השינוי שמגיע לך

איך למצוא את הדרך שלך ואפילו להנות ממנה

ניר זר

פרק א' –  הסיפור של כולנו   

כולנו מכירים את הרצון הזה לכבוש את העולם. להצליח בגדול. לעשות מלא כסף, למצוא אהבה, להיות מאושרים ולהרגיש מסופקים..

זה מתחיל בדרך כלל אחרי הצבא, חוסכים כסף ויוצאים לטייל בדרום אמריקה או במזרח לכמה חודשים. אחרי זה חוזרים לארץ ואז מתחילים להסתבך עם עצמנו.. 

פתאום אתם שומעים אנשים מסביבכם שהתחילו כבר עם המירוץ – ללמוד פסיכומטרי או שעברו דירה לת"א עם שותפים ומצאו עבודה שמתאימה להם שמכניסה משכורת יפה.

עזבו את זה, שתוך כדי אתם רואים בסטורי שידיד שלכם נמצא בפיליפינים, גר שם כבר חצי שנה, מצא עבודה באיזה ריזורט ונראה שהחיים שלו תותים. "איפה הוא ואיפה אני" אתם שואלים.. 

וחוץ מזה, תמיד יש את הדודה שאוהבת לשאול שאלות קשות בשישי בערב או באיזה אירוע משפחתי שיכולות לעצבן אתכם בטירוף! למשל:

 • "נו… מתי תמצאי בן זוג רציני? שתדעי החיים עוברים ממש מהר.."
 • "בחייאת, אתה כבר בן 24 ועדיין לא התחלת ללמוד! מה יהיה איתך?"
 • "כל החברים שלך יצאו מהבית, לא רוצה לנסות את זה גם?"

ואחרי כל זה, מצפים ממכם לקבל ים של החלטות ממש גדולות ואתם לא יודעם מה לעשות.

הרי כל החיים הייתם במסגרת מסודרת.. יסודי, חטיבה, תיכון, צבא, עבודה, טיול. 

ומה עכשיו?!

זאת פעם ראשונה שאתם צרכים לבחור מה בא לכם לעשות או לא לעשות.. אתם אדונים של עצמכם.

קשה להחליט מה ללמוד או במה לעבוד..

קשה לחשוב שיש מצב שתצטרכו לעשות פסיכומטרי יותר מפעם אחת.. מתסכל שכולם מסביבך בזוגיות ולכם אין..

קשה לגור אצל ההורים שלפעמים חופרים ובא לכם קצת שקט..

קשה לעמוד בכל הציפיות שהסביבה שלכם מצפה ממכם..

קשה גם ללמוד ותוך כדי לעבוד ולהצליח לשלב בין השניים בלי להיות עייפים גמורים. 

אם כבר דיברנו על קושי –  הוא ממש לא בהכרח נגמר אחרי הלימודים!

יש לך תואר ראשון ביד, במה אתם תעבדו? יצא לך לחשוב מה בא לכם?

ואיך משלבים זוגיות תוך כדי הכל? 

בקיצור, הסיפור של כולנו דומה וקצת שונה. אבל כולנו מתעסקים, מתקשים, נלחמים, בוכים, שמחים ועצובים מכל הטירוף הזה. והאמת שאי אפשר לברוח מזה. זה הסיפור חיים שלנו שאנחנו בונים ומתמודדים בו כל יום, וכל פעם בתקופה שונה בחיים.

אבל מה שיפה, וכל כך חשוב שתבינו זה שאפשר לדעת להתמודד עם קשיים כאלו. אפשר לצאת מהמירוץ הזה ולהצליח להנות מהדרך ולא רק להתבלבל ולהסתבך בתוכה. זה מצריך עבודה והתמדה, ורצון ללמוד ולקבל כלים שיעזרו לכם בהמשך החיים ולא רק עכשיו בתקופה הזאת. 

ביננו, ככל שתעבדו ותתאמנו ברגע שהסיפור שלכם יגיע, ככה תתקדמו מהר יותר לעבר המטרה שלכם. תשיגו את מה שאתם רוצים והכי חשוב, תרגישו מסופקים ותיהנו מהחיים!

אז בואו נצלול פנימה לסיפור של מאי סינמן..

פרק ב – סיפור אמיתי

סיפור אישי של מאי סינמן שעשתה תהליך אימון עוצמתי ומאתגר ששינה את חייה

אני והתהליך שעברתי.

