ניר זר – קואצ'ר

שינוי קריירה בגיל מבוגר – איך לעשות את זה נכון?

שינוי קריירה
תוכן עניינים

רבים מאיתנו מגיעים לגיל 40 או 50 ומרגישים שאנחנו רוצים לשנות קריירה, שאנחנו ממש זקוקים לזה, שאנחנו לא יכולים לחכות עוד רגע נוסף, שאנחנו חייבים שינוי מיידי. למה זה קורה? יש לכך סיבות רבות. הסיבה העיקרית היא האופי האנושי שלנו. כן, אנחנו אנושיים, וכיאה לבני אנוש אנחנו נמצאים בתהליך מתמיד ובלתי פוסק של צמיחה, גדילה והתפתחות. הצורך שלנו לשנות ולהשתנות טבוע עמוק בתוכנו, ושינוי קריירה הוא רק תסמין אחד של הצורך הזה.

התבוננו סביבכם – אתם רואים כמה בני 40 ו־50 החליטו לשנות קריירה, אזרו אומץ, שינסו מותניים ועשו זאת בהצלחה? המונים! אולי הם נקלעו לתחושה של קיבעון בעבודה; אולי הם הרגישו שהם צמאים לאתגרים חדשים; אולי הם החליטו שהגיע הזמן לעבור הלאה למשהו חדש; ואולי הם פשוט נאלצו לעזוב את עבודתם על כורחם. גם זה קורה.

אין זה משנה מה הסיבה לכך, ההחלטה על שינוי קריירה בגיל 40 או 50 יכולה להיות ההחלטה הנכונה והטובה ביותר שתקבלו. אך לעיתים קרובות הדרך בין קבלת ההחלטה ובין יישום השינוי היא ארוכה ומתמשכת. ולמרות זאת אל תתנו לזה להרתיע אתכם. עם ייעוץ מתאים, הכוונה והנחייה גם אתם תוכלו לעבור בהצלחה מקריירה משמימה ומעייפת לקריירה מספקת ומתגמלת, לפתוח דף חדש וליהנות מהזדמנות לצמיחה מקצועית ואישית. מרגישים שאתם מוכנים לשינוי קריירה? מצוין! בואו נבדוק איך עושים את זה נכון.

 

הגיע הזמן לשינוי?

שינוי קריירה בגיל מתקדם נעשה נפוץ ואפילו מתבקש. נראה ששלב אמצע החיים גורם לנו לחשוב על התהליכים שעברנו בחיים, על הדברים שעשינו ועל הדברים שעוד נעשה. בשלב זה החיים מקבלים משמעות חדשה, ואנחנו מתמקדים במטרות חדשות. אם אנחנו מביטים על האירועים המכוננים של חיינו עד לאמצע החיים, אנחנו עשויים לחשוב על כל הדברים שהיינו רוצים לעשות אחרת וכמהים לשינוי, למשמעות ולעשייה התואמת את אורחות חיינו ואת הערכים שלנו.

לא תמיד השינוי מגיע מבחירה. לפעמים הוא לא צפוי וקורה בפתאומיות. פיטורים מאלצים אותנו להתחיל מחדש במהירות ולהתמודד עם שוק עבודה מאתגר ותחרותי. לפעמים מחלה, נסיבות אישיות או משפחתיות, בעיות כלכליות ומשברים מאיצים את שינוי הקריירה, ואף שהשינוי במקרים אלה איננו מבחירה, הוא עשוי להוביל אותנו לדרך חדשה, טובה יותר ומתאימה יותר. אין זה משנה למה אנחנו מחליטים לשנות קריירה.

אם אנחנו חשים בעצמותינו שהגיע הזמן לשינוי, אז הגיע הזמן לשינוי. יודעים מה? עשרות מתאמנים שלי הוכיחו לי שוב ושוב שאף שהשינוי הזה הרתיע אותם בהתחלה, הוא תמיד התברר כהחלטה הטובה ביותר שהם קיבלו בחייהם. החלטתם לשנות את הקריירה? בשעה טובה! חשוב שתזהו את הסיבות שמניעות אתכם ותבררו בינכם ובין עצמכם למה חשוב לכם לעשות שינוי. עשו זאת לפני שאתם יוצאים למסע המופלא הזה וודאו שאתם מקבלים החלטה נבונה ומושכלת. אני כאן כדי לעזור.

