ניר זר – קואצ'ר

איך להתגבר על פחד מזוגיות

פחד מזוגיות
תוכן עניינים

זוגיות בריאה וטובה דורשת שנסיר מעלינו את כל שכבות ההגנה שעוטפות אותנו ונביא את עצמנו בדיוק כפי שאנחנו. בהיותנו חשופים, גולמיים, כנים ופגיעים אנחנו מתקרבים לבני הזוג שלנו וחולקים עימם את המחשבות, הלבטים, התקוות, התשוקות והחלומות שלנו. ואנחנו מבקשים מהם לנהוג כך כלפינו.

אחת הבעיות העיקריות העומדות בפנינו בקשר הזוגי, היא האידיאל הרומנטי הלא מציאותי שהחברה המודרנית התוותה לזוגיות.

אידיאל זה פוגם במאמצים שלנו למצוא זוגיות ולבנות זוגיות טובה וחזקה. וככל שהאידיאל הזה מתגבש ומתעצם, כך רבים מאיתנו נכשלים בהשגתו ומפתחים פחד עצום מפניו. אידאל הזוגיות שהתפתח בחברה המערבית, שואב השראה מרעיונות רומנטיים ולא מציאותיים ומזניח את הצרכים שלנו כאנשים ייחודיים, מגובשים, יצריים ויצרניים.

הוא לימד אותנו שאם אנחנו לא שומעים מוזיקה קלאסית ברקע כשאנחנו מתנשקים ולא צועדים יד ביד אל עבר השקיעה מדי ערב אז משהו בנו ובזוגיות שלנו לוקה בחסר ומועד לכישלון. אין פלא, אם כן, שרבים מאיתנו פוחדים מזוגיות.

כדי להתגבר על הפחד מהזוגיות צריך להתפכח מהאידיאל הרומנטי שמציגים לנו בסרטים, להכיר את עצמנו ואת העוצמה המופלאה הגלומה בנו ולבחור בזוגיות שמתאימה לנו ולצרכים שלנו. אז איך עושים זאת? איך מתגברים על הפחד הממשי מפני רעיון הזוגיות? הינה 5 עצות ישימות ומועילות.

 

1. זהו את הפחד שלכם

פחד מזוגיות מצליח להסוות את עצמו היטב. כדי להתמודד איתו ולהתגבר עליו צריך לזהות אותו, וזאת אינה משימה קלה. איך מזהים פחד או חרדה מזוגיות? ראשית, מקשיבים לגוף. הגוף מדבר איתנו בכל רגע באמצעות מיחושים פיזיים כמו שינויים בקצב הלב, הפרעות במערכת העיכול, הזעת יתר, קשיי שינה ועוד. כלל אצבע הוא שאם הגוף מדבר איתנו, אנחנו צריכים להקשיב. שנית, אנחנו צריכים לעשות יותר מלהקשיב לגוף. אנחנו צריכים גם לנתח את האיתותים שלו ולבדוק מתי הוא מאותת לנו, איך ולמה. אם מחשבות על זוגיות מעוררות בנו פחד, חרדה, מצוקה ותסמינים פיזיים מוגדרים שחוזרים על עצמם, ואנחנו מצליחים לזהות את הדפוסים שלהם, אנחנו בדרך הנכונה.

 

2. התבוננו במערכות יחסים קודמות

מערכות יחסים קודמות הן ספר הלימוד הטוב ביותר שנמצא ברשותכם, ומומלץ לקרוא אותו בעיון לפני שממשיכים הלאה. פחד מזוגיות אינו מתהווה יש מאין. הוא בדרך כלל תוצר של מערכות יחסים קודמות שהולך ומתעצם ממערכת יחסים אחת לשנייה. כדי לזהות את מקור הפחד הקדישו זמן לעבודה עצמית מעמיקה.

בין שתעשו זאת לבד ובין שתיעזרו במאמן אישי לזוגיות, הזמן שתקדישו לעצמכם והחקירה הפנימית שתערכו, חיוניים לתהליך ההתגברות על הפחד. זה לא קל, אני יודע. לא קל לחזור לחוויות עבר קשות ולא פשוט להתבונן בחסרונות ובחולשות. אך יש רק דרך אחת ללמוד מהעבר, והיא – פשוט להתבונן. להתבונן בעבר ללא כחל וסרק, לקבל את מה שאירע, להסיק מסקנות, להפיק לקחים ולשחרר.

איך נקל על עצמנו בתהליך המורכב הזה? ננהל יומן אישי ונרשום בו את כל התובנות שצצות ועולות בנו ביחס לשאלות כמו  – עם אילו קשיים התמודדנו בקשרים הזוגיים שלנו; מהם הדפוסים שעלו בכל מערכת יחסים; האם הרחקנו את האהבה או קיבלנו אותה בזרועות פתוחות; האם הבענו את עצמנו בפתיחות או התקשינו לשוחח על הרגשות שלנו; האם הרגשנו בטוחים בקשר או פיתחנו בו תלות. נקרא את רישומי היומן שוב ושוב וננסה לזהות בו דפוסים מחבלים. נחשוב עליהם ונשתדל להבין אותם ואת המקור שלהם. נעשה זאת ברגישות רבה ונכיל את עצמנו באהבה בדרך לשלב הבא.