היי, שמי מאי סינמן, ואני כאן כדי לספר על התהליך המדהים, עוצמתי, חווייתי, מאתגר, מעצים והכי חשוב בערך שעברתי באימונים אישיים עם ניר. 

 אז הכל התחיל בדבר מאוד פשוט שאני מניחה שרובנו הגדול עבר ומכיר. החזרה לאקס. 

הייתי במערכת יחסים עם בנאדם שאהבתי מאוד והיה חלק בלתי נפרד מחיי. לאחר תקופה של שנה ביחד, נפרדנו ואחרי 3 חודשים חזרנו להיות ביחד, נשמע פשוט ומשהו שכמעט כל בנאדם שני עובר, נכון? אז זהו, שאני לקחתי את הדברים למקום מאוד לא טוב, מקומות שליליים, עצובים, לא מקדמים ולמעשה תקע אותי (אותי בלבד!) עם עצמי, בתוך מערבולות, תסבוכות ומחשבות שליליות שמציפות אותי בגלל דבר קטן ששכחתי לקחת איתי בחזרה לקשר הזה = ביטחון עצמי. 

עם הזמן הבנתי שזה הרבה דברים מעבר, שהאנרגיה השלילית שהציפה אותי לקחה אותי גם למקומות אחרים ובעצם הגעתי למצב שבו אני מרגישה שאני הולכת במקום ולא מתקדמת לשום מקום גם מבחינת חיים, קריירה, עבודה, לימודים, זוגיות… וכל מה שקשור בחיים עצמם. הרגשתי שהלכתי לאיבוד לגמרי.

כששמתי לב לעצמי , לחרדות שאני נכנסת אליהם, למחשבות הרעות ולכל המקומות שהן לוקחות אותי… הבנתי שאני חייבת לעשות משהו כדי שאיכות החיים שלי תהיה הטובה בעולם בשבילי, והנכונה ביותר בשבילי. ידעתי שלא מגיע לי להיות במקום האפל הזה, ומעבר לזה, בתוך תוכי ידעתי שמגיע לי את הכי טוב בעולם. כי לכל אחד מאיתנו מגיע! 

התייעצתי עם החברה הכי טובה שלי, שבמקרה התאמנה גם אצל ניר. והמליצה לי ללכת אליו לפגישת היכרות. בפגישת ההיכרות סיפרתי לניר (ממש על קצה המזלג) למה בעצם אני רוצה לבוא אליו , מה מפריע לי, ומה אני רוצה לשנות ולשפר בעצמי. כבר באותה פגישה הבנתי את התהליך של הקואצ'ינג, מהר מאוד הבנתי שזה הולך להיות דרך ארוכה, מאתגרת, שאני אצטרך לעבוד קשה ולהתמיד כדי להגיע לתוצאות, כמו שריר שרוצים לפתח…. בהתחלה כואב, ואז נתפס, אבל בסוף שהשריר מתרגל .. הכל זורם הרבה יותר בקלות. וכך היה. 

בגדול, הבעיה שהייתה לי היא שאני והחבר שלי חזרנו להיות ביחד, אבל אני באתי חזרה לקשר הזה בהלם מוחלט. את האמת שבהתחלה בכלל לא הבנתי למה הוא עושה את זה. "הוא באמת אוהב אותי?" "הוא בטח לא שלם עם עצמו…." "בטח הוא אומר את זה סתם כדי לרצות אותי…" – וזה רק דוגמה קטנה למיליון ואחת מחשבות שהיו לי בראש בדקה אחת בו זמנית! בקיצור, אפס ביטחון עצמי. מי אני ומה אני שווה? מי אני בשבילו? למה? הורדתי מעצמי מהפרטים הכי קטנים בעולם כי לא באמת חשבתי או הרגשתי שמגיע לי את הטוב הזה… כשאני מסתכלת היום אחורה אני צוחקת בקול רם, כי היום אני יודעת שמגיע לי את הכי טוב בעולם, כמו לכל בנאדם. אבל אנחנו גם צריכים לדעת שזה מגיע לנו… 

