפים דעות ורעיונות, מלבנים בעיות, מתמודדים עם אתגרים, צוברים ידע ומעצימים את היכולות שלהם כיחידים וכקבוצה. אימון קבוצתי משפר את עבודת הצוות, מחזק את הקשרים הבין-אישיים, פותח ערוצי תקשורת חדשים עוזר לכולם להתמודד עם אתגרים קבוצתיים ביחד. מפגשי האימון הקבוצתי יוצרים סביבה תומכת במקום העבודה ומאפשרים לכל אחד מהמשתתפים לחלוק את קשייו, לדבר על תובנותיו, להביע את דעותיו על עבודת הארגון, לחלוק את נקודת מבטו על תהליכים עסקיים שונים ולהפיק תועלת מנקודת המבט של שאר המשתתפים במפגש. עסקים קטנים וגדולים יכולים להפיק תועלת גם מתהליכים קבוצתיים וגם מתהליכים אישיים שעוברים המנהלים יחד עם המאמן ועם הקבוצה, והמרוויח העיקרי מכל זה הוא כמובן העסק עצמו.

 

במה מתמקד תהליך האימון העסקי?

גם בתהליך של אימון עסקי וגם בתהליך של אימון קבוצתי המאמן העסקי צריך להתמקד בכמה היבטים חשובים כדי שתהליך האימון יהיה מקיף ויעיל. ההיבטים הללו תורמים להתפתחות העסק ולהצלחתו וגם להצלחת המנהלים שמניעים אותו. הינה הם:

 

הגדרת יעדים

 • בתהליך האימון האישי המאמן והמתאמן יתמקדו בהגדרת מטרות אישיות ומקצועיות ובגיבוש תוכנית להשגתן. התהליך יעזור למתאמן לבטא את החזון העסקי שלו ולזהות אבני דרך ברורות ליישומו.
 • בתהליך האימון הקבוצתי הקבוצה תגדיר יעדים משותפים ותוודא שהם מתאימים ליעדי הארגון. כל חברי הקבוצה ילמדו איך ליישם את היעדים הללו בשגרת העבודה שלהם כדי להבטיח את הצלחת העסק.

 

מודעות לחולשות ולחוזקות

 • בתהליך האימון האישי המתאמן ילמד לזהות את החוזקות שלו ולהעצים אותן, יבחין בחולשות שלו ויתמודד איתן וישפר את היכולות האישיות שלו בעבודה אישית לחיזוק המודעות העצמית.
 • בתהליך האימון הקבוצתי הקבוצה תסקור את החוזקות ואת החולשות של כל אחד מחבריה ואת החוזקות והחולשות של עצמה. הקבוצה תלמד איך להתמקד בחוזקות, ואיך להתגבר על החולשות לטובת העסק.

 

פיתוח מיומנויות

 • בתהליך האימון האישי המתאמן יזהה את המיומנויות שלו ויקדיש זמן לטיפוחן ולפיתוחן כדי להתאים אותן ליעדי הקריירה ולצורכי העסק. הוא ילמד איך לשפר ולהשתפר מדי יום בהסתמך על הכלים העומדים לרשותו ועל המיומנויות החדשות שירכוש בעבודה עם המאמן.
 • בתהליך האימון הקבוצתי הקבוצה תלמד להעריך את סך המיומנויות העומדות לרשותה ותקדיש זמן כדי לגשר על פערי מיומנות בין חברי הקבוצה. חברי הקבוצה ילמדו איך לעודד זה את זה ואיך לעבוד בשיתוף פעולה כדי לגשר על פערי המיומנות כדי לטפח תהליך ממושך של למידה יעילה.

 

פתיחת ערוצי תקשורת ושיתוף פעולה

 • בתהליך האימון האישי המתאמן ילמד איך לשפר את מיומנויות התקשורת שלו, איך להקשיב לאחרים ואיך להתבטא ביעילות. המתאמן יתמודד עם האתגרים האישיים שלו בתחום התקשורת הבין-אישית ויפעל לפתיחת ערוצי התקשורת עם הסובבים אותו גם בסביבה העסקית וגם בסביבה האישית.
 • בתהליך האימון הקבוצתי חברי הקבוצה ילמדו איך לשפר את התקשורת ביניהם, ואיך לשתף פעולה כדי לפתור בעיות. הם יטפחו סביבת עבודה נעימה וידידותית שמזמינה את כל החברים להביע את עצמם ולקבל משובים בונים.

 

חשיבה אסטרטגית ופתרון בעיות

 • בתהליך האימון האישי המתאמן יטפח חשיבה אסטרטגית באמצעות ניתוח מצבים, קביעת סדרי עדיפויות וקבלת החלטות נבונות. הוא ילמד איך להתמודד עם אתגרים ולפתור בעיות.
 • בתהליך האימון הקבוצתי הקבוצה תלמד איך להתמודד עם בעיות יחד ולפתור אותן. הם יתמודדו עם בעיות בזמן אמת בהתבסס על מצבים מהשטח ויבחנו כל בעיה לעומקה כדי למצוא את הפתרון המתאים.