שינוי קריירה בגיל מבוגר

 

בדרך לקריירה חדשה

החלטתם על שינוי קריירה בגיל 40? יישר כוח! קיבלתם החלטה חשובה, ואם תקדישו לתהליך זמן ומחשבה, תכינו תוכנית פעולה ותחפשו את הקריירה שתעזור לכם להרגיש טוב ולהצליח, תִצלחו את השינוי במהירות ובקלות. הדבר הראשון שחשוב לדעת, הוא שהקריירה החדשה שלכם עתידה להתבסס על הכלים, המיומנויות והניסיון שרכשתם בכל שנות עבודתכם עד כה. אך לא די בכך.

ייתכן שתצטרכו להירשם ללימודים או להשתתף בתוכניות העשרה מקצועיות; ייתכן שתפיקו תועלת מעבודה בהתנדבות בתחום שמעניין אתכם כדי לצבור ניסיון ולבנות מוניטין; ייתכן שהקריירה החדשה שלכם תתבסס כישרון מיוחד שיש לכם, וכל מה שאתם צריכים, הוא תוכנית עבודה להקמת עסק; ייתכן שתוכלו להפיק תועלת מהקשרים שיצרתם בקריירה הקודמת וממעסיקים שעבדתם איתם; ייתכן שתוכלו להיעזר בפלטפורמות חברתיות כדי לקדם את עצמכם או כדי ללמוד מניסיונם של אחרים. אין ספק שכל מה שתחליטו לעשות, ישמש אתכם ויעזור לכם בצעדים הראשונים לקראת קריירה מתגמלת ואיכותית.

אחת העצות הטובות ביותר שאני יכול לתת לכם, היא – קבלו עזרה. אל תתביישו, הושיטו יד ובקשו עזרה, תמיכה, עידוד, חיזוק וסיוע מחברים, מבני משפחה, מעמיתים וגם ממנטורים מקצועיים וממאמנים אישיים. מדובר בתהליך מאתגר למדי, ותמיד יש מקום לעוד עצות, לעוד טיפים, לעוד הכוונה ולעוד ייעוץ. הניסיון מלמד אותי שדווקא תהליך אימון אישי ממוקד הוא המתנה הטובה ביותר שאתם יכולים לתת לעצמכם בדרך לשינוי קריירה. אם קשה לכם להתמקד בצ'ק ליסט שהכנתם, אם קשה לכם לשמור על המוטיבציה, אם קשה לכם לגבש תוכנית עבודה ואם קשה לכם להגדיר מטרות ויעדים, פנו למאמן האישי שלכם, בקשו ממנו להראות לכם את הדרך ודעו שזה הדבר הטוב ביותר שתוכלו לעשות למענכם ולמען הקריירה שלכם.

 

מה היתרונות בשינוי קריירה?

שינוי קריירה בגיל 50 יכול להיות דבר מתגמל מאוד. עבודה חדשה עשויה לפתוח בפניכם הזדמנויות לרווחים גבוהים ויכולה להיות חוויית למידה מדהימה שתפתח בפניכם דלתות חדשות ותאיץ את תהליך הצמיחה האישית שלכם. מתאמנים רבים שלי שואלים אותי מה היתרונות בשינוי קריירה בגיל מתקדם. אז בלי לחשוב יותר מדי, הינה כמה יתרונות שאני אישית לא הייתי מסכים לוותר עליהם:

1. הכנסה גבוהה יותר. שינוי קריירה עשוי להגביר את יכולת ההשתכרות שלכם כיוון שמשרות רבות מחייבות כישורים מיוחדים, יכולות מקצועית, השכלה נרחבת וניסיון. תפקיד חדש יכול לכלול גם בונוסים ותמריצים ולעזור לכם להרוויח יותר ולהגשים חלומות.