אחת המשימות הראשונות שניתנו לי היא שבכל פעם שהייתה עולה מחשבה רעה לראש – לפעול ב"נפרדות" (אחד הכלים החדשים והחזקים ביותר שניר לימד אותי). מה בעצם הכוונה ל"נפרדות"? להבין שאני לא קשור בשום צורה למעשה\פעולה\מחשבה של מישהו אחר. לדוגמה (אישית שלי)- היו הרבה פעמים שהייתי יכולה לדבר עם בן הזוג שלי והוא היה אומר לי "מאי אני באמצע משהו אני אחזור אלייך אחר כך". משפט נורמלי והגיוני לחלוטין שכל אחד מהסביבה שלנו יכול להגיד. לי הייתה נטייה לחשוב את הדברים הבאים:

1. הוא מתחמק ממני

2. לא בא לו לדבר איתי

3. אין לו סבלנות אליי

ועוד מיליון ואחת דוגמאות למחשבות שליליות שהיו עוברות לי בראש. המטרה בנפרדות היא להבין שככל הנראה הוא עסוק במשהו/באמצע משהו/ לא יכול לדבר. ופשוט להניח לזה. ובמקרה שלי המחשבות הביאו אותי למקום אחר לגמרי, גם ללא כל סיבה מוצדקת. מיד לאחר כמה מפגשים עם ניר והבנה כללית לגבי עצמי – הבנתי שזה נובע אך ורק מחוסר ביטחון. עם הזמן, כשניר עזר לי להבין את משמעות הכלי המדהים הזה – "נפרדות", התחלתי לעשות נפרדות כמעט על כל דבר בחיים. זה יכול לבוא בנושא של זוגיות, משפחה, עבודה, קריירה. אני יכולה להבטיח שאחרי שלמדתי להשתמש בנפרדות – הרגשות שלי עם עצמי היו הרבה פחות "קשוחים" או "קשים", עברתי לחיות ממצב של לחץ, סטרס, חרדה תמידית למצב של שקט נפשי, שלווה, אושר, רוגע. 

אחת המשימות שקיבלתי מניר בהקשר של נפרדות הייתה- לכתוב כל יום בין 15-10 דברים טובים שיש בזוגיות שלי. המטרה היא בעצם לשקף לעצמך בדיוק את מה שקורה אצלך בזוגיות ולתת לו יותר משקל מהדברים הפחות טובים. משימה מדהימה! 

אני מאמינה שלהרבה אנשים המשימה הזאת תשמע לגמרי פתטית, אולי אם הייתי שומעת את זה מתישהו בעבר אפילו אני הייתי חושבת כך. אבל להרבה אנשים בסביבה שלנו ובכללי אין שמץ של מושג את האפקט של המשימה הזאת. מיותר לציין שניר היה אומר לי לרשום מינימום 15 דברים טובים, לפעמים הדבר הראשון שהיה עובר לי בראש זה… "מאיפה אני מביאה 15 דברים טובים שיש לי בזוגיות עכשיו?!?!?" כשהראש שלך חושב בצורה כל כך שלילית ולא מקדמת – קשה מאוד בכלל לחשוב על דבר טוב אחד. 

אבל היום, אני יכולה להגיד בלב שלם: זה הדבר הכי טוב שיכלתי לעשות. המחשבות וההרגלים לא עוברים ביום אחד, ולא בשבוע  ולא בחודש. אבל הכל תלוי בהתמדה, נכונות והרצון שלכם שהדברים ישתנו לטובתכם! 

בהמשך הפגישות שלי עם ניר, והמשך הזוגיות שהייתה לי עם הבן זוג שלי, קרו לי דברים שבזה אני בטוחה ב100% שקרו לכל אחד מאיתנו. אם הבן זוג לא עונה לי 5 דק – " הוא מסנן אותי", אם יום אחד הוא בוחר לצאת עם החברים, ערב אחד בשבוע… "הוא לא רוצה להיות איתי", אם סתם אנחנו רבים, כמו כל זוג נורמלי בעולם – " זהו, הוא הולך להיפרד ממני, ואז חרב עליי עולמי" – ואז למדתי את המודל הכי חשוב בחיים בערך – אפר"ת. (זה הכלי האהוב עליי ובעיניי החשוב והאפקטיבי ביותר)

 א – אירוע, פ – פירוש, ר – רגש , ת – תגובה

המשימה הייתה מאתגרת בהרבה הפעם… 

בכל פעם שקורית סיטואציה שמובילה אותך למחשבות שליליות. תעשי אפרת, זאת אומרת, תרשמי בידיוק את מה שאת מפרשת באותו רגע ראשוני שהסיטואציה קורית" הנה לכם הדוגמה הראשונה מהמחברת: 