 

פיתוח מנהיגות

 • בתהליך האימון האישי המתאמן יפתח את יכולות המנהיגות שלו באמצעות קבלת החלטות, האצלת סמכויות, הנעת עובדים ודוגמה אישית מעוררת השראה.
 • בתהליך האימון הקבוצתי הקבוצה תלמד איך לזהות מנהיגים בתוכה, ואיך לפתח את יכולות המנהיגות בכל אחד מחבריה.

 

אחריות אישית ומעקב אחר ההתקדמות

 • בתהליך האימון האישי המתאמן ילמד איך לעקוב אחר ההתקדמות שלו ואיך לקבל אחריות על כל פעולה כדי לשמור על העקביות בעבודתו ועל מחויבותו להצלחה.
 • בתהליך האימון הקבוצתי הקבוצה תלמד איך לקבל אחריות על החלטותיה ועל פעולותיה ואיך לתמוך בחברי הקבוצה בדרכם להשגת היעדים הקבוצתיים.

 

יכולת הסתגלות וחוסן אישי וקבוצתי

 • בתהליך האימון האישי המתאמן ילמד איך להעצים את יכולת ההסתגלות שלו ושל עובדיו, ואיך לעזור לעובדיו להתמודד עם שינויים, להתגבר על קשיים ולהסתגל.
 • בתהליך האימון הקבוצתי הקבוצה תלמד איך להסתגל למצבים שונים ולשינויים בלתי נמנעים, ואיך לקבל את השינוי בזרועות פתוחות ולרתום אותו לטובת העסק והצלחתו. יכולת ההסתגלות בונה חוסן אישי וקבוצתי וחשובה מאוד בתקופות מאתגרות.

 

ביקורת עצמית ומשוב אישי

 • בתהליך האימון האישי המתאמן ילמד לבקר את עצמו ואת הצוות שלו ולתת לעצמו ולאחרים משוב אישי בונה שיעודד את הצמיחה האישית שלו ושל עובדיו ויעזור להם ללמוד מטעויות בלי לאבד את הביטחון העצמי.
 • בתהליך האימון הקבוצתי הקבוצה תלמד איך לבקר את עצמה ואת חבריה, ואיך לתת לעצמה ולחבריה משוב בונה שיעזור לה ולעסק להתקדם, להשתפר ולהצליח.

 

הצלחת חברה לאחר ייעוץ של מאמן עסקי ניר זר

 

איך למצוא מאמן עסקי מומלץ?

לאחר שהבנו למה אימון עסקי חשוב לעסק ולהצלחתו, נברר איך למצוא את המאמן העסקי הנכון לעסק. עבודה עם מאמן עסקי עושה את ההבדל בין עסק רגיל ובין עסק משגשג, ולכן חשוב לדעת איך לבחור במאמן העסקי הנכון. השיקולים הבסיסיים בבחירת מאמן עסקי איכותי הם ניסיון בעבודה עם עסקים וארגונים, היכרות עם העולם העסקי, הצלחה מוכחת, סגנון אישי נעים, נכונות להירתם לטובת העסק ולהתאים את התהליך האישי והקבוצתי למטרות העסקיות. מערכת היחסים בין המאמן למתאמן או למתאמנים צריכה להתבסס על אמון, על שקיפות, על כבוד הדדי ועל רצון לחבור יחד להצלחת העסק. המאמן והמתאמן צריכים להבין שהפעילות המשותפת שלהם מיועדת בראש ובראשונה להצלחת העסק, והנאמנות שלהם לעסק ולשגשוגו צריכה להיות ברורה ומובנת מאליה.

 

ניר זר – מאמן עסקי עם המלצות

אי אפשר להפריז בחשיבות של מאמן עסקי בסביבה העסקית המהירה והתחרותית. המאמן העסקי הוא דמות מפתח בעסק ובכוחו להוביל את העסק ואת מנהליו לרווחים ולשגשוג. השקעה במאמן עסקי היא לא רק השקעה נכונה לעסק אלא גם השקעה בדבר החשוב ביותר בעסק – בשדרה הניהולית שלו. כלל אצבע הוא שאם מנהלי העסק מרוצים, העסק יתקדם על מי מנוחות גם בתקופות רגועות וגם בתקופות סוערות. רוצים לקדם את הקריירה שלכם במהירות? רוצים להוביל את העסק שלכם להצלחה? דברו איתי; אני כאן בשבילכם.

הגיע הזמן לקחת שליטה על החיים

התחילו תהליך אימון עם ניר זר
או קבעו שיחת ייעוץ ללא התחייבות

מאמרים נוספים
מתאמנים מספרים על החוויה​
ניר זר, קואצ'ר אישי, עסקי ומאמן לזוגיות
ניר זר, קואצ'ר אישי, עסקי ומאמן לזוגיות
מאמן אישי, זוגי ועסקי. מייסד ובעלים של חברת 'ניר זר בע"מ' לאימון ויעוץ. עוסק בתחום מעל 9 שנים. ליווה ואימן מאות אנשים בתהליכי אימון לעבר השגת היעדים והמטרות שלהם. זכות גדולה עבורי להוביל אנשים ולהיות חלק מהמסע שלהם לעבר הפסגה!
לייעוץ אישי ללא תשלום >>

השאירו פרטים ונשמח לחזור אליכם בהקדם!

סגירת תפריט
דילוג לתוכן