2. תחושה מדהימה של שביעות רצון. קריירה חדשה לרוב נובעת מהרצון לעשות משהו מועיל ומהותי, להועיל לחברה ולהגשים חלום אישי. היא מאפשרת לנו לעסוק במשהו שלא רק מועיל לנו אלא גם מועיל לחברה ולאנושות. קריירה חדשה היא הזדמנות לעשות משהו שאנחנו נלהבים ונהנים ממנו ולחוש שביעות רצון.

3. הזדמנות לצמיחה אישית. שינוי קריירה נותן לנו הזדמנות לצמוח, להשתפר, להתפתח ולמצות את הפוטנציאל שלנו. הקריירה החדשה יכולה לעזור לנו להרגיש שהשגנו משהו חשוב ומהותי ולשפר את הביטחון ביכולות שלנו.

4. פרספקטיבה חדשה. קריירה חדשה היא הזדמנות להכיר אנשים חדשים, להתנסות בדברים חדשים ולחוות חוויות חדשות. זה כשלעצמו יכול לעזור לנו להרחיב את האופקים ולקבל פרספקטיבה חדשה על החיים.

5. גמישות. משרות רבות מציעות לעובדים שעות עבודה גמישות ומאפשרות להם לאזן בין ההתחייבויות למקום העבודה ובין המשפחה והחיים האישיים. בקריירה החדשה תוכלו ליהנות מעבודה במשרה חלקית או מלוח זמנים גמיש שייתן לכם הזדמנות להגשים חלומות אישיים.

התהליך לשינוי קריירה בגיל מתקדם עלול להיות מרתיע, אבל התגמול והסיפוק תמיד גוברים על החששות ותמיד משתלמים. אם תפעילו שיקול דעת ותתכננו את השינוי החשוב בחייכם, תוכלו לקבל החלטות טובות ונכונות ולמצוא את הקריירה הנכספת שתעזור לכם להגשים את עצמכם גם מקצועית וגם אישית.

 

צ'ק ליסט לשינוי קריירה

1. מהם המניעים שלכם: שאלו את עצמכם מדוע אתם רוצים לשנות את הקריירה בשלב זה של חייכם. האם זה בגלל שאתם מרגישים לא מסופקים בעבודה הנוכחית, או בגלל שאתם רוצים להגשים חלומות אחרים? הבנת המניעים שלכם תעזור לכם לקבל החלטות טובות יותר.

 

2. העריכו את הכישורים שלכם: זהו את הכישורים שפיתחתם במהלך השנים והעריך כיצד ניתן להעביר אותם לקריירה חדשה. שקלו את החוזקות והחולשות שלכם וכיצד הם מתיישבים עם יעדי הקריירה החדשים.

 

3. חקרו את שוק העבודה: בדקו את שוק העבודה עבור הקריירה החדשה שבה אתם מעוניינים. שקלו את תחזית העבודה, ציפיות השכר ואת הכישורים הנדרשים לתפקיד.

 

4. רשת: פנו לחברים, בני משפחה ומכרים העוסקים בתחום הרצוי. השתתפו באירועים הקשורים לתחום והתחברו לאנשי מקצוע בתחום בפלטפורמות מדיה חברתית כמו LinkedIn.

 

5. צברו ניסיון רלוונטי: שקלו להתנדב או להתמחות בתחום החדש כדי לצבור ניסיון רלוונטי ולבנות את כישוריכם. זה גם יכול לעזור לכם ליצור קשרים בתעשייה.

 

6. השיגו השכלה או הסמכות הכרחיות: קבעו האם יש צורך לקבל השכלה נוספת או הסמכות נוספות כדי להעפיל לקריירה החדשה. שקלו לקחת קורסים מקוונים או להשתתף בשיעורים במוסדות אקדמיים או בבית ספר מקצועי.

 

7. עדכנו את קורות החיים והמכתב המקדים: עדכנו את קורות החיים שלכם כדי לשקף את יעדי הקריירה החדשים ולהדגיש את הניסיון והכישורים הרלוונטיים שלך.

 

8. היכונו לראיונות: היכונו לראיונות על ידי מחקר שאלות נפוצות לראיונות ותרגול התגובות שלכם. שקלו כיצד תוכלו להפגין את כישורי הידע והניסיון שלכם בתחום החדש.