 • אירוע – דניאל קרא את ההודעה שלי ולא ענה. (יש 2 וי כחול, והוא לא ענה)
 • פירוש – הוא מסנן אותי, לא בא לו לדבר איתי, הוא הולך להיפרד ממני, הוא מתחמק ממני
 • רגש – חרדה, מתח, פחד, כעס, תסכול. והרבה! 
 • תגובה – מתקשרת אליו 10 פעמים, שולחת מלא הודעות, רבה איתו, צורחת עליו. ממש ממש ככה

ואז ניר לימד אותי את הדבר הכי מדהים בעולם… במקום ישר לקחת את המחשבות למקום שלילי ולא מקדם, לקחת את המחשבות למקום מקדם, ובעצם לעשות אפרת מקדם, ככה זה נראה: 

 • אירוע – דניאל קרא את ההודעה שלי ולא ענה. 
 • פירוש – אולי בדיוק התקשרו אליו, אולי נכבה לו הטלפון, אולי הוא לא שם לב, בטח תכף יחזור אליי. 
 • רגש – הקלה, נחת, שמחה, רוגע, שלווה. 
 • תגובה – מגלה הבנה כלפי הסיטואציה, מחכה שיחזור אליי כשיתפנה. 

איזה קל וכיף זה נשמע פתאום…אני חייבת להודות שבהתחלה זה היה נשמע לי כמו משהו שהוא פשוט בלתי אפשרי, מרוב שהכרתי את עצמי כבנאדם חרדתי, כועס, עצבני, מתוח, לחוץ…. לא ראיתי את עצמי חושבת בצורה כזאת. התגובה הטבעית שלי הייתה פשוט להיכנס ללחץ, ללכת למקומות שליליים, כי חשבתי שזה מה שמגיע לי, לא האמנתי שדברים טובים ולו הכי קטנים או פחות משמעותיים מגיעים לי.

זו הייתה מן נטייה כזאת פשוט תמיד ללכת למקום הזה, ידעתי תמיד שזה איזשהו מנגנון הגנה פסיכולוגי בראש שמנסה להיות מוכן לכל סיטואציה, אבל הייתי מוצאת את עצמי כל פעם מחדש מרגישה כאילו אני מתכוננת למלחמה בכל הכוח – ובשביל כלום. הכל היה בראש שלי כל הזמן. לא היה פעם אחת שהמחשבות האלה היו נכונות, הכל המצאה שלי ושל ה"שדים שלי" כמו שהייתי קוראת להם. 

גם אפרת הייתה משימה מאתגרת ביותר… אפילו מידי מאתגרת. היו פעמים שבקושי הצלחתי להאמין לעצמי. אבל בכוח המשכתי, התמדתי, קראתי את מה שהייתי כותבת פעם אחר פעם, עד שזה היה מחלחל לי בראש.

עם הזמן שעבר… באמת שהייתי בטוחה שהגעתי לניר רק בגלל עניין חוסר הביטחון שיש לי עם הבן זוג שלי, עם הזמן הבנתי שהמסע שלי רק התחיל בנושא הזה… והגיע למקומות כל כך אחרים. בין אם זה בעבודה, התנהלות כלכלית, קריירה, לימודים, וכל דבר אחר שיכול לעלות לכם בראש.

עם הזמן גיליתי שיש לי חרדה מנהיגה בגשם, מדברים שקשורים בכסף, פתאום לימודים…

הכל גיליתי תוך כדי תנועה, זאת אומרת, הגעתי לניר בשביל מטרה אחת ברורה שידעתי שאני צריכה לדעת להתמודד איתה ולשפר אותה בעצמי, עם התהליך גיליתי כל כך הרבה דברים וכמובן שניצלתי את ההזדמנות שיש לי את ניר ועבדתי איתו גם על כל השאר .

בעקבות מצב כלכלי לא כל כך טוב שהיה להורים שלי בילדותי, פחדתי תמיד להגיע גם למצב שלהם. שחלילה לא יחסר לי, שלא יהיה לי מספיק כסף, אני לא אוכל לאפשר לעצמי דברים כאלה ואחרים כמו יציאות עם חברים, טיסות לחו"ל, לעשות שופינג, ללכת לטייל… יום אחד סיפרתי את זה לניר. הוא הסביר לי דבר מדהים; כסף = אנרגיה. 