איך להתגבר על פחד מזוגיות

3. טפחו מערכת יחסים משמעותית עם עצמכם

 ככל שהשנים חולפות, ואנחנו מתבגרים צוברים ניסיון, אנחנו מבינים שמערכת היחסים החשובה ביותר בחיינו היא מערכת היחסים שלנו עם עצמנו, והיא הבסיס לכל מערכת יחסים אחרת. בניגוד למה שהחברה המודרנית מלמדת אותנו, מערכת יחסים אינה מורכבת משני חלקים שיוצרים יחד שלם אחד. להפך – היא מורכבת משני שלמים שחוברים יחד ליצירה משותפת של שלם חדש ועושים זאת מתוך אהבה גדולה, רצון חופשי ונכונות.

אם אינכם מרגישים שלמים, מלאים ומסופקים כשאתם לבד עם עצמכם, מוטב שתשהו את החיפוש אחר הזוגיות ותתחילו לטפח מערכת יחסים משמעותית עם עצמכם. עליכם להרגיש טוב בחברת עצמכם, להיות בטוחים בעולמכם הפנימי, לאהוב את עצמכם בשלמות, להתגאות בחיים שבניתם לעצמכם, ולהרגיש שלווה ואושר גם אם אתם לבד. רק אז יהיו בידיכם הכלים הנחוצים לחיפוש זוגיות וליצירה של זוגיות מפוכחת, איכותית, טובה ואוהבת עם אדם אחר; רק אז תוכלו להביא את עצמכם בשלמות לקשר; רק אז תוכלו לתרום את תרומתכם הייחודית למערכת היחסים.

 

4. היו אותנטיים תמיד

לאותנטיות יש תפקיד מרכזי בכל מערכת יחסים – גם במערכת היחסים שלכם עם עצמכם וגם במערכת היחסים שלכם עם בני הזוג. אם אינכם מרגישים שאתם יכולים להיות אותנטיים עם אדם אחר ולהביא את עצמכם כפי שאתם במצבכם הגולמי ביותר, נותרה לכם עוד עבודה פנימית לעשות.

בני זוג שמרגישים שלמים, מלאים ומסופקים בחייהם, עשו את העבודה הפנימית וחברו יחד לקשר זוגי אוהב ומחייב, כבר לא יסכימו להתפשר על פחות מאותנטיות מלאה ויגדעו באיבו כל קשר בעייתי או בלתי מספק. האם אתם אותנטיים, ישרים, כנים וגלויים עם עצמכם? אם כן, לא יהיה לכם קשה להיות אותנטיים, ישרים וגלויים עם בני הזוג שלכם ולקבל מהם את אותו הדבר. 

 

5. היעזרו במאמן אישי להתגבר על הפחד מזוגיות

אפשר להתגבר על פחד מזוגיות ולמצוא זוגיות טובה, אוהבת ומספקת. אומנם מדובר בתהליך אישי, מעמיק ומורכב, אך הוא טבעי לחלוטין ונחוץ לתהליך ההתפתחות שלנו. כדי להתגבר על הפחד אנחנו צריכים קודם כל לזהות אותו ולהבין מה המקור שלו, לאחר מכן לחזק הקשר שלנו עם עצמנו ולאהוב את עצמנו בדיוק כפי שאנחנו, ולבסוף להיות כנים עם עצמנו ועם בני הזוג שלנו ולא להתפשר על פחות מכנות, יושר ואותנטיות. זוגיות בריאה ומוצלחת היא לא חלום רחוק ונשגב, להפך – היא טבעית ובת השגה, פשוטה וזורמת.

ניר זר, יועץ לזוגיות

אך כדי לזכות בה אתם צריכים לעשות את העבודה. ובניגוד למה שאתם אולי חושבים, אין מדובר בעבודה מייגעת, קשה ושוחקת. מדובר בתהליך חשוב, מהותי ומשמעותי שיעזור לכם ולזוגיות העתידית שלכם.

רוצים להעמיק בתהליך האישי ולמצוא זוגיות ריאלית מהחלומות? אני מזמין אתכם לתהליך אימוני שיעזור לכם לזהות את הפחד, להתגבר על הקשיים ולמצוא את הזוגיות שמתאימה לכם. מוכנים לצאת לדרך? צרו קשר. אני כאן, מחכה לכם. 

הגיע הזמן לקחת שליטה על החיים

התחילו תהליך אימון עם ניר זר
או קבעו שיחת ייעוץ ללא התחייבות

מאמרים נוספים
מתאמנים מספרים על החוויה​
ניר זר, קואצ'ר אישי, עסקי ומאמן לזוגיות
ניר זר, קואצ'ר אישי, עסקי ומאמן לזוגיות
מאמן אישי, זוגי ועסקי. מייסד ובעלים של חברת 'ניר זר בע"מ' לאימון ויעוץ. עוסק בתחום מעל 9 שנים. ליווה ואימן מאות אנשים בתהליכי אימון לעבר השגת היעדים והמטרות שלהם. זכות גדולה עבורי להוביל אנשים ולהיות חלק מהמסע שלהם לעבר הפסגה!
לייעוץ אישי ללא תשלום >>

השאירו פרטים ונשמח לחזור אליכם בהקדם!

סגירת תפריט
דילוג לתוכן