 

9. היו פתוחים ללמידה: היו פתוחים ללמידה ולהסתגלות לקריירה החדשה שלכם. הכירו בכך שאולי יש עקומת למידה, והיו סבלניים לעצמכם בזמן שאתם מנווטים בתפקידכם החדש.

 

10. הישארו חיוביים: הישארו חיוביים לאורך כל התהליך ושמרו על חשיבה חיובית וצמיחה. זכרו ששינוי קריירה בגיל מבוגר אינו בלתי אפשרי, וכי חוויות החיים והכישורים שלכם יכולים להיות נכסים יקרי ערך בקריירה החדשה שלכם.

צ'ק ליסט לשינוי קריירה

 

לשנות קריירה עם מאמן אישי

בין שאתם חושבים על שינוי קריירה בגיל מתקדם התהליך עצמו הוא חוויה מדהימה, מעצימה ומתגמלת אם עושים אותו נכון. כמו בכל תהליך חשוב בחיים גם כשעובדים על שינוי קריירה, חשוב לקבל ליווי מתאים, תמיכה, ייעוץ והכוונה. מאמן אישי לחיים יכול למלא תפקיד מכריע ביישום השינוי, ועל אחת כמה וכמה אם אתם עובדים על זה כבר זמן רב.

המרחב הבטוח שנוצר בין המאמן ובין המתאמן בתהליך האימון האישי, הוא המרחב המתאים ביותר לעבוד בו על הכישורים האישיים, החולשות, החוזקות, תחומי העניין, הערכים, היעדים והמטרות. הוא המקום הטוב ביותר להחליט בו על הדרך החדשה ולתכנן בו את אבני הדרך שיכוונו אתכם ויעזרו לכם לצעוד בה בבטחה. המאמן שלכם יכול לתת לכם כלים להצלחה בקריירה החדשה; הוא יכול לעזור לכם לסגל מיומנויות נדרשות ולתכנן אסטרטגיות נחוצות; הוא יכול לתמוך בכם, להדריך אתכם ולעודד אתכם לכל אורך הדרך; הוא יכול להראות לכם איך להתמודד עם האתגרים, המהמורות והמכשולים ולצלוח אותם; הוא יכול ללמד אתכם איך ליצור קשרים ולהתכונן לתהליך חיפוש העבודה; הוא יכול ללמד אתכם איך להצליח בראיונות עבודה ולתת לכם עצות מועילות לנטוורקינג איכותי ולחבירה עם מעסיקים פוטנציאליים.

מאמן אישי הוא אחד הכלים הטובים ביותר שעומדים לרשותכם בתהליך שינוי הקריירה, אז אל תוותרו עליו. רוצים לעבור את התקופה המאתגרת הזאת ולהצליח? רוצים להשיג את קריירת החלומות? דברו איתי, ובואו נעשה את זה נכון.

הגיע הזמן לקחת שליטה על החיים

התחילו תהליך אימון עם ניר זר
או קבעו שיחת ייעוץ ללא התחייבות

מאמרים נוספים
מתאמנים מספרים על החוויה​
טל דוידוף, מאמן מנטאלי
טל דוידוף, מאמן מנטאלי
מאמן מנטאלי מעל 3 שנים, אימנתי כבר מעל 100 איש, מוביל אנשים לתהליכי הצלחה ושינוי של השגת מטרות ויעדים, הצלחה בזוגיות, עסקים, מקצועית, מול המשפחה, מול הסביבה ובעיקר מול עצמם. אחרי שנים של התמודדות עם חוסר ביטחון עצמי, ריצוי, תקיעות, דחיינות והימנעות, החלטתי לבנות את עצמי מחדש ולשבור את כל החסמים, מאז ועד היום אני מלווה אחרים לשינוי ההרגלים ושיפור חייהם אם הצלחתי להשיג את המטרות שלי, כל אחד יכול!
לייעוץ אישי ללא תשלום >>

השאירו פרטים ונשמח לחזור אליכם בהקדם!

סגירת תפריט
דילוג לתוכן