זאת אומרת, פעם אחת התלוננתי שאני משלמת המון כסף על האוטו, ביטוחים ודלק וטיפולים…. דו"חות לפעמים… וזה באמת מאוד הציק לי בראש ומאוד תסכל אותי. ניר הסתכל עליי ואמר לי- 

"מאי, נכון שאת מוציאה דלק, טיפולים, ביטוחים ואפילו לפעמים דו"חות שזה פחות נעים, אבל, מה היית עושה בלי האוטו?" ונתן לי רגע לחשוב. אמרתי לו ניר, בלי האוטו הזה אני לא חושבת שיהיה לי נוח להתקיים או להתנייד, הוא לוקח אותי לכל מקום.

ואז הוא אמר לי, "אז יש תמורה לכל הכסף שאת מוציאה. את לא יכולה להתלונן שאת מוציאה כסף על משהו שמשרת אותך, את מוציאה כסף ומשקיעה ונכון זה לא קל, אבל – בסופו של דבר האוטו הזה משרת אותך. הכסף שלך לא הולך לחינם."

 איזה כאפה קיבלתי. בשניה הסתכלתי על הדברים אחרת… וזו רק דוגמה קטנה. אני יכולה להבטיח שהיום כל נושא הכסף הרבה פחות מטריד אותי או מעסיק אותי. הבנתי שקודם כל יש דברים אחרים בחיים הרבה יותר חשובים, דבר שני, תמיד אני עדיין שומרת על חשבון הבנק שלי בצורה נכונה לי, ומתנהלת כלכלית בצורה מסודרת… כמובן שגם לקחתי איתי את כל מה שלמדתי עם ניר וכל מה שהוא הסביר לי שקשור בנושא וזה הולך איתי היום לכל מקום ומשרת אותה בצורה מדהימה.

אני חייבת לציין שהנושא של הכסף היה משהו שהדחקתי שנים, הייתי מחסירה מעצמי הרבה כדי "לשרוד" , וביום שהבנתי שאני לא חיה את החיים האלה בשביל 'לשרוד' אלא בשביל לחיות , הכל השתנה.

היום, כעבור כמה חודשים טובים מאוד אחרי שסיימתי את התהליך (כרגע) עם ניר , כמובן שהמשכתי את התהליך הזה עם עצמי ולקחתי אלי עד היום ואקח לעוד הרבה שנים את כל הכלים שקיבלתי, הם חלק בלתי נפרד מחיי ואני בהחלט עושה בהם שימוש יום יומי. כן יש לי הרבה ימים לא פשוטים, ימים שקצת יותר מאתגר להשתמש בכלים האלה כי אין מה לעשות… יש גם ימים כאלה. אבל אני אף פעם לא מוותרת לעצמי, ואף פעם לא נכנעת. בכל פעם שאני מרגישה חלשה\עצבנית\חרדה\לא נעים אני מרגישה שזה הזמן שלי לפעול. יש המון פעמים שאני פשוט נותנת לדברים לחלוף… אך תמיד אני פועלת בצורה מקדמת כלשהי על מנת לשפר את הרגשתי.

הרבה פעמים אני לא תמיד מצליחה להרגיש טוב, שוב אני נופלת או מועדת ומרגישה באמת רע, ולעתים אני שואלת את עצמי "מה כאילו שום דבר לא עזר? איך זה קורה לי שוב? למה?"

מהר מאוד הבנתי שכל החיים אנחנו נהיה במסע הזה. של לגלות את עצמנו ולדעת לשפר את עצמנו. זה שסיימתי את התהליך לא אומר שפה נגמר הסיפור. להפך, הכל התחיל מחדש.

הכלים שקיבלתי הולכים איתי לכל מקום ומלווים אותי בכל סיטואציה בחיים, אני קוראת להם 'העוגן שלי'. אני באמת משוכנעת שבלעדיהם החיים שלי היו נראים אחרת – למען האמת שאיתם החיים שלי פשוט נראים הרבה יותר טוב ובדיוק בצורה שהייתי רוצה שהם ייראו.

אחרי הסיפור של מאי, שהיה לי את הזכות לאמן אותה, בפרק הזה נדבר על כלים פרקטיים שאיתם תוכלו לעבוד כבר מעכשיו. כפי שהבנתם מהסיפור של מאי, חשוב לי להגיד לכם שאין פה פתרונות קסם. פייר, מה שבא מהר גם הולך מהר.. לכן כל כך חשוב שתבינו שתהליך אימון לאורך זמן מצריך הרבה עבודה עצמית, התמדה חזקה ורצון לעשות שינוי, בשביל לשנות, להתפתח ולהתקדם.

פרק ג' – כלים להצלחה:

כדי להשיג את מה שאתם רוצים, חשוב שתעשו עם עצמכם קצת שיעורי בית. בפרק הבא אני הולך לתת לכם במתנה משימות שאני משלב לתוך האימונים שלי וככה עוזר להם להתקדם. את המשימות האלו חשוב שתעשו בשקט שלכם עם עצמכם, ואין לכם מושג לאיזה תוצאות ותובנות תגיעו בזכותם. המשימות האלו נועדו בשבילכם, וככל שתרחיבו את הכתיבה/ מחשבה עליהם – ככה הם גם ישפיעו עליכם. הם עזרו למאות מאומנים ואני מבטיח שגם יעזרו לכם להתחיל לעשות שינוי.  

כלי 1#:  'ערכים'

לכולנו יש ערכים/תכונות שחשובים עבורנו. הערכים/תכונות האלה הם חלק בלתי נפרד ממי שאנחנו. הם משפיעים עלינו ובזכותם אנחנו מי שאנחנו. בגלל זה, אנחנו חייבים להכיר ולדעת בדיוק מהם הערכים/תכונות שלנו. אז איך מגלים אותם ואיך הם יעזרו לנו?

קחו דף ועט ותכתבו עשרה אנשים שהכי קרובים אליכם בחיים ועל כל אחד מהם תכתבו 5 תכונות חיוביות. לדוגמא, בצורה הבאה:

 • יוסי, דוד שלי: יודע להקשיב, מסור לעבודה, איש משפחה, בעל חודש הומור, נאמן. (כמובן שאתם תכתבו את התכונות/ערכים שאתם מזהים אצל קרוביכם)

אחרי שעשיתם את התרגיל וכתבתם עשרה אנשים. תמספרו את התכונות/ערכים שחזרו על עצמם מספר פעמים. התכונות שחזרו על עצמם מספר פעמים אצל אנשים שונים, אלה התכונות הדומיננטיות והחזקות שלכם.

תגידו, מה הסיבה שהם התכונות שלכם, הרי כתבתם את התכונות של האנשים שהכי קרובים/חשובים לכם, ולא את התכונות שלכם?!

כי ידעתם להגדיר את התכונות/ערכים האלה בדיוק, סימן שהן קיימות בכם. אחרת לא הייתם יודעים להגדיר אותם בדיוק.

עכשיו אתם יכולים לשאול אותי: "אבל למה התכונות/הערכים שחזרו על עצמם מספר פעמיים הם הדומיננטיות והחזקות בי?"

כי אתם מזהים דווקא את התכונה הזאת, אצל מספר אנשים שונים! מה הסיכוי שזה יקרה? הרי יש לכל אחד מהם ים של תכונות חיוביות, אז דווקא התכונה הזאת חזרה על עצמה כל כך הרבה? סימן שהיא דומיננטית וחשובה גם אצלכם ועבורכם. 

סיכום ומשימה:

אחרי שעשיתם את התרגיל, אתם יודעים מהם התכונות/הערכים שלכם ואיזה תכונות/ערכים מתוכם הם חשובים וחזקים אצלכם, קחו משימה לשלושה ימים הקרובים, ככל שתעשו אותה ותתמידו זה יכנס לכם למודעות ויעזור לכם להכיר ולדעת – להעלות את המודעות של עצמכם.

המשימה היא כזאת: תבחרו 5 תכונות/ערכים שחזרו על עצמם הכי הרבה ותפעלו איתם ביום יום שלכם ותכתבו במחברת איך זה בא לידי ביטוי. לדוגמא: יצא לי, חוש הומור, חזק מנטלי, יודע להתמיד, מסור ויודע להקשיב. אז מעכשיו אני שם לב, מתי אני משתמש בכל אחד המתכונות האלה לאורך היום וכותב לעצמי בפלאפון או במחברת איך השתמשתי בהם. 

למשל, הלכתי לחדר כושר, וזה פעולה שאני מתמיד בה לאורך זמן – פעלתי פה בתכונה/ערך ההתמדה ששמתי לב שאני אוהב אצל אנשים אחרים. אחרי זה נפגשתי עם חברים וחבר שיתף אותי במשהו אישי והקשבתי לו. פה השתמשתי בתכונה אחרת חזקה שלי, שאני יודע להקשיב.

מה זה ייתן לכם לאורך זמן? 

 1. אתם תכירו את עצמכם טוב יותר, המודעות על עצמכם תעלה.
 2. אתם תבינו איזה תכונות חשובות וחזקות יש בכם.

בהצלחה!!

כלי 2# :  'מודעות עצמית'

ככל שנדע ונכיר את עצמנו טוב יותר ככה נהיה מודעים לעצמנו יותר. אז אחרי שאנחנו מכירים את התכונות/הערכים הדומיננטיים והחזקים שלנו הגיע הזמן להשתמש בזה ביום יום בשביל לקדם ולשפר את עצמנו במצבים הקשים והמאתגרים שלנו.

אם במשימה הקודמת ביקשתי ממכם להפעיל את התכונה החיובית שלכם במצבים רגילים, כאן אני מבקש בקשה יותר מאתגרת: לפעול עם התכונה החזקה להעלות את המודעות ואת התכונה דווקא במקומות שלא נוחים לכם. 

איך עושים את זה?

תכתבו את הסיטואציות שבהם פעלתם על פי התכונות/הערכים שלכם במקומות שאתם לא רגילים לפעול איתם שם, כלומר שאתם מרגישים פחות בנוח איתם. 

למשל:  יובל יושב בבר עם חברים והוא רוצה להתחיל עם בחורה שראה, אבל הוא לא יודע איך לעשות את זה, קצת יותר קשה לו ליצור קשר ראשוני כי הוא קצת ביישן מול בנות. העניין שיובל יודע שהוא חברותי, בעל חוש הומור ויודע להקשיב – הוא מכיר ויודע שאלה חלק מהתכונות/ערכים הדומיננטים והחזקים אצלו. באותו הרגע בבר הוא יפעל על פי התכונות האלה שחזקות אצלו בעולמות אחרים שלו (מול המשפחה או עם חברים( ולכן הוא יפעל עם החוזקות שלו גם כאן בשביל לגשת לבחורה שהוא רוצה להתחיל איתה. למחרת הוא יכתוב איך הוא השתמש בתכונות/ערכים שלו בפאלפון או במחברת. לאט לאט הוא יצליח לפעול עם התכונות/הערכים שלו במקומות שהוא לא הצליח לפני! בזכות זה שהוא יודע איך לפעול עם התכונות/ערכים שלו בצורה טובה עבורו.

לאורך זמן תצליחו להשתמש בכלי הזה בדברים שלא חשבתם שתצליחו לעשות! ככה תתקדמו ותשפרו את עצמכם ואת היכולות שלכם.

בהצלחה!!

כלי 3# :  'במה/ על מה אני גאה בעצמי?'

תכל'ס ממש מוזר להעיד על עצמנו שאנחנו גאים בעצמנו על מעשים שלנו. אפשר לחשוב אפילו שזה סוג של גאווה ויהירות! אז אסביר לכם למה אני מתכוון. ברגע שאדם ילך ברחוב עם החזה נפוח ויגיד לאנשים סביבו כמה הוא טוב ובמה הוא טוב – זאת גאווה ויהירות וזה באמת הרסני. אז למה אני מתכוון? לכתוב בפאלפון או במחברת כל יום דברים או פעולות שאתם גאים בעצמכם שעשיתם לעצמכם.

למה לעשות את זה? כי אתם צריכים להרים לעצמכם יותר, ולהבין שיש המון פעולות במהלך היום שהם טובות ושמקדמות אתכם. ולפעמים אתם שוכחים מהם ומתרכזים בביקורת או במה שלא עשיתם. ותקשיבו לי טוב, אתם יודעים הכי טוב מה עשיתם באותו יום, ואף אחד לא ירים לכם ויעיף אתכם קדימה לאורך זמן יותר טוב ממכם! ולכן זה כל כך חשוב. לדוגמא:

 • אני גאה בעצמי כי הציונים שלי היו גבוהים בסמסטר הזה ולמדתי הרבה בשביל שזה יקרה.
 • אני מבסוט/ה על עצמי, כי פינקתי את עצמי בארוחה טעימה ובריאה.

תכתבו כל יום את הדברים שעשיתם לעצמכם טוב ושאתם גאים בעצמכם שעשיתם! לאורך זמן, אתם תשימו לב דברים נוספים שעשיתם טוב לעצמכם והרשימה רק תגדל. ככה תרימו לעצמכם ותעריכו את עצמכם הרבה יותר.

בהצלחה!!

כלי 4# : 'משמעות'

מכירים את זה שאתם מרגישים שאתם שורפים את הזמן שלכם? אין לכם משהו מיוחד לעשות או לצפות לו אז אתם פשוט זורמים. מצד אחד זה מעולה, אם אתם עושים את זה מידי פעם בשביל להתנתק ולהשתחרר מהשגרה.. כולנו צרכים את זה לפעמים.

אני מתכוון ל"זרימה" שאין לה שום כיוון לעשות איתה משהו וזה יכול להיות מהמון סיבות: שיעמום, חוסר שאיפות או מטרה מסוימת, או שאין משהו באופק שמחזיק אתכם.

משמעות זה בדיוק ההפך! 

תתחילו לחשוב: מה מעניין אתכם? מה המדליק אתכם? על מה הייתם רוצים להשקיע יותר זמן? מה עושה לכם את זה?! ברגע שתמצאו משמעות למשהו שתרצו לעשות/להשיג/לחלום/לכבוש, החיים שלהם יראו אחרת. פתאום יהיה לכם מוטיבציה לקום בבוקר ולעשות משהו שאתם באמת רוצים. אתם תחשבו איך להשיג את זה, פתאום תרגישו חיים הרבה יותר משמעותיים.

משימה:

קחו את הפאלפון או מחברת ותענו על השאלות הבאות:

 • מה הדבר שמשמח אותי ביותר בחיי?
 • מה הדבר המלהיב אותי ביותר בחיי?
 • ממה אני הכי נהנה בחיי כרגע?
 • למה אני מחויב לזה עכשיו בחיים שלי?

השאלות האלו יעזרו לכם להבין עם עצמכם מהם הדברים המשמעותיים אצלכם בחיים. זה יוביל אתם למצוא את המשמעות עבור עצמכם. 

בהצלחה!!

ולסיכום:

הכלים שנתתי לכם כאן הם רק קצה המזלג ממה שאפשר לקבל ברגע שנכנסים לעולם האימון וההתמדה. גם בסיפור האישי ששיתפתי אתכם של המאומנת שלי מאי, היא מזכירה כלים כמו "נפרדות" ואפר"ת" , כלים שעזרו לה להתקדם ולהגיע לאיפה שהיא נמצאת היום.

הכלים שהתמקדתי כאן איתם בפרק השלישי קשורים להעלת ביטחון עצמי ובהעצמה של כל אחד ממכם, וזה נקודת הזינוק בעצם לדרך שאתם תעשו אם תצטרפו לעולם הזה של התפתחות והתקדמות אישית שכל כך מגיעה לכם, עולם האימון שבו אתם נפגשים איתי אחד על אחד ועוברים מסע שמתמקד בכם ובחלומות שלכם.  

"אתה לא טיפה באוקיינוס, אתה האוקיינוס עצמו בטיפה" (ג'לאל רומי)

תזכרו תמיד שאתם ראויים להיות במקום שהוא טוב ונכון עבורכם, ושיש לכם את הכוחות ואת היכולות לעבור את הדרך שהיא שלכם עם ההחלטות והכוון שלכם ולא של אף אחד אחר. 

אני כאן כדי להבטיח שתצליחו לעלות על הדרך הזאת ולהצליח בה יותר מתמיד וגם כמובן שתקחו את הדברים שאתם לומדים ומפתחים איתכם הלאה גם בהמשך החיים. 

כאן בשבילכם ומחכה לשמוע ממכם! 

תשלחו לי הודעה ואחזור אליכם עם כל הפרטים. 

0542533368

בהצלחה רבה ☺ 

ניר זר

מאמן לשינוי הרגלים ומתן כלים להתמודדות